Settings and search
Miejski Ośrodek Kultury w Żorach
W ramach projektu „Kultura – Pomysł – Działanie” na terenie Gminy Żory zrealizowano cztery inicjatywy lokalne.
Inicjatywa nr 1. Żorski Teatr Ognia
Inicjator: Mykola Semenstov
Opis inicjatywy: Inicjatywa obejmowała warsztaty tworzenia rekwizytów, choreografii i aktorskie poprowadzone przez grupę artystyczną Fife Stream z Ukrainy. Przyczyniło się to do wymiany kulturalnej i społecznej oraz poznania rówieśników z Polski i Ukrainy. Finałem całej akcji był wspólny pokaz ogniowy uczestników.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy społecznie aktywni mieszkańcy Żor.
Inicjatywa nr 2. Potyczki muzyczne Baranowice-Rogoźna
Inicjator: Sabina Chyła
Opis inicjatywy: Głównym założeniem projektu było wspólne wykonywanie utworów i zabawy z muzyką, czyli „potyczki” między dzielnicami Baranowice i Rogożna. W każdej dzielnicy wpierw odbyły się 1-dniowe warsztaty muzycznej, na których uczestnicy uczyli się grać na ukulele, bongosach, bębnie afrykańskim, przeszkadzajkach i ćwiczyć swój wokal. W czasie potyczki o charakterze zabawowym, reprezentanci dzielnic rywalizowali ze sobą muzycznie.
Odbiorcy inicjatywy: Dzieci i młodzież w wieku 8-17 lat.
Inicjatywa nr 3. Dawno temu tu i tam
Inicjator: Joanna Kisielewska
Opis inicjatywy: Projekt polegał na spotkaniach, każde w innym miejscu, z opowiadaczką/opowiadaczem. Miejscami spotkań były nietypowe dotychczas lokalizacje powiązane z kulturą np. ławka w parku, plac zabaw, skwer w centrum, kawiarnia czy centrum handlowe. Opowiadacze opowiadali do akompaniamentu muzycznego opowieści słowiańskie, śląskie i lokalne oraz historie pochodzące z rejonów Ukrainy, które miały na celu zintegrować migrantów z mieszkańcami Żor.
Odbiorcy inicjatywy: Społeczność gminy Żory, a także osoby pochodzenia ukraińskiego, repatrianci i osoby z niepełnosprawnościami.
Inicjatywa nr 4. Żorski eko płomień
Inicjator: Martyna Kret (pseudonim artystyczny HeylanDi)
Opis inicjatywy: Cykl sześciu warsztatów, które przybliżyły temat ekologii i szeroko pojętego ekologicznego sposobu życia. Spotkania miały na celu pokazanie, że dbanie o stan naszej planety może być ciekawy i połączony z działaniem artystycznym. Odbyły się warsztaty z tworzenia puf/siedzisk z butelek plastikowych, nowych zabawek ze starych, ozdób z papierowej wikliny, biżuterii z materiałów do recyklingu, wykorzystania pojemników plastikowych do sadzonek oraz pisania opowieści/tworzenia komiksów o działalności ekologicznej.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy miasta, szczególnie dzielnic Osiny, Kleszczów, Baranowice i Rogoźna.