Settings and search
Wołowski Ośrodek Kultury
Realizując projekt „Zakreceni na Kulturę”, którego celem było umożliwienie uczestnictwa w warsztatach artystycznych, twórczych i manualnych oraz integracja lokalnej społeczności. Zostało przeprowadzonych sześć inicjatyw.
Inicjatywa 1. Koniec z nudą na ulicy otwieramy drzwi świetlicy
W ramach inicjatywy zorganizowano pięć warsztatów twórczych tj. warsztaty ogrodnicze, warsztaty Zielone Laboratorium, warsztaty wykonywania witraży, warsztaty wykonywania ozdób z gliny, warsztaty szydełkowania. Na zajęciach uporządkowano teren wokół krzyża, zagospodarowano teren przy boisku, nasadzono wiele zieleni przy świetlicy i na boisku. Całość projektu podsumowana została podczas wydarzenia, na którym wystąpiła młoda, lokalna wokalistka sporanowa Lilianna Iżyk. Nie zabrakło również konkursów artystycznych dla dzieci i młodzieży. Podczas działania w formie wystawy zostały zaprezentowane dzieła wykonane podczas warsztatów.
Inicjatywa 2. Przez taniec i śpiew wracamy do tradycji
Głównym celem projektu było wzbogacenie i poszerzenie oferty zajęć wśród dzieci w zakresie umiejetności wokalnych i taneczych. Uczestnicy projektu poznali tradycję i kulturę folklorystyczną. Tematem wiodącym zajęć były tradycje ludowe regionu, dzięki temu dzieci nauczyły się tradycyjnych pieśni i tańców ludowych. Na zakończenie projektu zorganizowany został finałowy występ zespołu.
Inicjatywa 3. Winylowy zawrót głowy
Inicjator: Róża Gołubowska
Winylowy zawrót głowy to projekt muzyczno–artystyczny w połączeniu z aktywnościami kulturalnymi. W ramach inicjatyw odbyły się warsztaty z twórczego pisania tekstu, warsztaty muzyczne, artystyczne z projektowania okładki płyty winylowej, nagrywania dźwięków miasta i nagrywania autorskich piosenek skomponowanych przez uczestników projektu w domowym studio nagrań. Podsumowaniem nabytych umiejętności przez uczestników był występ podczas Vinyl Day, połączony z wystawą, giełdą płyt winylowych i wykładem o płytach winylowych przeprowadzonym przez mieszkańca Wołowa.
Inicjatywa 4. Wysmakowani na kulturę
Inicjator: Sylwia Garbowska
Projekt miał na celu stworzenie atrakcyjnej oferty zajęć artystycznych dla mieszkańców 50+ miejscowości Stobno, Biskupice, Lipnica i Wołów. W ramach działania zorganizowano warsztaty carvingu – stylizacji stołu, warsztaty ceramiczne w Glinolandii, wycieczkę do Muzeum Współczesnego oraz warsztaty kulinarne dla dzieci. Uczestnicy poznali techniki przygotowywania i ozdabiania potraw, nauczyli się jak w estetyczny i prosty sposób podawać dania na pięknie nakrytym stole oraz na talerzach, które sami ozdobili. Projekt uświadomił uczestnikom, że kreatywne eksperymentowanie w kuchni może być świetną zabawą i ciekawym sposobem spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dodatkowo zainteresowani poznali zasady savoir–vivre'u.
Inicjatywa 5. Rudno malownicza wieś ludzi i krajobrazu
Inicjator: Monika Kwolik
W ramach projektu zorganizowano warsztaty twórcze, podczas których stworzono przewodnik typu Quest oraz spotkanie Ocalić wspomnienia od zapomnienia mające na celu utrwalenie pamięci o historii tworzonej przez mieszkańców wsi Rudna, ich tradycji, lokalnych zwyczajach, a także o mieszkańcach, którzy wnieśli ważny wkład w historię tego miejsca. Uczestnicy poznali historie ludzi żyjących tutaj od wielu dziesięcioleci – niektórzy z nich są związani z tą częścią Rudna od urodzenia a także osób napływowych i przesiedlonych. Quest został napisany wierszem z licznymi zagadkami i wskazówkami i jest świetną okazją do zwiedzania Rudna.
Inicjatywa 6. Michałek i Mnich
Inicjator: Wioletta Krakowska
Inicjatywa umożliwiła uczestnictwo w działaniach kulturalnych, integrację środowisk twórczych oraz kształtowanie kreatywnych postaw dzieci, a także animację kulturalną społeczności lokalnej z terenu gminy Wołów. Projekt składał się z dwóch etapów: warsztatów artystycznych, podczas których uczestnicy przygotowali teatr lalek oparty na opowieści związanej z historią malarza Michalea Willmanna z Lubiąża i jego synka oraz uroczystego balu, gdzie zaproezentowano przedstawienie. Scenariusz spektaklu teatralnego stworzony został wspólnie przez dzieci, rodziców oraz kadrę merytoryczną. Postacie w formie kukiełek i scenografia wykonane zostały przez dzieci w ramach warsztatów artystycznych przy wsparciu instruktorów. Na zakończenie projektu odbył się Bajkowy Bal Przebierańców. Celem warsztatów w ramach inicjatywy było przygotowanie uczestników projektu do wystąpienia w przedstawieniu lalkowym pt. Michałek i Mnich. Inicjatywa zainspirowała do pobudzenia wyobraźni, by swobodnie mogli interpretować legendy, tekst i symbole, tworzyć a nie odtwarzać kreacje i cieszyć się teatrem.