Settings and search
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy w ramach II części projektu "Z kulturą za pan brat" zrealizował w terminie 31.07.2015-15.11.2015 r. sześć inicjatyw.
Inicjatywa nr 1. Odkrywamy skarby Koprzywnickiej Ziemi
Inicjator: Koło Gospodyń Wiejskich w Koprzywnicy, Drużyna Dębowego Liścia harcerze z ZSO im. Papieża Jana Pawła II w Koprzywnicy
Inicjatywa rozpoczęła się spotkaniem integracyjnym przygotowującym kolejne etapy działań. Następnie uczestnicy spotkali się z etnografem i instruktorem florystyki, na spotkaniach tych mogli zapoznać się z historią sandomierskich dożynek, tradycją i technikami wicia wieńców dożynkowych. Po tym przygotowaniu teoretycznym, zebraniu niezbędnego materiału roślinnego, przygotowaniu konstrukcji wieńca, odbyły się, pod kierunkiem instruktora, warsztaty wicia wieńca. Efekt pracy został przedstawiony w czasie gminnych dożynek. W okresie realizacji inicjatywy odbywały się warsztaty tradycyjnego rękodzieła, warsztaty tkackie, których efektem były: elementy dekoracji wnętrz ( np. sandomierski pająk krystaliczny, kompozycje florystyczne, ozdoby choinkowe itp.) oraz etui na telefony komórkowe, świętokrzyskie krajki i różne bieżniki. Wymienione wyżej działania były dokumentowane przez młodych adeptów sztuki filmowej z harcerskiej „Drużyny Dębowego Liścia”, działającej przy ZSO w Koprzywnicy. Te materiały łącznie z innymi sfilmowanymi ujęciami posłużyły do montażu filmu promującego gminę Koprzywnica. Młodzież poszerzała umiejętności filmowania na kompleksowych, teoretycznych i praktycznych warsztatach filmowych prowadzonych pod kierunkiem profesjonalnego instruktora. Film został zaprezentowany mieszkańcom w czasie gali podsumowującej projekt. Inicjatywę zakończyło ognisko integracyjne uczestników.
Inicjatywa nr 2. Ocalić od zapomnienia
Inicjator: Stowarzyszenie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich "Puls dla Rozwoju" w Błoniu
Projekt, którego celem było przypomnienie i propagowanie miejscowego dziedzictwa kulturowego, tradycji rękodzielniczych realizowany był poprzez cykliczne warsztaty dla mieszkańców:
- rękodzielnicze, na których można było uczyć się lub poszerzać umiejętności w zakresie haftu krzyżykowego, wstążeczkowego, decoupage- u i innych technik rękodzielniczych i florystycznych wykorzystujących ogólnie dostępne materiały w tym naturalne;
- taneczne, odbywające się w Domu Kultury w Koprzywnicy. Tutaj dzieci i młodzież pod kierunkiem instruktora uczyły się tańców standardowych.
Wyroby rękodzielnicze powstałe w czasie warsztatów oraz umiejętności młodych tancerzy zostały zaprezentowane w czasie podsumowującego projekt spotkania integracyjnego - Gali. Kolejnym elementem działań były wspólne warsztaty rękodzielnicze z sołectwem Ciszyca (poza warsztatami w Błoniu) w tamtejszej świetlicy. Tam również pojawiła się wystawa prac rękodzielniczych i odbyło się integracyjne spotkanie podsumowujące zadanie. Stanowiło to element integracji międzysołeckiej i międzypokoleniowej.
Inicjatywa nr 3. Impresje Teatralne w Krzcinie
Inicjator: Rada Sołecka wraz z mieszkańcami Krzcina
W ramach tej inicjatywy zorganizowano grupę młodych artystów, którzy pod kierunkiem instruktorów uczyli się elementów sztuki scenicznej pod okiem instruktorów teatralnych. Warsztaty połączone były z próbami przedstawienia teatralnego pt. „Książę szuka żony”. Premiera przedstawienia odbyła się w czasie imprezy integracyjnej dla mieszkańców przy świetlicy wiejskiej. Spektakl zaprezentowano także w koprzywnickim przedszkolu i w czasie „Pożegnania Lata” na koprzywnickim rynku. Nie lada gratką dla mieszkańców Krzcina był spektakl wystawiony przez grupą teatralną z Tarnobrzeskiego Domu Kultury pt. „ Mąż zmarł, ale już mu lepiej”. Poza tym w ramach projektu odbyło się wiele działań integrujących lokalną społeczność: zawody sportowe.
(siatkówka, piłka nożna), działania animacyjne (spotkanie grupy teatralnej z przedszkolakami, wizyta grupy teatralnej z Tarnobrzega), zabawy, spotkania mieszkańców i kilka etapów prac porządkowych w Krzcinie. Podsumowanie i dokumentacje tego, co powyżej stanowi film z realizacji inicjatywy. Podsumowanie zadania odbyło sie przy poczęstunku z grilla.
Inicjatywa nr 4. Pełna tajemnic historia Sośniczan z czarownicami w tle...
Inicjator: Stowarzyszenie dla Rozwoju Sośniczan
Inicjatywa została rozpoczęta imprezą integracyjną przy ognisku i dobrej zabawie. W dalszej części odbyły się cykliczne warsztaty szycia z instruktorem krawiectwa, w czasie których uczestnicy uczyli się szyć stroje tradycyjne i nowoczesne. Efektem tych spotkań był pokaz mody, na którym zaprezentowano uszyte stroje. Pokaz połączony był ze „zlotem czarownic”, czyli prezentowaniem się mieszkańców w oryginalnych „czarodziejskich” strojach. Odbył się konkurs na najoryginalniejszy strój. Innym elementem inicjatywy był piknik integracyjny połączony z konkursem-zabawą dla dzieci i młodzieży pod nazwą: „Zjazd na byle czym”. Motywem przewodnim budowanych konstrukcji był pojazd czarownika bądź czarownicy. Przed konkursami ustalono ich zasady o czym poinformowano uczestników. Wszystko zostało podsumowane spotkaniem przy małym poczęstunku.
Inicjatywa nr 5. Babie lato nad wodami
Inicjator: Nieformalna grupa mieszkańców wsi Kamieniec i Ciszyca
W ramach projektu utworzono Młodzieżową Drużynkę Strażacką przy OSP w Ciszycy. Po rekrutacji chętnych odbyło się szereg zajęć w czasie, których zdobywali nowe umiejętności, i poznawali techniki strażackie. Działo się to pod kierunkiem druhów OSP w Ciszycy. Młodzi strażacy zdobyte umiejętności, sprawności i pokaz musztry zaprezentowali podczas imprezy integracyjnej w Ciszycy oraz na Gali podsumowującej program DK+ w Domu Kultury. Poza tym organizowane były występy młodych artystów z sołectwa Ciszyca, zorganizowano plener malarski pod kierunkiem plastyka Odbyła się też projekcja bajek dla dzieci. Inicjatywę podsumowała impreza taneczna z zespołem „Fire Play”. Z uwagi na padający deszcz malowanie oraz oraz kino zostały przeniesione do budynku świetlicy. Na uczestników czekały nagrody-upominki. Kolejnym elementem działań były wspólne warsztaty rękodzielnicze z sołectwem Błonie w ciszyckiej świetlicy, wystawa prac rękodzielniczych. Stanowiło to element integracji międzysołeckiej i międzypokoleniowej.
Inicjatywa nr 6. Zdrowo rowerowo
Inicjator: Mieszkańcy wsi Gnieszowice, Postronna, Dmosice, Trzykosy, Niedźwice
Rajd dla stu uczestników - mieszkańców wsi Gnieszowice, Postronna, Dmosice, Niedźwice i Trzykosy. Po spotkaniu organizacyjnym powyższych miejscowości odbyła się rekrutacja uczestników rajdu (ogłoszenia, zapisy). Przygotowani i opracowano „Białe mapki”, wraz z wytyczeniem pokonywanej trasy, ogłoszono konkurs na najciekawszą mapkę, ustalono zasady konkursu. Odbyło się spotkanie uczestników rajdu z policjantami, na którym omówiono zasady ruchu drogowego i zasady bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach publicznych. Rajd rowerowy odbył się na trasie Gnieszowice - Trzykosy – Niedźwice – Beszyce – Bukowa – Wiązownica Kolonia, na której zaplanowano liczne przystanki, w czasie których można było odpocząć i zapoznać się z regionalnymi zabytkami dziedzictwa kulturowego, metą rajdu był pałac „Dzięki” w Wiązownicy Kolonia. W drodze powrotnej na wszystkich czekał poczęstunek zorganizowany w Dmosicach przy świetlicy wiejskiej i pamiątkowe nagrody. Rajd posiadał zabezpieczenie techniczne i opiekę medyczną. Rajd dokumentowano poprzez zdjęcia.
Dodatkowo, w dniu 8 listopada 2015 r. w sali widowiskowej MGOKiS w Koprzywnicy została zorganizowana Gala podsumowująca projekt, gdzie zaprezentowały się wszystkie grupy projektowe, obecni byli autorzy inicjatyw, uczestnicy, mieszkańcy, animator NCK, pracownicy Domu kultury. Zostały przedstawione wszystkie działania, zorganizowana była wystawa prac rękodzielniczych, wyświetlone zostały filmy montowane w ramach projektu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu MGOKiS w Koprzywnicy - Z kulturą za pan brat.