Settings and search
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Druga część zadania "Kultura na życzenie" Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki polegała na zrealizowaniu siedmiu inicjatyw lokalnych. Głównym celem było zacieśnienie współpracy pomiędzy mieszkańcami dzielnic Bronowice i Zwierzyniec a Klubami Kultury. Dzięki tym inicjatywom udało się odpowiedzieć bezpośrednio na potrzeby kulturalne mieszkańców.
Inicjatywa nr 1. Żywa lekcja muzyki
Inicjator: Fundacja Krakowska Scena Muzyczna
Podczas wyjątkowego spotkania muzycy opowiedzieli odbiorcom o kwestiach dotyczących dźwięku i z pomocą animatorów pokazali jak go samodzielnie stworzyć. Dzięki inicjatywie udało się zatrzeć granice między twórcą a odbiorcą. Na zakończenie zajęć został wykonany wspólny utwór przez dzieci oraz muzyków. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nich udział ponad sto osób.
Inicjatywa nr 2. Ocalić od zapomnienia
Inicjator: Katarzyna Agopsowicz
"Ocalić od zapomnienia" to projekt mający na celu zachowanie pamięci o historii dzielnicy Zwierzyniec, jej tradycjach, lokalnych zwyczajach i o ludziach ważnych dla jej istnienia. Wzbudził on ogromne zainteresowanie wśród seniorów, którzy podczas sześciu spotkań gromadzili materiały fotograficzne dotyczące historii i ludzi z Przegorzał. Nagrano kilkugodzinny zapis rozmów z najstarszymi mieszkańcami. Na zakończenie spotkań odbyła się publiczna prezentacja z udziałem uczestników i zaproszonych gości.
Inicjatywa nr 3. Rodzinny przewodnik po tradycjach i ciekawostkach dzielnic Bronowice i Zwierzyniec
Inicjator: Fundacja „Trasa dla bobasa”
W ramach inicjatywy powstał rodzinny przewodnik po tradycjach i ciekawostkach dzielnic Zwierzyniec i Bronowice w oparciu m.in. o publikacje Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, jak również materiały znajdujące się w prywatnych zbiorach mieszkańców obu dzielnic. Powstał on w dwóch wersjach, jako e-booka oraz drukowanej książki. W ramach projektu odbyły się cztery spacery po okolicy dla mieszkańców.
Inicjatywa nr. 4 Warsztaty kreatywne „Zrób to sam – każdy może być twórcą – sztuka użytkowa w praktyce jako protest przeciw kulturze konsumpcyjnej”
Inicjator: Jarosław Wójcik
Warsztaty były poświęcone sztuce projektowej, która w odpowiednim ujęciu może stać się przejawem sztuki wysokiej. Miały one na celu wykształcić umiejętności oraz wrażliwość uczestników, umożliwić wyrażenie siebie, swoje emocje i poczucie estetyki. W ramach inicjatywy odbywały się zajęcia, podczas których grupa odnawiała stare meble. Niewielkim nakładem pieniężnym i praca własnych rąk, ze starych, niepotrzebnych mebli, powstały dzieła sztuki użytkowej.
Inicjatywa nr 5. Światłem Malowane
Inicjator: Grupa Twórcza Fotoklub Mydlniki
Inicjatywa odbyła się w formie cotygodniowych, bezpłatnych warsztatów fotograficznych dla kameralnej grupy. Zajęcia były prowadzone przez fotografa Andrzeja Wojciecha Dworaczka. Zakończyły się wspólnie stworzoną wystawą w Klubie Kultury Mydlniki dla dwóch kategorii wiekowych: dzieci od 13 roku życia oraz dorosłych. Prace fotograficzne ukazywały możliwości wynikające z połączenia tradycyjnej techniki oświetlenia i manualna ekspozycją zdjęcia z cyfrową technologią zapisu obrazu.
Inicjatywa nr 6. CzytaMY
Inicjator: Grupa Spontaniczna MaKoDaMy
Był to cykl bezpłatnych spotkań czytelniczych dla całych rodzin mający na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć specjalnie zaproszeni goście ze świata teatru i telewizji, autorytety w różnych dziedzinach, czytali swoje ulubione książki i zachęcali do sięgania po nie dzieci i młodzież. Wśród zaproszonych gości znalazły się takie osoby jak Anna Dymna, Janina Ochojska oraz Jerzy Stuhr.
Inicjatywa nr 7. Piosenka jest dobra na wszystko
Inicjator: Wiesława Waryszak
Inicjatywa „Piosenka jest dobra na wszystko” to cykl spotkań z piosenką przeznaczony dla osób starszych. Impreza była prowadzona przez Wojciecha Dąbrowskiego, połączona ze wspólnych śpiewaniem i konkursem na najlepsze wykonanie przez uczestników jednego z proponowanych utworów. Cykl składał się z dwóch tematycznych spotkań: piosenka przedwojenna i lata 50, 60, 70 i 80 do współczesności.