Settings and search
OŚRODEK KULTURY KRAKÓW - NOWA HUTA
Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta w 2014 roku wziął udział w Programie Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. W ramach programu zrealizowano siedem inicjatyw wspierających zaangażowanie wspólnoty lokalnej. Projekty obejmowały m.in. warsztaty teatralne i muzyczne oraz zajęcia rekreacyjno-kulturalne. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://krakownh.pl/.
Inicjatywa nr 1. Kreatywny weekend w Szczawnicy
Inicjator: Artur Siudak, Wiktora Wolko
W ramach inicjatywy zorganizowano weekendowy wyjazd dla gimnazjalistów do Szczawnicy. Młodzież wzięła udział m.in. w warsztatach integracyjnych, warsztatach rozwoju osobistego (z komunikacji interpersonalnej) oraz w warsztatach kuglarskich. Wieczorem opiekunowie wycieczki zorganizowali grillowanie i dyskotekę, a także przygotowali niespodziankę - pokaz fajerwerków. Drugiego dnia wszyscy uczestnicy wybrali się na wycieczkę do Krościenka nad Dunajcem, gdzie grali w paintball, bawili się w parku linowym oraz odbyli przejażdżkę tyrolką nad Dunajcem.
Inicjatywa nr 2. Teatr w trzech odsłonach
Inicjator: Emilia Wysocka, Natalia Jarosik, Zuzanna Kubal, Artur Siudak
W ramach inicjatywy przeprowadzone zostały trzy bloki warsztatów dla gimnazjalistów: teatralny, improwizacji oraz pantomimy. Zajęcia poprowadzili doświadczeni instruktorzy - Kinga Wilczyńska, Mateusz Dzidkowski oraz Tadeusz Dylawerski, którzy zapoznali uczestników z podstawowymi zasadami występów na scenie. Projekt zakończył się spektaklem "Ogniste odsłony teatru" przygotowanym dla lokalnej społeczności. Przedstawieniu towarzyszył pokaz fajerwerków, w którym wystąpili Piotr Krawczyk, Bartek Śmiałek i Tomasz Krawczyk.
Inicjatywa nr 3. Bitwa o Fabrykę Mordoklejek gra miejska
Inicjator: Natalia Jarosik, Zuzanna Kubal
W ramach inicjatywy na terenie Nowej Huty przeprowadzona została gra miejska, w której udział wzięły uprzednio zgłoszone 3-6 osobowe grupy. Na drużyny, złożone głównie z rodzin z dziećmi oraz nastolatków, czekało m.in. odgadywanie tajemnych szyfrów, odczytywanie starych map, pomoc w segregacji śmieci, rozbawianie starszej pani. Wykonanie kolejnych zadań pozwoliło im uzyskać wskazówki potrzebne do odnalezienia słodkiego skarbu Lorda Arolda. Trzy najlepsze drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody: vouchery do kina oraz gry.
Inicjatywa nr 4. Nowa Huta śpiewa – karaoke
Inicjator: Wiktoria Wolko, Daria Habel
"Nowa Huta śpiewa" to otwarty wieczór karaoke dla młodzieży. Każdy z gości mógł zaprezentować swoje umiejętności wokalne na scenie. Piosenki śpiewano z podziałem na bloki tematyczne, takie jak muzyka filmowa, stare przeboje i nowości. Ponadto, przeprowadzono zabawy taneczne i integracyjne. Projekt tak bardzo spodobał się uczestnikom, że planowana jest ponowna jego realizacja.
Inicjatywa nr 5. Wychowanie to wyzwanie, czyli Akademia Mądrego Rodzica
Inicjator: Jolanta Mielnik
W ramach inicjatywy odbył się dedykowany rodzicom cykl spotkań o charakterze warsztatowym. Zajęcia poprowadzili specjaliści z dziedzin związanych z wychowaniem dzieci - psycholog dziecięcy, dietetyk, lekarz, animator dziecięcy. Tematykę zajęć dostosowano do potrzeb zgłaszanych przez uczestników w trakcie przyjmowania zgłoszeń. Dla wygody rodziców równocześnie z warsztatami odbywały się zajęcia dla dzieci.
Inicjatywa nr 6. Projekt „Alex” – warsztaty dla rodziców dzieci niepełnosprawnych
Inicjator: Urszula Paradowska
Inicjatywa adresowana do rodziców dzieci z niepełnosprawnością ruchową lub umysłową. Podczas spotkań rozmawiano m.in. o tym, jak radzić sobie z trudnościami w wychowywaniu dzieci niepełnosprawnych, o problemach, z którymi na co dzień stykają się ich rodzice we własnej małej społeczności oraz o tym, co robić, aby dzieci niepełnosprawne były akceptowane. Spotkania kończyły się wspólną zabawą, która była okazją do prezentacji form terapii zajęciowej.
Inicjatywa nr 7. Zielone Lemury – przedszkole teatralne
Inicjator: Jolanta Mielnik, Urszula Paradowska
Przedszkole teatralne zostało przygotowane z myślą o stałych zajęciach dla najmłodszych, które będą rozwijać dzieci w wieku 3-6 lat - wielokierunkowo - poprzez interdyscyplinarną, atrakcyjną formułę. Podczas ośmiotygodniowego cyklu, organizowanego po godzinach pracy przedszkola, do którego maluchy chodziły, dzieci poznały podstawowe zagadnienia związane z teatrem. Postawiły też pierwsze kroki aktorskie, ucząc się wierszy popularnych autorów dziecięcych (J. Tuwima, J. Brzechwy), interpretując je wspólnie z prowadzącą zajęcia animator, panią Magdaleną Rutkowską-Oliwą. Zdobyte umiejętności dzieci zaprezentowały podczas spotkania podsumowującego projekt.