Settings and search
Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu
W ramach projektu „Kultura na ulice” zrealizowano cztery inicjatywy o kulturotwórczym charakterze dla gminy Zgierz.
Inicjatywa nr 1. Zgierskie Loesje
Inicjator: Michał Falk
Opis inicjatywy: Projekt obejmował warsztaty kreatywnego pisania poprowadzone przez ambasadorki z Grupy Loesje oraz wykonanie dwóch murali w przestrzeni miasta Zgierz. Na warsztatach uczestnicy pracowali nad kreatywnym i twórczym pisaniem, wyrażaniu opinii za pomocą krótkich sloganów jak również podjęciem konstruktywnej dyskusji na bieżące tematy do działania i inspirowania innych do aktywizmu społecznego. Wspólnie wypracowane podczas spotkań slogany zostały umieszczone przez profesjonalnych artystów na dwóch różnych murach w mieście, aby dotrzeć do jak największej liczby osób.
Odbiorcy inicjatywy: Młodzież oraz osoby dorosłe.
Inicjatywa nr 2. Książka wszystkich zgierzan
Inicjator: Adrian Pal
Opis inicjatywy: Celem inicjatywy było wspólne przygotowanie przez mieszkańców Zgierza historii i opowieści, które opisują dalsze losy i nowe przygody jeża spod miasta Zgierza. Najważniejszym elementem projektu był proces twórczy i współpraca mieszkańców. Integralną częścią był konkurs dla uczniów na najciekawszą opowieść. Zebrane opowieści zostały profesjonalnie zredagowane, zilustrowane, wydrukowane i przekazane mieszkańcom, jako „Książka wszystkich zgierzan”. Książka w wielu egzemplarzach jest dostępna w zgierskich bibliotekach, szkołach i przedszkolach, domach kultury, urzędzie miasta a nawet w wersji cyfrowej na wolnych licencjach tak, aby każdy mieszkaniec miał wolny dostęp do lektury.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy zainteresowani mieszkańcy Zgierza.
Inicjatywa nr 3. Od kultury do tolerancji
Inicjator: Agata Barzyńska
Opis inicjatywy: Założeniem projektu było wykorzystanie działań kulturotwórczych do integracji społecznej, włączania osób z niepełnosprawnościami w życie kulturalne miasta oraz upowszechnianie niecodziennych form działań artystycznych wśród zgierzan. Pierwszą częścią wydarzenia był happening na terenie Parku Miejskiego, podczas którego uczestnicy tworzyli transparenty oraz instalację pn. „Drzewo tolerancji”. Drzewo było uzupełniane papierowymi, jesiennymi liśćmi, na których każdy, kto chciał mógł napisać swoje imię oraz dowolną myśl dedykowaną tolerancji. Następnie wszystkie dzieci biorące udział przeszły się z transparentami wokół stawu miejskiego i wzięły udział w sesji zdjęciowej, której efekty można było później zobaczyć na mobilnej wystawie fotografii.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy Zgierza, zwłaszcza dzieci i młodzież z miejskich szkół.
Inicjatywa nr 4. Zgierski wehikuł czasu
Inicjator: Anna Urbanek
Opis inicjatywy: Inicjatywa polegała na zaaranżowaniu części Parku Kulturowego „Miasto Tkaczy” na realia miasta XIX-wiecznego. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Społecznych Towarzystwa Przyjaciół Zgierza, przy współpracy z partnerami, stworzyli miejsca charakterystyczne dla epoki: targ uliczny, szkołę, warsztat tkacki czy stolarski. Zaprezentowali profesje typowe dla tego okresu, jak sprzedawca, kwiaciarka bądź rzemieślnik. Wydarzeniu towarzyszyła muzyka uliczna, by odtworzyć naturalny gwar. Uczestnicy mogli obejrzeć spektakl teatru marionetek. Uczniowie szkoły zaprezentowali inscenizacje „Starego młynarza ze Zgierza” oraz „Podpisanie Umowy Zgierskiej”. Ponadto uczestnicy będą przebrani w stroje typowe dla epoki, aby całkowicie oddać charakter całemu wydarzeniu. Podczas wydarzenia odbywały się konkursy, na które nagrody własnoręcznie wykonali uczniowie oraz pokazy i warsztaty pracowni konserwacji drewna i mebli zabytkowych.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy mieszkańcy miasta Zgierz.