Settings and search
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie
W ramach projektu „Przypływ pomysłów – kulturalna marina Ślesina” zrealizowano sześć inicjatyw oddolnych dla mieszkańców gminy Ślesin.
Inicjatywa nr 1: Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej w Ślesinie
Projekt zrealizowano przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ślesinie oraz z dyrektorami i nauczycielami muzyki szkół podstawowych z gminy Ślesin. W eliminacjach klasowych i szkolnych wyłoniono 55 przedstawicieli poszczególnych placówek, którzy zostali zgłoszeni do udziału w festiwalu jako reprezentanci swoich szkół. Wszyscy uczestnicy zostali przygotowani do konkursu podczas warsztatów poprowadzonych przez trenera wokalnego Mariusza Urbaniaka.
Finał festiwalu odbył się w sali widowiskowej MGOK-u, a podsumowało go wspólne wykonanie piosenki „Spośród tylu miejsc na świecie” przygotowanej podczas warsztatów. Wszyscy wokaliści otrzymali dyplomy i upominek, a zdobywcy podium w każdej kategorii klasowej (I–III, IV–VI i VII–VIII) nagrody rzeczowe. Przyznano również specjalną nagrodę Grand Prix za najlepszy występ. Celami projektu były m.in. wzbudzenie wśród dzieci zainteresowania narodowym dziedzictwem historycznym i popularyzacja muzyki o charakterze patriotycznym.
Odbiorcy inicjatywy: uczniowie szkół podstawowych na terenie gminy Ślesin
Inicjatywa nr 2: Śpiew moja pasja
Projekt zrealizowano w okresie wrzesień–październik 2023 roku i wzięło w nim udział pięć lokalnych placówek oświatowych oraz ślesiński MGOK. W projekcie wzięło udział 55 osób.
Pierwszą część inicjatywy stanowiły warsztaty poprowadzone przez artystę estradowego Kamila Wasickiego, których uczestnicy uczyli się śpiewu, technik oddychania i interpretacji utworów, a także podstaw pracy w studiu nagraniowym. Po warsztatach wokaliści mieli możliwość nagrania po jednym wybranym przez siebie utworze. Efektem indywidualnych sesji nagraniowych były cyfrowe zapisy audio, nad którymi następnie pracował realizator dźwięku. Na końcu procesu wykonania zostały nagrane na płyty. Powstałe materiały opublikowano na Facebooku i platformie YouTube w celach promocyjnych, a płyty rozdano uczestnikom projektu.
Odbiorcy inicjatywy: dzieci, młodzież i dorośli z gminy Ślesin
Inicjatywa nr 3: Warsztaty teatralne
W warsztatach teatralnych uczestniczyli seniorzy z klubów funkcjonujących na terenie gminy Ślesin, dla których zorganizowano wyjazd do Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Zajęcia zostały poprowadzone przez doświadczoną poznańską aktorkę i reżyserkę teatralną. Uczestnicy uczyli się m.in. technik oddychania, ruchu na scenie i wyrażania emocji za pomocą ciała. Po ćwiczeniach seniorzy obejrzeli w sali widowiskowej spektakl pt. „Nieostrość widzenia”.
Odbiorcy inicjatywy: seniorzy z gminy Ślesin
Inicjatywa nr 4: Warsztaty plastyczne
Podczas czterech warsztatów plastycznych, poprowadzonych przez artystę Jacka Dziedziczaka, uczestnicy mogli nauczyć się różnych technik tworzenia portretu. Rozpoczęto od prostych, ołówkowych szkiców twarzy, aby następnie przejść do kolejnych technik – rysowania węglem, pastelami suchymi i olejnymi oraz malowania farbami akwarelowymi, akrylowymi i olejnymi. Wykonane prace zostały zaprezentowane na wystawie w galerii Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie, którą mógł obejrzeć każdy mieszkaniec.
Odbiorcy inicjatywy: mieszkańcy gminy Ślesin
Inicjatywa nr 5: Warsztaty operetkowo-wokalne dla seniorów
Umiejętności wokalne
Warsztaty wokalne dla seniorów zostały poprowadzone przez poznańskiego tenora operetkowego Bartosza Kuczyka. Podczas zajęć uczestnicy uczyli się m.in. odpowiedniej postawy scenicznej czy technik rozgrzewki wokalnej. Pod koniec inicjatywy odbył się koncert dla mieszkańców gminy, na którym wystąpili profesjonalni artyści operetkowi śpiewający znane arie. Koncert zakończył występ seniorów, którzy wspólnie z prowadzącym zaprezentowali efekty swojej pracy.
Odbiorcy inicjatywy: seniorzy z gminy Ślesin
Inicjatywa nr 6: Audycje muzyczne dla uczniów szkół podstawowych gminy Ślesin
Projekt zrealizowano we wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy Ślesin, a jego głównym celem było wzbudzenie zainteresowania grą na instrumentach dętych wśród uczniów szkół podstawowych. Zajęcia zostały poprowadzone przez kwintet instrumentalistów Orkiestry Dętej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Młodzi mieszkańcy gminy poznali różne rodzaje instrumentów dętych, ich brzmienie oraz ich rolę w historii muzyki. Następnie wzięli udział we wspólnym muzykowaniu.
Odbiorcy inicjatywy: uczniowie szkól podstawowych na terenie gminy Ślesin