Settings and search
Wolskie Centrum Kultury
W ramach projektu „Mobilny Dom Sąsiedzki na osiedlach Woli” zrealizowano sześć inicjatyw przeznaczonych dla mieszkańców Warszawy.
Inicjatywa nr 1: Mural "Dzieci Muranowa”
Inicjator: Rafał Kowalczyk
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu akcji artystyczno-społecznej poświęconej realizacji muralu „Dzieci Muranowa”. Mieszkańcy brali udział w przygotowywaniu szablonów oraz malowaniu muralu, który odnosił się do historii lokalnej. Projekt przedstawiał pomalowanych na szaro i zielono dawnych mieszkańców dzielnicy, pochodzących z archiwalnych zdjęć. Znalazły się na nim również kolorowe współczesne postacie, które na twarzach miały zainstalowane plastikowe maski. Mural znajduje się na ścianach garażu umiejscowionego pomiędzy starymi blokami na Muranowie.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do mieszkańców Warszawy, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców wolskiego Muranowa, dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, lokalnych aktywistów, działających w Partnerstwie Przepis na Muranów oraz artystów.
Inicjatywa nr 2: Radość w ruchu
Inicjator: Stanisława Wierczyńska i Emilia Bury
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zrealizowaniu cyklu trzech warsztatów ruchowych – „Taniec Hawajski”, „Taniec – emocje” oraz „W dotyku”. Z powodu ograniczeń pandemicznych, nie wszyscy chętni mogli wziąć w nich udział. Dodatkowo część spotkań odbywała się na świeżym powietrzu w otwartej przestrzeni ogrodu przy siedzibie głównej WCK. Uczestnicy ćwiczyli umiejętności wyrażania siebie, indywidualnej aktywności twórczej oraz poznali nowe techniki ruchowe.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do mieszkańców Warszawy, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Woli (grupy międzypokoleniowe). Podczas pokazu mile widziani byli też stali bywalcy filii WCK - Rodzinna Młynarska.
Inicjatywa nr 3: Impresje Woli. Zaproś muzykę pod swoje okno
Inicjator: Michalina Jarmuż
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu koncertu plenerowego zespołu Sahel Blues. Koncert odbył się na Skwerze Pysznych Pączków, dzięki czemu uczestniczyło w nim wielu przechodniów, okolicznych mieszkańców oraz przybyszy z innych części Warszawy. Artyści nawiązywali dialog z zaangażowaną publicznością, a całe wydarzenie wniosło dużo radości do przestrzeni miejskiej.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do mieszkańców Woli, ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujących Kolonię Wawelberga i osiedle Młynów.
Inicjatywa nr 4: Kundel z Gibalaka z koncertem w dobrym towarzystwie
Inicjator: Dorota Gorczyca-Woźniak i Artur Gotz
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu wydarzenia poświęconego promocji prawidłowych sposobów zachowań wobec zwierząt domowych. Oprócz uzyskania porad od weterynarzy i behawiorystów uczestnicy mogli posłuchać koncertu Artura Gotza oraz obejrzeć spektakl „Mój przyjaciel pies”. Dla najmłodszych zostały przygotowane specjalne zabawy animacyjne i edukacyjne.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do mieszkańcy Woli, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców okolic tzw. "Gibalaka", czyli rejonu ulic: Gibalskiego, Żytnia, Okopowa, oraz osób posiadających psy i zainteresowanych wydarzeniami muzycznymi.
Inicjatywa nr 5: Metamorfozy. Wyszczerz się na życie
Inicjator: Marek Krystosiak
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zrealizowaniu warsztatów improwizacyjnych i fotograficznych adresowanych do seniorów. Z powodu wprowadzonych obostrzeń zajęcia zostały przeniesione do Internetu. Uczestnicy poznali szereg dobrych praktyk, które ułatwiają życie i eliminują różnego rodzaju blokady wewnętrzne organizmu oraz ułatwiają komunikację, zapobiegają dyskryminacji, uczą tolerancji oraz akceptacji. Dodatkową wartością projektu było upowszechnianie umiejętności obsługi komputera i nowoczesnych technik komunikacyjnych wśród osób starszych.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do mieszkańców Woli, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, osób zainteresowanych improwizacją teatralną oraz chcących pogłębić wiedzę w tym zakresie, osób zainteresowanych fotografią.
Inicjatywa nr 6: Wola zmian
Inicjator: Nikodem Kaczprzak
Opis inicjatywy: Projekt polegał na przeprowadzeniu cyklu spotkań dla lokalnych aktywistek i aktywistów. Inicjatywa miała na celu integracje osób aktywnych w różnych obszarach na warszawskiej Woli. Spotkania były poświęcone społecznym i oddolnym konsultacjom z urzędnikami administracji miejskiej. Uczestnicy poznali sposoby włączania się w działania na rzecz kultury i swojej dzielnicy.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do aktywnych mieszkańcy dzielnicy Wola, organizacji pozarządowych działających i realizujących projekty na Woli, społeczników, chcących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie funkcjonowania miasta.