Settings and search
Nałęczowski Ośrodek Kultury
W skład projektu "Nałęczów – Inicjatywy lokalne w obszarze kultury cz. II" wchodzi sześć inicjatyw lokalnych. Miały one na celu rozwijanie pasji twórczych dzieci i młodzieży, wsparcie ich rozwoju oraz integracja i podtrzymywanie lokalnego dziedzictwa kulturowego w lokalnym środowisku. Nie zabrakło również wydarzeń przygotowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Inicjatywa nr 1. Umiem w teatr!
Inicjator: Agata Wiatr
Inicjatywa polegała na pobudzeniu w młodych ludziach zamiłowania do teatru oraz wsparcie ich w rozwoju poprzez techniki teatralne i improwizatorskie. W ramach przedsięwzięcia odbyło się osiem spotkań warsztatowych, podczas których uczestnicy poznali różne techniki gry teatralnej, wykonywali ćwiczenia motoryczne, ćwiczyli poprawną wymowę, doskonalili się w improwizacji teatralnej oraz rozwijali zdolności interpersonalne. Były one skierowane szczególnie do młodzieży mieszkającej na terenie gminy Nałęczów. Po zakończeniu realizacji projektu zrodził się pomysł, by w Nałęczowskim Ośrodku Kultury powstała nieformalna grupa teatralna.
Inicjatywa nr 2. Drzewieckie spotkania z twórczością Ewy Szelburg-Zarembiny
Inicjator: Grupa nieformalna: Renata Koput, Ewa Kowal, Olga Wróbel, Justyna Wójcik
Inicjatywa polegała na promocji twórczości nałęczowskiej pisarki Ewy Szelburg-Zarembiny w 30 rocznice jej śmierci. Realizacja rozpoczęła się od spotkań dzieci z osobami dorosłymi, które czytały poezję pisarki. Następnie odbył się konkurs wiedzy o życiu i twórczości pisarki zadedykowany dzieciom ze szkół podstawowych. Kolejnym elementem inicjatywy był spektakl oparty na jej twórczości pt. „Kot w butach”.
Inicjatywa nr 3. Kierunek Nałęczów
Inicjator: Grupa nieformalna: Joanna Dębczak, Ewa Wiaderny, Aneta Misztal, Maria Krupa
Inicjatywa ta miała na celu rozwijanie pasji twórczych dzieci i młodzieży korzystających ze świetlicy środowiskowej. W ramach tego zadania odbyło się pięć spotkań, podczas których dzieci miały okazje się poznać i zaprzyjaźnić. Polegały one na wspólnych zabawach, wycieczkach i konkursach. Dzieci poznały zasady uprawiania questingu. Odbył się również warsztat plastyczny pt.” Malarstwo abstrakcyjne w plenerze”.
Inicjatywa nr 4. Gmina Nałęczów w obiektywie
Inicjator: Nałęczowskie Stowarzyszenie Charytatywne
Głównym celem inicjatywy było włączenie osób niepełnosprawnych w życie kulturalne lokalnej społeczności. Dzięki udziałowi w projekcie osoby niepełnosprawne uzyskały dostęp do współtworzenia życia kulturalnego Gminy Nałęczów. Fotografowały okoliczne pejzaże i architekturę, a wyniki tej pracy zostały zaprezentowane lokalnej społeczności na wystawie prac w Nałęczowskim Ośrodku Kultury. Wśród fotografii znalazły się tez takie, które ukazywały piękno osób niepełnosprawnych. Uczestnicy warsztatów mieli okazje nauczyć się wykonywania fotografii plenerowej, portretowej oraz zaznajomiły się z ustawieniami aparatu i odpowiednim kadrowaniem.
Inicjatywa nr 5. Powrót do korzeni – tradycja łączy pokolenia
Inicjator: Grupa nieformalna: Kazimiera Wójtowicz, Bożena Gregorczyk, Barbara Stasiak
Inicjatywa stworzona została z myślą o kobietach w różnym wieku. Podczas jej trwania odbyły się różnego rodzaju warsztaty takie jak warsztaty ruchowo – zdrowotne z zakresu tańca różnych narodów, warsztaty dotyczące produktów lokalnych, tkania tradycyjnego czy warsztaty florystyczne. Podczas spotkań można było dostrzec również dzieci i wnuki uczestniczek.
Inicjatywa nr 6. Nałęczów a Kresy Wschodnie. Historyczne związki Nałęczowa z dawnymi Kresami Wschodnimi.
Inicjator: Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa
Celem inicjatywy było zapoznanie mieszkańców i turystów z historią miasta – uzdrowiska, które powstało z inicjatywy lekarzy Sybiraków – powstańców 1863 r. wywodzących się z Kresów Wschodnich dawnej Rzeczpospolitej. Odbyły się wykłady i wystawa fotografii z XIX i XX wieku. Podczas realizacji projektu powstały materiału do radia i prasy. Wystawa ma powędrować do okolicznych domów kultury w celu zaprezentowania jej szerszej publiczności.