Settings and search
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim w 2013 roku wziął udział w Programie Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. W ramach programu zrealizowano 6 inicjatyw. Projekty obejmowały m.in. zajęcia kulinarne i artystyczne. Więcej informacji można znaleźć na stronie pod adresem: www.kultura-kaliszpom.com.
Inicjatywa nr 1. Za kurtyną czasu
Inicjator: Grupa teatralna Klepsydra
Celem tego projektu było przypomnienie mieszkańcom trudnej, minionej historii Polski i Kalisza Pomorskiego oraz zapoznanie z nią młodszego pokolenia. Atutem projektu była współpraca między trzema grupami wiekowymi (młodzież, dorośli oraz seniorzy). Udział w projekcie uaktywnił wspomniane grupy, podniósł sferę kulturalno- społeczną i wpłynął na pozytywne emocje uczestników oraz pozwolił spojrzeć z przymrużeniem oka na minioną historię oraz zdystansować się do siebie i świata. Wzmocni też relacje międzypokoleniowe. W ramach projektu odbyły się warsztaty teatralne, na których uczestnicy uczyli się opanowania tremy, sztuki koncentracji i improwizacji, oraz warsztaty historyczne, na których Bogumił Kurylczyk - współautor scenariusza - przybliżył aktorom przedwojenne i powojenne dzieje miasta. Efektem obu warsztatów był spektakl wyreżyserowany przez Joanną Mączkowską, według scenariusza Bogumiła Kurylczyka i Joanny Mączkowskiej, wystawiony w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim. Szczegółową recenzję spekataklu można przeczytać tutaj. Zapraszamy również do galerii zdjęć dokumentujących pracę nad spektaklem.
Inicjatywa nr 2. Cztery pory roku w kuchni
Inicjator: nieformalna grupa rodziców Coś niecoś
Celem tego projektu było zorganizowanie warsztatów kulinarnych dla kobiet, mężczyzn, dzieci, młodzieży i pokazanie, jak można aktywnie, przy kuchni, spędzić czas. Warsztaty kulinarne zorganizowane zostały z myślą o wszystkich miłośnikach gotowania. Warsztaty odbyły się w Ośrodku Kultury. Na 4 zajęciach (wiosna , lato, jesień, zima) uczestnicy zapoznali się z przygotowaniem potrawy z danej pory roku. Udział w warsztatach dla wszystkich uczestników był bezpłatny. Efektem tych warsztatów była broszura - zbiór z przepisami z opisem i fotografią (samodzielnie wydrukowana na dostępnych drukarkach). Została ona rozdzielona pomiędzy uczestników warsztatów, a także partnerom projektu. Zachęcamy do odwiedzenia wirtualnej galerii zdjeć.
Inicjatywa nr 3. Krawiectwo, moja pasja…
Inicjator: nieformalna grupa Kreatywne Kobitki
W ramach projektu przeprowadzony został cykl warsztatów kreatywnego krawiectwa na 3 świetlicach wiejskich: w Pomierzynie, Starej Studnicy i w Starej Korytnicy. Warsztaty prowadzone były przez wykwalifikowaną krawcową z pracowni krawieckiej z Kalisza Pomorskiego EXACTLY. Obejmowały m.in. budowę, konserwację i zasady działania domowych maszyn z uwzględnieniem wszelkich nietypowych jej zachowań (plątanie, rwanie nici), skracanie spódniczek i spodni, skrojenie i uszycie prostej spódniczki. Warsztaty te umożliwiły uczestnikom podniesienie umiejętności krawieckich, pomogły rozwinąć zainteresowania. Planowana jest również kontynuacja podobnych działań dla najmłodszych.
Inicjatywa nr 4. Świeca, mydło i …
Inicjator: nieformalna grupa rodziców Klub osób kreatywnych
W ramach projektu zrealizowany został cykl wspólnych kreatywnych spotkań w Ośrodku Kultury: warsztaty wykonania mydeł ozdobnych, warsztaty wykonania świec ozdobnych, warsztaty zdobienia metodą decupage. Spotkania te będą miały charakter otwarty, a ich uczestnicy mieli możliwość poznania ciekawych i kreatywnych sposobów dekorowania i zdobienia różnych przedmiotów, a także poznania się i zintegrowania między sobą. Na zakończenie cyklu warsztatów zorganizowana została wystawa wykonanych rzeczy, którą zaprezentowano w Galerii „Za Filarami” w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim. Wszystkie zajęcia będą się odbywały w sali udostępnionej przez Ośrodek Kultury. Członkowie „Klubu osób kreatywnych” samodzielnie przygotowali ulotki oraz plakaty informacyjne z terminami warsztatów i rozpropagowali je wśród mieszkańców. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć dokumentujących wydarzenia. Warsztaty pozwoliły poznać uczestnkom materiały, z jakich można tworzyć artystyczne mydła i świece, przedstawiły sposób ich roztapiania, rodzaje bawników i zapachów.
Inicjatywa nr 5. Życie z rapem
Inicjator: nieformalna grupa młodzieży Profesorowie Rapu
Grupa Profesorowie Rapu zorganizowała koncert ich ulubionego polskiego Rapera Rafiego w Kaliszu Pomorskim, a po koncercie spotkanie z muzykiem. Chcieli porozmawiać o jego twórczości, miłości do Rapu i polskiej muzyki, a także o normalnym życiu i o przezwyciężaniu w nim trudności. Koncert odbyłby na Stadionie Miejskim w Kaliszu Pomorskim. Wstęp na koncert był bezpłatny. Celem tej inicjatywy było rozpowszechnienie polskiego rapu w Kaliszu Pomorskim, ponieważ to miasto, które pomaga młodzieży poznawać i rozpowszechniać talenty doświadczonych muzyków. Koncert skierowany był nie tylko do młodych, ale również do starszych odbiorców, ponieważ teksty piosenek Rafiego zawieraj wartościowe przesłania życiowe, a także kultywują język ojczysty. Młodzież chciała pokazać dorosłym, że rap to nie tylko wulgaryzmy, ale także prawdziwa wartość. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z koncertu.
Inicjatywa nr 6. Domowe smaki
Inicjator: nieformalne grupy Kobiety aktywne – Biały Zdrój
Celem projektu była integracja mieszkanek wsi, przekazywanie tradycji kulinarnych, wypracowanie nawyków zdrowego żywienia. Projekt skierowany był do mieszkanek Białego Zdroju w różnym wieku. W ramach projektu przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne, w których wzięło udział co najmniej 15 osób. W ramach warsztatów Panie uczyły się gotować oraz piec, a także wzięły udział w spotkaniu z dietetykiem. Planowane jest kontynuowanie podjętych działań w przyszłości poprzez regularne spotkania grupy - stąd też pomysł na zakup fartuchów i czapeczek kucharskich. Spotkanie z dietetykiem było nieodpłatne. Zajęcia odbywały w świetlicy wiejskiej w Białym Zdroju, użyczonej nieodpłatnie przez Ośrodek Kultury. Zdjęcia wykonane podczas warsztatów można obejrzeć tutaj.