Ustawienia i wyszukiwarka
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Druga część zadania "Kultura na życzenie" Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki polegała na zrealizowaniu siedmiu inicjatyw lokalnych. Głównym celem było zacieśnienie współpracy pomiędzy mieszkańcami dzielnic Bronowice i Zwierzyniec a Klubami Kultury. Dzięki tym inicjatywom udało się odpowiedzieć bezpośrednio na potrzeby kulturalne mieszkańców.
Inicjatywa nr 1. Żywa lekcja muzyki
Inicjator: Fundacja Krakowska Scena Muzyczna
Podczas wyjątkowego spotkania muzycy opowiedzieli odbiorcom o kwestiach dotyczących dźwięku i z pomocą animatorów pokazali jak go samodzielnie stworzyć. Dzięki inicjatywie udało się zatrzeć granice między twórcą a odbiorcą. Na zakończenie zajęć został wykonany wspólny utwór przez dzieci oraz muzyków. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nich udział ponad sto osób.
Inicjatywa nr 2. Ocalić od zapomnienia
Inicjator: Katarzyna Agopsowicz
"Ocalić od zapomnienia" to projekt mający na celu zachowanie pamięci o historii dzielnicy Zwierzyniec, jej tradycjach, lokalnych zwyczajach i o ludziach ważnych dla jej istnienia. Wzbudził on ogromne zainteresowanie wśród seniorów, którzy podczas sześciu spotkań gromadzili materiały fotograficzne dotyczące historii i ludzi z Przegorzał. Nagrano kilkugodzinny zapis rozmów z najstarszymi mieszkańcami. Na zakończenie spotkań odbyła się publiczna prezentacja z udziałem uczestników i zaproszonych gości.
Inicjatywa nr 3. Rodzinny przewodnik po tradycjach i ciekawostkach dzielnic Bronowice i Zwierzyniec
Inicjator: Fundacja „Trasa dla bobasa”
W ramach inicjatywy powstał rodzinny przewodnik po tradycjach i ciekawostkach dzielnic Zwierzyniec i Bronowice w oparciu m.in. o publikacje Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, jak również materiały znajdujące się w prywatnych zbiorach mieszkańców obu dzielnic. Powstał on w dwóch wersjach, jako e-booka oraz drukowanej książki. W ramach projektu odbyły się cztery spacery po okolicy dla mieszkańców.
Inicjatywa nr. 4 Warsztaty kreatywne „Zrób to sam – każdy może być twórcą – sztuka użytkowa w praktyce jako protest przeciw kulturze konsumpcyjnej”
Inicjator: Jarosław Wójcik
Warsztaty były poświęcone sztuce projektowej, która w odpowiednim ujęciu może stać się przejawem sztuki wysokiej. Miały one na celu wykształcić umiejętności oraz wrażliwość uczestników, umożliwić wyrażenie siebie, swoje emocje i poczucie estetyki. W ramach inicjatywy odbywały się zajęcia, podczas których grupa odnawiała stare meble. Niewielkim nakładem pieniężnym i praca własnych rąk, ze starych, niepotrzebnych mebli, powstały dzieła sztuki użytkowej.
Inicjatywa nr 5. Światłem Malowane
Inicjator: Grupa Twórcza Fotoklub Mydlniki
Inicjatywa odbyła się w formie cotygodniowych, bezpłatnych warsztatów fotograficznych dla kameralnej grupy. Zajęcia były prowadzone przez fotografa Andrzeja Wojciecha Dworaczka. Zakończyły się wspólnie stworzoną wystawą w Klubie Kultury Mydlniki dla dwóch kategorii wiekowych: dzieci od 13 roku życia oraz dorosłych. Prace fotograficzne ukazywały możliwości wynikające z połączenia tradycyjnej techniki oświetlenia i manualna ekspozycją zdjęcia z cyfrową technologią zapisu obrazu.
Inicjatywa nr 6. CzytaMY
Inicjator: Grupa Spontaniczna MaKoDaMy
Był to cykl bezpłatnych spotkań czytelniczych dla całych rodzin mający na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć specjalnie zaproszeni goście ze świata teatru i telewizji, autorytety w różnych dziedzinach, czytali swoje ulubione książki i zachęcali do sięgania po nie dzieci i młodzież. Wśród zaproszonych gości znalazły się takie osoby jak Anna Dymna, Janina Ochojska oraz Jerzy Stuhr.
Inicjatywa nr 7. Piosenka jest dobra na wszystko
Inicjator: Wiesława Waryszak
Inicjatywa „Piosenka jest dobra na wszystko” to cykl spotkań z piosenką przeznaczony dla osób starszych. Impreza była prowadzona przez Wojciecha Dąbrowskiego, połączona ze wspólnych śpiewaniem i konkursem na najlepsze wykonanie przez uczestników jednego z proponowanych utworów. Cykl składał się z dwóch tematycznych spotkań: piosenka przedwojenna i lata 50, 60, 70 i 80 do współczesności.