Settings and search
Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku
W ramach projektu „Chełmek, kierunek kultura – nowe spojrzenie” zrealizowano siedem inicjatyw dla mieszkańców gminy Chełmek.
Inicjatywa nr 1. W sąsiedzkim kręgu – zmieniamy świat na +
Inicjator: Agnieszka Radwańska – społeczniczka, lokalna liderka, radna
Opis inicjatywy: W ramach projektu odbył się cykl ośmiu spotkań i wydarzeń łączących wątki kultury, tradycji ludowych, nauki i ekologii. „Jak było dawniej”, czyli wieczór żywego słowa było przestrzenią na międzypokoleniowe spotkanie z udziałem najstarszych mieszkańców dzielnicy. „Chełmkowianki” zaprosiły na wspólną potańcówkę, która odbyła się w Domu Ludowym w Chełmku. Odbyły się warsztaty ceramiczne „Nie święci garnki lepią” oraz warsztaty szycia „Pozytywnie uszyci – czyli igła, naparstek i nici”. Wykłady były nieodzowną częścią całej inicjatywy takie jak „Apteka kultury” o ziołach w medycynie, tradycji, kulturze i wierzeniach; „Ratunku, spadłem z drabiny i inne przypadki”, czyli jak rozmawiać o rzeczach trudnych na wesoło z elementami praktycznych umiejętności w zakresie ratownictwa medycznego oraz „Włodzimierz Czerw – artysta, człowiek wizjoner, buntownik” przybliżającą sylwetkę urodzonego i związanego z Chełmkiem artyście. Ostatnim wydarzeniem był ornitologiczny spacer „Ptaki naszych łąk, pól i lasów” Doliną Przemszy. Prócz aktywności fizycznej odbyły się zajęcia plenerowe z Szymonem Kusiem – fotografikiem, przyrodnikiem, ornitologiem i etnobotanikiem.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy mieszkańcy dzielnicy „Stare Miasto” oraz Chełmka, w szczególności młodzież i seniorzy.
Inicjatywa nr 2. Warsztaty muzyczne, instrumenty świata
Inicjator: Jolanta Karoń – liderka, działaczka na rzecz kobiet, społeczniczka
Opis inicjatywy: Inicjatywa obejmowała całodzienne warsztaty przeprowadzone przez wybitnego znawcę i praktykanta muzyki perkusyjnej inspirowanej tradycjami muzycznymi z różnych stron świata. Tomasz Drozdek jest multiinstrumentalistą, kompozytorem, pedagogiem oraz kolekcjonerem i znawcą instrumentów muzycznych z różnych części świata. Wspólnie z zespołem TULIA otrzymał nagrodę Fryderyk 2019 w kategorii „Fonograficzny debiut roku”. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć ogromne spektrum instrumentów strunowych, perkusyjnych i klawiszowych. Warsztaty były przeprowadzone w równowadze wiedzy i praktyki, a dodatkowym elementem była możliwość tworzenia unikalnych instrumentów z materiałów wtórnych lub przedmiotów codziennego użytku. Zwieńczeniem całego wydarzenia był wspólny koncert pod kierunkiem Tomasza Drozdka.
Odbiorcy inicjatywy: Dzieci, młodzież, dorośli – motyw łączący pokolenia.
Inicjatywa nr 3. Natura, sztuka, działanie! – cykl spotkań warsztatowych
Inicjator: Amelia Burzyk – lokalna animatorka
Opis inicjatywy: Projekt obejmował cykl czterech interdyscyplinarnych warsztatów z wykładami, łączących w swoich działaniach kontakt z naturą, elementy sztuki, tradycyjnego rzemiosła oraz etnobotaniki. Pierwsze spotkanie przybliżyło bogactwo roślin występujących w okolicach Chełmka podczas wyprawy terenowej z botaniczką i zielarką. Drugim spotkaniem były warsztaty wikliniarskie poprowadzone przez grupę „Serfenta”. Kolejne spotkanie miało charakter spaceru ornitologiczno-fotograficznego po okolicznych lasach, polach i łąkach pod przewodnictwem przyrodnika i fotografika Marcina Karetta. Uczestnicy poznali sztukę obserwacji i fotografowania ptaków, a finałem spotkania była projekcja obrazów w kinie „Iluzja” w chełmeckim ośrodku kultury. Natomiast warsztaty kroju i szycia były ostatnim spotkaniem całej inicjatywy. Uczestnicy wykonywali modele i szablony toreb i torebek, a następnie szyli gotowe przedmiotu użytku codziennego. Za materiały posłużyły im nieaktualne banery. Ze wszystkich działań powstał krótki film dokumentujący poszczególne warsztaty i był wyświetlany w kinie „Iluzja” przed seansami.
Odbiorcy inicjatywy: Młodzież i osoby dorosłe.
Inicjatywa nr 4. Nieobecnym sąsiadom – wspomnienie o żydowskich mieszkańcach Chełmka
Inicjator: Ewa Gajda – artysta, plastyk, pedagog, historyk
Opis inicjatywy: Celem projektu było przybliżenie i zachowanie pamięci o dawnych żydowskich obywatelach Chełmka. Pierwsze spotkanie poświęcone zostało Adolfowi Mhelowi – przedsiębiorcy i społecznikowi. Historię tej postaci od wielu lat poznaje i popularyzuje dziennikarz i publicysta Tadeusz Jachnicki. Kolejne spotkania miało również charakter wykładu, w którym dr Aleksander Babiński ukazał stan aktualnych badań dotyczących mniejszości żydowskiej. Równolegle prowadzona była kwerenda pod kierunkiem dr Babińskiego, aby opracować w miarę pełną listę imion i nazwisk społeczności żydowskiej z lat 30-tych ubiegłego wieku, która posłuży w publikacji broszury „Nieobecnym sąsiadom – wspomnienie o żydowskich mieszkańcach Chełmka”. Klamrą zwieńczającą projekt był uroczysty koncert tradycyjnej muzyki żydowskiej w wykonaniu Urszuli Makosz z zespołem.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy mieszkańcy, w szczególności młodzież szkolna i osoby dorosłe.
Inicjatywa nr 5. Historie(nie)codzienne
Inicjator: Filip Rudyk – aktywista, społecznik w zakresie dóbr kultury
Opis inicjatywy: Projekt obejmował cykl czterech wydarzeń artystycznych podejmujących próbę połączenia miejscowych tradycji artystycznych ze sztuką i literaturą współczesną, czyli przywołanie pamięci i twórczości – Tadeusza Staicha, Anny Micińskiej, Juliusza Krzyżewskiego oraz Włodzimierza Czerwa. Pierwszą częścią projektu były spacery śladami artystów poprowadzonych przez Waldemara Rudyka. Następna część miała miejsce na scenie MOKSiR, na której wystąpił znany i popularny poeta Marcin Świetlicki, a towarzyszyła mu basistka Małgorzata Tekiel. Tłem koncertu były wizualizacje zdjęciowe ze wcześniejszych spacerów, spotkań i wypraw. Cykl zakończył się kolejnym koncertem poetycko-muzycznym w wykonaniu poetki i scenarzystki Joanny Oparek wraz z Lynn Suh.
Odbiorcy inicjatywy: Młodzież szkolna i osoby dorosłe.
Inicjatywa nr 6. Wakacyjny kufer wspomnień
Inicjator: Aleksandra Piotrkowska – animatorka, społeczniczka, propagatorka rękodzielnictwa
Opis inicjatywy: Działania tej inicjatywa zamknęły się w cyklu czterech spotkań w trakcie, których każdy z uczestników podjął autorską próbę wyrażenia własnych wspomnień z wykorzystaniem zgromadzonych pamiątek i literatury. Efektem warsztatów były unikalne obiekty artystyczne oraz bardzo osobiste definicje własnych przeżyć i emocji.
Odbiorcy inicjatywy: Młodzież w wieku 12-18 lat.
Inicjatywa nr 7. „Przystanek wyobraźnia” – literatura w służbie ekologii
Inicjator: Justyna Pokładnik – społeczna działaczka na rzecz ekologii, edukatorka
Opis inicjatywy: Projekt opierał się na autorskim pomyśle połączenia edukacji ekologicznej z twórczością literacką. Kluczową częścią programu było spotkanie z poetką i edukatorką Moniką Czojk-Nowicką. Inicjatywa składała się z trzech spotkań, warsztatów w trakcie, których dzieci wspólnie z rodzicami poznali podstawowe zachowania ekologiczne. Twórczym zabawom, które polegały na wykorzystaniu materiałów recyklingowych towarzyszyły utwory literackie Moniki Czojk-Nowickiej. Wiersze i bajki autorki w sugestywny i łatwo przyswajalny sposób przekazują ogólną wiedzę o dbaniu o środowisko.
Odbiorcy inicjatywy: Dzieci, młodzież, osoby dorosłe.