Settings and search
Miejski Dom Kultury w Barcinie
W ramach projektu ,,Kultura Gminy Barcin - razem zróbmy więcej!'' zrealizowano siedem inicjatyw zgłoszonych i obmyslonych przez mieszkanców Gminy Barcin.
Inicjatywa nr 1. Kreatywne warsztaty dla dzieci "W świecie bajek i wyobraźni"
Inicjator: Kamila Czyżewska
Opis inicjatywy: Warsztaty twórcze miały na celu rozwój kreatywności, zdolności manualnych i technicznych wśród dzieci. Uczestnicy zapoznali się z tematem tworzenia bajki, kulisami produkcji, podstawami projektowania i druku 3D. Podczas warsztatów dzieci stworzyły postacie z bajek (kukiełki), napisały scenariusz, zaprojektowały i wykonywały scenografię (z wykorzystaniem nowoczesnych technologii). Finałem warsztatów była premiera stworzonego filmu oraz prezentacji technologii 3D.
Odbiorcy inicjatywy: Dzieci w wieku szkolnym (warsztaty), wszyscy mieszkańcy (premiera i pokaz 3D)
Inicjatywa nr 2. "Smaki Pałuk" - warsztaty kulinarne
Inicjator: Marianna Pawłowska
Opis inicjatywy: Warsztaty kulinarne "Smaki Pałuk" to cykl warsztatów kuchni regionalnej, pałuckiej, poprowadzonych przez lokalnego kucharza, propagatora kuchni pałuckiej, autora książek - Krzysztofa Leśniewskiego. Podczas warsztatów uczestnicy zdobyli wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Poznali smaki regionalnej kuchni oraz nabyli nowe umiejętności kulinarne.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy sołectwa Pturek
Inicjatywa nr 3. Warsztaty kulinarne
Inicjator: Mirosława Tomczak
Opis inicjatywy: Warsztaty kulinarne skierowane dla mieszkańców Piechcina swoją tematyką objęły: dekorację potraw metodą carvingu, naukę przygotowywania wypieków, gotowanie i pieczenie oraz dekorację stołu. Uczestnicy warsztatów mieli szansę ćwiczyć swoje kulinarne umiejętności pod okiem instruktorów. Warsztaty okazały się być doskonałą okazją do aktywizacji osób starszych oraz do integracji lokalnej społeczności.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy sołectwa Piechcin
Inicjatywa nr 4. EKO RYTM - ŻYJ NATURALNIE
Inicjator: Grupa nieformalna - Joanna Nowicka, Agnieszka Korzempa
Opis inicjatywy: Inicjatywa "EKO RYTM - ŻYJ NATURALNIE" składała się z:
- warsztatów nauki gry na bębnach afrykańskich oraz dundun,
- warsztatów rytmicznych (uczestnicy zostali wprowadzeni w świat nietypowych instrumentów oraz nauczyli się twórczo i ciekawie grać na kubkach),
- warsztatów tworzenia ekotorebek, połączonych z pogadanką na temat ekologii i zabawami z animatorem;
- pokazem bębniarskim połączonym z występem uczestników warsztatów bębniarskich i rytmicznych.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy Gminy Barcin
Inicjatywa nr 5. Młodocińskie Babki z pasją
Inicjator: Agnieszka Rybińska
Opis inicjatywy: "Młodocińskie Babki z Pasją" to cykl warsztatów twórczych, które posłużyły integracji mieszkańców gminy, rozwinęły pasje, pomagły w zdobywaniu nowych umiejętności i ułatwiły kontakt ze sztuką. Podczas warsztatów uczestnicy tworzyli ozdoby ogrodowe z betonu i innych tworzyw: kule ozdobne, donice w kształcie rąk, grzybki ozdobne, betonowe liście etc., zaprojektowali i odlali formy odlewnicze oraz stworzyli formy z żywicy tekstylnej.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy Gminy Barcin
Inicjatywa nr 6. Słowianie w zgodzie z naturą
Inicjator: Koło Gospodyń Wiejskich w Mamliczu
Opis inicjatywy: Słowianie w zgodzie z naturą to cykl warsztatów, na których uczestnicy dowiedzieli się, jak jedli i żyli Słowianie, poznali ich kulturę, właściwości ziół; nauczyli się szycia prostych ubiorów słowiańskich i wykorzystywania naturalnych rzeczy do wykonywania ozdób i biżuterii. Inicjatywa miała na celu integrację mieszkańców wsi, pogłębianie wiedzy o przodkach, naukę rękodzieła oraz przygotowania dawnych potraw, a także wykorzystywania w codziennym życiu darów natury, głównie ziół.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy sołectwa Mamlicz
Inicjatywa nr 7. Jem, bawię się i uczę
Inicjator: Janina Gołębiewska
Opis inicjatywy: "Jem, bawię się i uczę" to podzielone na bloki tematyczne zajęcia dla dzieci i młodzieży. We wszystkich blokach zrealizowano warsztaty kulinarne. Ponadto, dzieci wzięły udział w zajęciach integracyjnych i rekreacyjnych. Realizacja inicjatywy służyła integracji lokalnego społeczeństwa, podjęciu działań na rzecz rozwoju kontaktów i współpracy pomiędzy sołectwami, umożliwieniu dzieciom spędzania czasu w sposób wesoły i aktywny, propagując przy tym zdrowy styl życia. Dzieci zapoznały się z historią Barcina i okolic, a podczas zajęć rozwijały swoją kreatywność oraz samodzielność.
Odbiorcy inicjatywy: Dzieci i młodzież z Barcina Wsi, Julianowa i Knieji