Settings and search
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie
Poprzez realizację projektu i realizację siedmiu inicjatyw lokalnych „Kulturalna czterdziestka wspiera inicjatywy lokalne II” zwiększył się udział grup nieformalnych w życiu społecznym i kulturalnym Miasta i Gminy Skaryszew. Mają one na celu międzypokoleniową integrację mieszkańców i odkrycie potencjału kulturotwórczego pośród mieszkańców Miasta i Gminy Skaryszew.
Inicjatywa 1. Tradycja w wieńcu dożynkowym
Inicjator: Grupa nieformalna „Razem dla tradycji”
Celem inicjatywy było kultywowanie tradycji wieńca dożynkowego, poszerzanie zainteresowań twórczością ludową, tradycjami regionalnymi, a także zwiększenie wiedzy uczestników w zakresie wykonania tradycyjnego wieńca dożynkowego. Odbyły się spotkania z etnografem, gospodyniami z zespołów ludowych z gminy Skaryszew, z osobami starszymi samodzielnie wykonującymi wieńce dożynkowe. Na spotkaniach przedstawiona została historia, zasady i sposoby wicia tradycyjnych wieńców dożynkowych. W centrum inicjatywy był tradycyjny wieniec dożynkowy. W realizację inicjatywy zaangażowały się członkinie grupy nieformalnej oraz seniorki, gospodynie wiejskie z terenu gminy mające doświadczenie i znające zasady wykonywania wieńca. W realizację zadania włączyła się również młodzież, która chciała poznać tradycje ludowe. Cykl spotkań zakładał spotkanie z gospodyniami wiejskimi w stodole połączone z praktyczną prezentacją wykonania wieńca, uczestnicy uczyli się splotów zboża i kwiatów. Inicjatywę zakończyła biesiada na ludowo, podczas której zaprezentowana została broszura opisująca tradycje w wieńcu dożynkowym. Informacje do broszury były gromadzone podczas wszystkich spotkań przez jej autora oraz opracowane na podstawie źródłowych materiałów dotyczących tradycji regionu radomskiego.
Inicjatywa nr 2. Amatorskie warsztaty teatralne
Inicjator: Grupa nieformalna „Klub Miłośników Książki przy Miejsko—Gminnej Bibliotece Publicznej w Skaryszewie”
Projekt skierowany był do międzypokoleniowej grupy mieszkańców z gminy Skaryszew. Celem inicjatywy było zainspirowanie i podstawowe przygotowanie amatorskiej grupy osób w różnym wieku w zakresie technik sztuki teatralnej tj. ćwiczeń oddechowych, emisji głosu, impostacji głosu, ćwiczeń ruchu scenicznego, interpretacji tekstu, itp. Inicjatywa polegała na zorganizowaniu i przeprowadzeniu amatorskich warsztatów teatralnych. W trakcie realizacji inicjatywy grupa odwiedziła dwukrotnie Teatr Powszechny w Radomiu. Podczas pierwszego spotkanie uczestnicy poznali zaplecze teatru, zwiedzili scenę, garderoby i porozmawiali z pracownikami o działalności teatru, zdobyli wskazówki do wykorzystania podczas warsztatów oraz inscenizacji. Druga wizyta w teatrze była poświęcona na obejrzenie sztuki teatralnej. Dobór sztuki został dokonany z uwzględnieniem potrzeb grupy oraz repertuaru teatru. Efekty warsztatów uczestnicy zaprezentowali podczas występu dla publiczności zorganizowanego na podsumowanie inicjatywy. Wystąpili w etiudzie W sieci.
Inicjatywa nr 3. Babciu, dziadku poczytaj(mi)my
Inicjator: Grupa nieformalna „Rozczytajmy Odechów!”
Projekt miał na celu włączenie rodziców i dziadków we wspólne czytanie z dziećmi oraz zainteresowanie mniej tradycyjnymi sposobami czytania poprzez prezentowanie teatrzyku obrazkowego KAMISHIBAI oraz „Poczytajek Pomagajek” jako form promocji czytelnictwa i poszerzania kultury słowa. Inicjatywa polegała na zorganizowaniu cyklu 6 spotkań rodziców i dziadków z dziećmi, podczas których były czytane bajki oraz eksponowany był teatrzyk papierowy. W realizację inicjatywy włączyli się mieszkańcy Odechowa, głównie rodziny wielopokoleniowe. Dodatkowo na wspólne czytanie były zapraszane osoby znane w środowisku, np. dyrektor ośrodka kultury, ksiądz proboszcz.
Inicjatywa nr 4. Kultura biesiadowania
Inicjator: Grupa nieformalna „Kulturalni diabetycy”
W ramach inicjatywy zorganizowane zostały spotkania dotyczące kultury biesiadowania, historii kulinariów i savoir vivre'u. Uczestnicy zdobyli wiedzę z historii kulinariów zdrowego żywienia, kultury i estetyki przygotowania oraz podawania posiłków, etykiety przy stole, dekoracji stołu. Spotkania miały charakter edukacyjny, kulturalny i integracyjny. Merytoryczna część była prowadzona przez ekspertów: etnografa, instruktora gastronomii i kucharza. Na każdym spotkaniu odbyły się pokazy przygotowania potraw z menu diabetyka prowadzone przez kucharza i pokazy savoir vivre'u dotyczący zmian w kulturze biesiadowania na przestrzeni wieków prowadzone przez instruktora gastronomii. Dodatkowo na jednym spotkaniu odbył się wykład etnografa dotyczący kultury polskiej wsi. Podsumowanie inicjatywy zostało połączone z obchodami „Dnia Walki z Cukrzycą”.
Inicjatywa nr 5. Na ludowo
Inicjator: Grupa nieformalna „Dla młodych”
Zostały zorganizowane warsztaty regionalne, artystyczno—krawieckie i taneczne. Celem zadania było przekazywanie młodzieży wiedzy na temat wartości i tradycji kultury ludowej oraz utworzenie grupy tanecznej. Odbył się cykl spotkań. Na warsztatach na temat tradycji ludowych regionu radomskiego został zaprezentowany strój lokalnego zespołu ludowego Chomentowianki. Na warsztatach artystyczno—krawieckich uczestnicy poznali elementy stroju ludowego i związaną z nim historię i tradycję oraz zaprojektowali elementy strojów dla grupy tanecznej i dodatki do nich. Uczestnicy własnoręcznie ozdabiali gorsety, wykonywali wianki i korale. Powstało 16 elementów strojów dla dziewcząt. Odbyły się warsztaty taneczne, młodzież nauczyła się podstawowych kroków i figur tanecznych wybranych tańców ludowych oraz choreografię do utworu ludowego. Efekty pracy podczas warsztatów zostały zaprezentowane poprzez występ grupy tanecznej na dożynkach, imprezie miejskiej i spartakiadzie.
Inicjatywa nr 6. Tańczymy lokalnie
Inicjator: Grupa nieformalna „Natura, taniec i MY”
Celem zadania było zorganizowanie zajęć tanecznych dla dwóch grup wiekowych osób dorosłych i dzieci. Uczestnicy zajęć poznali kroki tańców regionalnych i historię tańców uznawanych za lokalne. Podczas zajęć zostali wyposażeni w elementy stroju tańca, które wykorzystywali podczas spotkania plenerowego i zajęć tanecznych.
Inicjatywa nr 7. Tajemnice Lwowa
Inicjator: Grupa nieformalna „Zwolennicy Lwowa” przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie
Była skierowana do uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich oraz ich rodziców. Celem była popularyzacja i podniesienie wiedzy uczestników na temat patrona szkoły, poprzez zapoznanie uczestników z kulinarnymi tradycjami miasta Lwów. Inicjatywa to także odpowiedź na zobowiązanie podjęte przez społeczność szkolną, która przyjmując Orlęta Lwowskie na patrona szkoły oddała hołd i zachowała pamięć o czynie młodych Polaków włożonym w obronę Ojczyzny. W ramach inicjatywy zostały zrealizowane spotkania nawiązujące do tradycji i kultury Lwowa. Najpierw zostały zorganizowane spotkania z nauczycielami nt. geograficznego położenia Ukrainy, trudności związanych z wjazdem do tego państwa. Uczestnicy poznali najciekawsze zabytki Lwowa, obejrzały zdjęcia Cmentarza Łyczakowskiego. Poznali tradycyjne potrawy kuchni lwowskiej, przepisy i ciekawostki związane z kulinarnymi tradycjami Lwowa. Po wirtualnym zwiedzaniu miasta, wyposażeni w obszerną wiedzę teoretyczną mogli wykorzystać ją w praktyce podczas warsztatów kulinarnych, które odbyły się w restauracji pod pieczą kucharza znającego kuchnię lwowską. Uczestnicy nauczyli się lepienia pierogów i ozdabiania ich w tradycyjny sposób.