Settings and search
Sztumskie Centrum Kultury
Dzięki realizacji projektu „Sztum, miasto pełne kultury!” Sztumskie Centrum Kultury mogło po raz pierwszy zaangażować się w tak znacznym stopniu w życie społeczności lokalnych. Działania te poskutkowały nawiązaniem stałych relacji z mieszkańcami – zarówno z osobami prywatnymi, jak i stowarzyszeniami oraz grupami nieformalnymi – a także odkryciem i rozwinięciem potencjału kulturowego i rozwojem kulturotwórczych zasobów społeczności. Na projekt złożyło się siedem inicjatyw wyłonionych w konkursie.
Inicjatywa nr 1. Baśka nas kręci
Inicjator: Zbigniew Zwolenkiewicz
„Baśka” to tradycyjna gra karciana związana z terenami Pomorza, która powstała pod koniec XIX stulecia na terenach zaboru pruskiego. Do lat 60. ubiegłego wieku cieszyła się ogromną popularnością – grano w nią w niedzielne popołudnia, na spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Rosnąca popularność telewizji spowodowała, że gra zaczęła znikać z przestrzeni publicznej i świadomości społecznej. Celem inicjatywy było uratowanie od zapomnienia i zachowanie umiejętności grania w „baśkę” oraz związana z grą międzypokoleniowa integracja mieszkańców. W ramach projektu zorganizowano zajęcia warsztatowe dla mieszkańców gminy i miasta Sztum (zarówno dzieci, jak i dorosłych) oraz otwarty turniej. Zwycięzcy rozgrywek otrzymali puchary i drobne nagrody rzeczowe.
Inicjatywa nr 2. Wspólne rysowanie w otwartej pracowni
Inicjator: Agnieszka Rutka-Napiwodzka
Warsztaty skierowane były do mieszkańców wsi Koślinka i okolic bez względu na poziom zaawansowania uczestników. Cykl zajęć miał na celu naukę zasad kompozycji, rysunku portretu, postaci, martwej natury oraz pejzażu. Spotkania odbywały się pod kierownictwem wykształconego plastyka z przygotowaniem pedagogicznym. Po zakończeniu warsztatów w Galerii Ligo w Koślince zorganizowano wernisaż powstałych prac, który stał się okazją do spotkania twórców i odbiorców w różnym wieku.
Inicjatywa nr 3. Czernin z Kulturą na Ty
Inicjatorzy: Koło Gospodyń Wiejskich w Czerninie
Celem inicjatywy było zaspokojenie potrzeb związanych z poprawą dostępności do szeroko pojętej kultury. W ramach projektu wzbogacony został program festynu organizowanego w Czerninie. Mieszkańcy mieli możliwość uczestnictwa w występie Zespołu Folklorystycznego „Czerninianki” oraz dwóch innych zespołów ludowych z regionu. Przygotowano stoiska prezentujące tradycyjny ubiór i haft powiślański oraz sztukę użytkową, wykonaną z wykorzystaniem surowców wtórnych. Kolejne działania opierały się na organizacji warsztatów sztuki użytkowej, poprowadzonych przez członkinię Koła Gospodyń Wiejskich, warsztatów rękodzieła oraz wieczorku poetycko-muzycznego, na którym jedna z mieszkanek sołectwa zaprezentowała swoją twórczość.
Inicjatywa nr 4. Postolin widziany oczami mieszkańców – cykl warsztatów artystycznych
Inicjatorzy: Jan Strychalski, Elżbieta Wysocka, Stanisław Gadzina
W ramach inicjatywy odbyły się trzy cykle warsztatów artystycznych: florystyczne (podczas których wykorzystano rośliny zebrane w trakcie żniw), fotograficzne (opanowano podstawy fotografii plenerowej i technik fotografii architektury sakralnej) oraz plastyczne. Celem przedsięwzięcia była ochrona dziedzictwa regionu Powiśla, a także rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej, integracja mieszkańców Postolina i całego sołectwa, w tym grup wielopokoleniowych. Realizacja zajęć została powierzona doświadczonym instruktorom. Wszystkim uczestnikom zapewniono materiały do pracy.
Inicjatywa nr 5. Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
Inicjatorzy: Stowarzyszenie „Do życia przez życie”
Założeniem inicjatywy było umożliwienie prezentacji dorobku artystycznego zainteresowanym mieszkańcom, koordynacja działań podczas warsztatów teatralnych, wokalnych i plastycznych, a przede wszystkim – integracja osób niepełnosprawnych i pozostałych uczestników poprzez postawienie przed nimi wspólnych celów. Dzięki realizacji zadania mieszkańcy gminy Sztum mieli okazję obejrzenia efektów twórczych zmagań osób niepełnosprawnych w różnym wieku. Przegląd odbył się w sali widowiskowo-kinowej Sztumskiego Centrum Kultury.
Inicjatywa nr 6. Międzypokoleniowe warsztaty rękodzieła
Inicjatorzy: Stowarzyszenie „Przystań Biała Góra”
Cel projektu stanowiła organizacja warsztatów skierowanych do osób w różnym wieku. Założeniem zadania było, aby w każdej z grup znalazło się po pięć par uczestników w różnym wieku (seniorzy, dorośli, dzieci, młodzież). W ramach „Międzypokoleniowych warsztatów rękodzieła” zorganizowano następujące warsztaty: „małe malarstwo – uwiecznienie jesiennych kompozycji wiejskich ogrodów”, „decoupage – drugie życie starych przedmiotów”, „artystyczna biżuteria i zabawki z filcu”. Wszystkie zajęcia odbywały się w świetlicy wiejskiej w Białej Górze, a uczestnikom zapewniono komplet niezbędnych materiałów. W każdym z warsztatów uczestniczyło około dwudziestu osób. Na zakończenie projektu zorganizowano spotkanie, podczas którego uczestnikom wręczono podziękowania oraz zaprezentowano wykonane przez nich prace.
Inicjatywa nr 7. Kolorowy senior
Inicjator: Halina Borko
Projekt zakładał stworzenie przez seniorów przedstawienia teatralnego dla najmłodszych mieszkańców gminy Sztum. W tym celu uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach wokalnych, choreograficznych, kostiumologicznych oraz z wizażu teatralnego. Do udziału w spektaklu zaproszone zostały również dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne w Sztumskim Centrum Kultury, co stanowiło okazję do wymiany doświadczeń i wzbogaciło inscenizację o układy choreograficzne. Efektem końcowym było przedstawienie pod tytułem „Lustro”. Na premierze zgromadziła się ponad stuosobowa widownia. Głównym celem inicjatywy było podjęcie działań zmierzających do poprawy jakości życia seniorów w obszarze poczucia własnej wartości.