Settings and search
NASTOLATKI WOBEC INTERNETU 3.0
Tytuł: Raport z badania „Nastolatki 3.0”
Autor: Pracownia Edukacyjnych Zastosowań Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych NASK
Rok wydania: 2017
Opis: Głównym celem przeprowadzonego przez NASK badania „Nastolatki 3.0” była analiza aktywności młodzieży w Internecie oraz jego edukacyjnej roli. Ważne były: zakres i cele użytkowania, zastosowanie Internetu w szkole, a także kwestie tożsamości internetowej oraz świadomości zagrożeń, z jakimi wiąże się użytkowanie Sieci. „Uzyskane wnioski i rekomendacje z badań stanowią empiryczną podstawę do projektowania i modelowania skutecznych działań NASK w zakresie bezpieczeństwa internetowego oraz zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji”.
W badaniu wzięło udział 1394 uczniów z 55 szkół z całego kraju. Ankietowano także uczniów z niepełnosprawnością. Kwestionariusz wywiadu audytoryjnego składał się z 44 zamkniętych lub półotwartych pytań.
Dla nastolatków Internet to przede wszystkim strefa poznania i rozrywki, 41,8% badanych codziennie korzysta z Sieci w celu poszerzania wiedzy w ramach swoich zainteresowań. 57,8% uważa, że przeglądanie Sieci jest lepszym źródłem rozrywki niż oglądanie telewizji, 16,2%, że czerpanie wiedzy z książek jest w czasach Internetu niepotrzebne.
Przedstawiciele młodego pokolenia raczej biernie konsumują treści zastane w Internecie, niż aktywnie je tworzą (5,2% badanych codziennie korzysta z Sieci w celu tworzenia i obróbki treści audiowizualnych, 5% do tworzenia muzyki, 4,7% do prowadzenie własnego bloga lub strony internetowej).
Wyniki badań wskazują też na to, że młodzież w wirtualnym świecie została „opuszczona” przez swoich rodziców, opiekunów i nauczycieli i choć przysposobienie do technologii informacyjno-komunikacyjnych przebiega w przestrzeni gospodarstwa domowego, to zwykle bez nadzoru osoby dorosłej. 68,6% respondentów deklaruje, że edukacja z zakresu kompetencji cyfrowych to w ich przypadku samoedukacja.
Zasięg: Polska
Język: polski
Słowa kluczowe: Internet, edukacja, tożsamość, TIK, kompetencje cyfrowe, nastolatki w Sieci