Settings and search
Miejski Dom Kultury w Lublińcu
W ramach projektu „Lubliniec. Kreatywna strona miasta - realizacja inicjatyw kulturalnych mieszkańców” zrealizowano pięć inicjatyw lokalnych o charakterze kulturalno-integracyjnym dla mieszkańców gminy Lubliniec.
Inicjatywa nr 1: Plenerowe kino dla młodych
Inicjator: Aleksandra Tarara
Opis inicjatywy: Projekt zakładał zorganizowanie pokazów filmów w plenerze. Repertuar cotygodniowych spotkań był przygotowany przez młodzież, tak, by realnie trafić w gusta młodych osób. Pokazy odbyły się w lublinieckim amfiteatrze, który znajduje się w Parku Leśnym. Dzięki tej lokalizacji udało się zadbać o odrębność, wyjątkowość miejsca, na której tak zależy młodzieży. Tego typu spotkania były doskonałą okazją do poszerzenia kulturalnych horyzontów oraz integracji, spędzenia czasu w dobrej atmosferze, zmiany postrzegania młodzieży przez lokalną społeczność.
Odbiorcy inicjatywy: młodzież
Inicjatywa nr 2: Młodzież dla młodzieży
Inicjator: Aleksandra Tarara
Opis inicjatywy: Integracyjne wydarzenie kulturalne dla szkół ponadpodstawowych, w ramach którego scena w lublinieckim amfiteatrze oddana została młodzieży. Odbyły się artystyczne konkursy, a ich zwycięzcy - wyłonieni przez młodzież - zostali nagrodzeni. Kulminacyjnym momentem wydarzenia był występ gościa specjalnego. Wydarzenie jest odpowiedzią na rekomendacje zawarte w diagnozie.
Odbiorcy inicjatywy: młodzież ze szkół ponadpodstawowych
Inicjatywa nr 3: Orkiestra wcale nie taka nadęta
Inicjator: Joanna Makarska
Opis inicjatywy: Całodzienny festyn muzyczny z konkursami, wystawą i koncertem orkiestry dętej. Wszystkie działania miały jeden cel: obalenie stereotypowego, negatywnego myślenia o muzyce orkiestrowej, która postrzegana jest jako poważna, przeznaczona wyłącznie na oficjalne wydarzenia czy święta państwowe. Dzięki licznym warsztatom, możliwości "dotknięcia" dętych instrumentów, czy rozmowy z muzykami - mieszkańcy mieli możliwość poznać działanie orkiestry "od kuchni".
Odbiorcy inicjatywy: mieszkańcy Lublińca, ze szczególnym naciskiem na dzieci i młodzież w wieku 10-19 lat
Inicjatywa nr 4: Move me po imieniu
Inicjator: Szymon Wieczorek
Opis inicjatywy: "Move me po imieniu" to projekt złożony z warsztatów dubbingu i warsztatów filmowych. Połączenie działania dwóch grup pozwoliło na przygotowanie autorskiej etiudy filmowej, pod którą podłożone były głosy. Etiuda została opublikowana na portalach społecznościowych MDK. Tematyka realizowanych działań obracała się wokół aktywizacji, wyjścia "do ludzi", potrzeby spotkań "na żywo". Wydarzenie jest odpowiedzią na rekomendacje zawarte w diagnozie.
Odbiorcy inicjatywy: młodzież (14+) i dorośli (kobiety i mężczyźni)
Inicjatywa nr 5: Szyję, bo lubię
Inicjator: Katarzyna Grabińska
Opis inicjatywy: Projekt "Szyję, bo lubię" to warsztaty z szycia na maszynie. Zajęcia przygotowane były dla osób o zerowej lub znikomej wiedzy na temat szycia - każdy uczestnik od podstaw mógł nauczyć się obsługi maszyny, podstawowej obróbki, pracy z wykrojem i materiałem. Efektem warsztatów było przygotowanie przez uczestników własnego elementu odzieży (kardigan, spódnica, czapka lub inne). Realizacja inicjatywy podyktowana została zainteresowaniami zgłaszanymi podczas przeprowadzania diagnozy.
Odbiorcy inicjatywy: młodzież (15+) oraz osoby dorosłe (kobiety i mężczyźni)