Settings and search
Ośrodek Kultury w Sejnach
W ramach zadania zrealizowanych zostanie pięć oddolnych inicjatyw kulturalnych mieszkańców Sejn. Większość działań działo się w otwartej przestrzeni miejskiej, co znacznie ułatwiło dostęp do czynnego udziału w przedsięwzięciach oraz umożliwiło obserwację działań kulturalnych zainteresowanym i przechodniom.
Inicjatywa nr 1. Warsztaty muzyczno-taneczne
Inicjator: Robert Kucharzewski
Warsztaty obejmowały szerokie spektrum dziedzin muzycznych: naukę gry na instrumentach muzycznych (gitara akustyczna, perkusja, pianino, gitara basowa), naukę śpiewu (ćwiczenia przepony, impostację głosu) oraz warsztaty taneczne (taniec współczesny, HIP-HOP); warsztaty wokalne prowadzone będą przez muzyków; ponadto do udziału w warsztatach oraz koncercie inicjator zaprosi 2 wokalistów. Działanie skończył koncert muzyczny p.n. "Open Air" uczestników i wokalistów w przestrzeni miejskiej (koncert poprzedziły warsztaty z montażu sceny, oświetlenia i nagłośnienia).
Inicjatywa nr 2. Warsztaty teatralne
Inicjator: Paulina Błuszko
Inicjatywa polegała na powstaniu i wystawieniu w Ośrodku Kultury w Sejnach spektaklu teatralnego. Warsztatom teatralnym towarzyszyły 4 otwarte weekendowe imprezy związane z teatrem: warsztaty ceramiczne "Kształty", zabawa "Pożegnanie lata" (w tym występ profesjonalnego "Teatru pod Orzełkiem" z Białegostoku), warsztaty plastyczne "Teatralne Maski" oraz warsztaty decoupage "Teatr w różnych stronach świata" z animacjami. W wyniku warsztatów otwartych powstała w Ośrodku kultury w Sejnach wystawa prac uczestników zajęć. Całość projektu zakończył spektakl teatralny.
Inicjatywa nr 3. I Miejsko Wiejska Potańcówka Sejneńska
Inicjator: Joanna Jakubowska
Do zagrania na Potańcówce zostały zaproszone zespoły reprezentujące różne gatunki muzyczne, ale jednocześnie związane z Sejnami, m.in. Orkiestra Dęta OSP, Kapela Klezmerska, Chłopcy z Nowoszyszek i inne. Przed rozpoczęciem potańcówki zorganizowano warsztaty tańca dla dzieci i młodzieży oraz bloków warsztatów, które obejmowały naukę prostych tańców z Suwalszczyzny i Wileńszczyzny.
Inicjatywa nr 4. Warsztaty Kulinarne "Podążajcie za ślimakami"
inicjator: Małgorzata Bielińska
Warsztaty utrzymane w nurcie tzw. Slow Food, który charakteryzuje cel: ochrona prawa do smaku. Przedsięwzięcie miało miejsce w otwartej przestrzeni miasta i podzielone zostało na warsztaty kulinarne dla dzieci oraz na warsztaty dla młodzieży i dorosłych. W trakcie ich trwania zainteresowanym udostępniono 4-6 stanowisk wyposażonych w kuchnie indukcyjne oraz niezbędny sprzęt do gotowania, niezbędne materiały, odzież ochronną (fartuch, rękawiczki) oraz produkty do gotowania. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowali szereg potraw (w tym regionalnych) z wykorzystaniem produktów lokalnych, dostępnych na bazarach, w przydomowych ogródkach czy też na działkach. Głównym celem projektu była ochrona tutejszych tradycji kulinarnych, promocja potraw regionalnych z naciskiem na hasło "lokalnie, zdrowo, sezonowo".
Inicjatywa nr 5: Plener Malarski
inicjator: Julia Łabanowska
Plener zorganizowany został w otwartej przestrzeni miasta Sejny. Do udziału w nim zostały zaproszone dzieci, młodzież oraz dorośli mieszkańcy miasta i regionu, którzy pod okiem profesjonalistów uwieczniali na płótnie elementy architektury czy krajobrazu Sejn i Sejneńszczyzny. Plener stanowił nie tylko doskonałą formę twórczego spędzania wolnego czasu, ale i poszerzał umiejętności manualne i warsztatowe w zakresie technik malarskich i rysunkowych. Podsumowaniem przedsięwzięcia był wernisaż wystawy w Klasztorze Podominikańskim w Sejnach.