Settings and search
Malborskie Centrum Kultury i Edukacji
W ramach projketu ,,Dom Kultury + Inicjatyw Lokalne 2018'' zrealizowano pięć inicjatyw mających na celu zaangażowania Centrum Kultury w życie społeczne mieszkańców Malborka.
Inicjatywa nr 1. CO KROK TO SMOK
inicjator: Nieformalna grupa młodzieżowa
opis inicjatywy: Celem inicjatywy była integracja młodzieży nad wspólnym projektem, który służyłby młodszemu pokoleniu. Jednocześnie była nim możliwość nauki i poszerzania swoich umiejętności przez młodych ludzi. To także zwrócenie uwagi na potencjał, jakim jest Radio Malbork - różne formy wykorzystania jego potencjału. W ramach projektu inicjatorzy zorganizowali warsztaty ze specjalistą od dubbingu, następnie wraz z przedszkolakami nagrali słuchowisko radiowe.
odbiorcy inicjatywy: Młodzież, której pasją jest teatr, ale także tacy, którzy cenią sobie radio, jako formę kontaktu z mieszkańcami miasta. Ponadto odbiorcami były dzieci z malborskich szkół i przedszkoli.
Inicjatywa nr 2. STREFA WOLNEGO GRILLA U HEKSY
inicjator: Grupa nieformalna
opis inicjatywy: Celem inicjatywy było stworzenie miejsca dla wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby zorganizować grill czy ognisko, ale nie mają ku temu przestrzeni. Bulwar nad Nogatem, strzeżony, z zapleczem sanitarnym gdzie można legalnie rozpalić ognisko oraz grilla. Pomysłodawcy dzierżawią ten teren od władz miasta ale bezpłatnie udostępniają dla wszystkich mieszkańców, tak, aby wykorzystać potencjał terenu. Jest to projekt, który najbardziej odpowiada na potrzeby mieszkańców zaprezentowane w diagnozie kultury: rodzinne, przyjazne miejsce dla mieszkańców, darmowe i całodobowe. Podczas przeprowadzonej w I części zadania diagnozy, mieszkańcy najczęściej wskazywali na brak tego typu przestrzeni i nie wykorzystaną przestrzeń publiczną. Z opracowanej diagnozy wynika, że kultura jest coraz bardziej pozainstytucjonalna a mieszkańcy chcą spędzać wolny czas na "własnej kulturze". Wśród oczekiwań wyrażonych w ramach konsultacji społecznych w toku przygotowań do programu rewitalizacji mieszkańcy Malborka wskazali, że oczekują przede wszystkim m.in. stworzenia stref wolnego grilla.
W ramach tej inicjatywy, grupa inicjatywna przeprowadzać będzie warsztaty artystyczne w każdą sobotę. Będą to rzemiosła kojarzone głównie ze średniowieczem: ceramika, garncarstwo, biżuteria dawna, motanki materiałowe, wianki. W tej przestrzeni odbędą się również otwarte koncerty lokalnych zespołów oraz zespołów przyjezdnych, grających muzykę średniowieczną.
odbiorcy inicjatywy: Wszyscy mieszkańcy Miasta Malborka oraz turyści (ze względu na specyfikę lokalizacji, turyści także mogą przebywać w tym miejscu - obok Malborskiego Zamku).
Inicjatywa nr 3. AKTYWNA MŁODZIEŻ - AKTYWNE SPOŁECZEŃSTWO. SPOTKANIA INTEGRACYJNE DLA MŁODZIEŻY.
inicjator: Nieformalna grupa młodzieżowa
opis inicjatywy: Projekt zakładał zorganizowanie dwóch spotkań dla malborskiej młodzieży, która aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym miasta Malbork. Spotkania miały charakter otwarty. Odbędą się w 2 następujące po sobie soboty września. W czasie spotkań zorganizowano m.in. takie wydarzenia jak: wspólny grill/ognisko, granie w gry planszowe, granie na konsoli X-BOX, zabawy sportowe: badminton, siatkówka i inne, zabawę taneczną i przekąski.
W opracowanej diagnozie młodzież wskazała, że najbardziej brakujemy imprez rozrywkowych oraz miejsc "luźnych" spotkań z rówieśnikami. W diagnozie również wspomina się, aby była możliwość bardziej interaktywnego uczestnictwa w wydarzeniach niż samego biernego. Młodzież "robi kulturę na własną rękę", w związku z czym wszelkie formy oddania robienia kultury młodzieży wydają się odpowiednie.
Główną bolączką mieszkańców, jest brak miejsc do spotkań a ten projekt umożliwia aktywne spotkania dla młodzieży, która jest zaangażowana w kulturę ale chcą jeszcze więcej - chcą w niej czynnie uczestniczyć.
odbiorcy inicjatywy: Malborska młodzież w wieku 14-26 lat, która aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym miasta, np. wolontariusze, działacze kultury, zespoły muzyczne, grupy teatralne, wokalne i taneczne. Ogólnie: młodzież, która robi coś dla siebie i dla innych w naszym mieście.
Inicjatywa nr 4. MALBORSKI SWING
inicjator: Nieformalna grupa
opis inicjatywy: W ramach projektu zorganizowany został festiwal swingowy na terenie miasta Malbork. W ramach tej imprezy odbyły się:
- lekcje tańca Lindy hop na różnych poziomach zaawansowania. Grupa podstawowa oraz zaawansowana dedykowana mieszkańcom miasta. Zajęcia bezpłatne.
- wieczorna impreza taneczna utrwalającej wiedzę warsztatową w praktycznym zastosowaniu. Potańcówka na świeżym powietrzu przy muzyce odtwarzanej przez znanych w polskiej scenie swingowej DJów.
Naszym zdaniem najlepiej rokująca inicjatywa, która może być kontynuowana jako cykliczne wydarzenie oraz zajęcia w planie w Centrum Kultury.
odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy miasta Malbork w przedziale wiekowym 16-70 lat oraz osoby chętne poznać tańce lat 30-tych ubiegłego wieku.
Inicjatywa nr 5. RODZINNY PLENER WAKACYJNY. ZABAWY ZE SZTUKĄ.
inicjator: Stowarzyszenie "Nasz Wielbark"
opis inicjatywy: Projekt zakładał 8 spotkań, podczas których uczestnicy projektu tj. dzieci wraz z opiekunami poznali ciekawe zagadnienia związane z działaniami twórczymi. Zajęcia oparte były na nietuzinkowym, autorskim programie. Dzięki różnorodnym technikom młodzi uczestnicy zapoznali się z materiałami, z którymi mogli dotąd nie mieć kontaktu i ich nietypowymi zastosowaniami. Całość odbywała się na zasadzie twórczego poznania poprzez zabawę. Zajęcia prowadzone były przez absolwentkę ASP w Gdańsku. Każde spotkanie obejmowało inne zagadnienie:
- Rysunek w plenerze.
- Warsztaty tempery jajecznej
- Z rzeźbą na wesoło. Wykonywanie figurek, breloczków, zabawek z pianki kinetycznej.
- Sucha porcelana. Wykonanie ozdób z własnoręcznie sporządzonej masy.
- Warsztaty decoupage. Jak prosto ozdobić ulubione przedmioty.
- Zabawy ze sztuką optyczną. OP – ART.
- Wydrapywana mandala.
- C oś zamiast witrażu – ozdoby na okna i nie tylko.
odbiorcy inicjatywy: Adresatami projektu były chętne dzieci w wieku 6-12 lat oraz ich rodzice lub dziadkowie. Łączna ilość w grupie zajęciowej - 20 osób.