Settings and search
Knyszyński Ośrodek Kultury
"Moje miejsce w kulturze II" to projekt, w którego skład wchodziło pięć inicjatyw lokalnych. Ich celem było wspieranie pomysłów mieszkańców oraz odkrycie potencjału jaki w nich drzemie. Dzięki realizacji wydarzeń ośrodek kultury stal się miejscem przyjaznym, gdzie nastąpiła pełna integracja różnych środowisk.
Inicjatywa nr 1. Zielnik mojej babci
Inicjator: grupa nieformalna „Knyszynianki”
Podczas pierwszej inicjatywy odbyły się spotkania dla dzieci prowadzone przez panie z grupy „Knyszynianki”, podczas których przekazywały wiedzę o ziołach i ich zastosowaniu oraz o magicznym znaczeniu w tradycji ludowej. Przez cały sierpień panie wraz z uczestnikami spotykały się na łąkach w lesie w celu zbierania ziół, które następnie suszono. Na podsumowanie spotkań zorganizowano widowisko pt. „Dawno, Dawno temu…”. Z powstałej dokumentacji powstał kalendarz z dobrymi radami.
Inicjatywa nr 2. Letnia Akademia Rzemiosła i Sztuki
Inicjator: mieszkańcy Knyszyna
W ramach inicjatywy odbyły się warsztaty w dziedzinach malarstwa, ceramiki i florystyki poprowadzone przez profesjonalnych artystów. Powstałymi pracami obdarowano mieszkańców podczas Świętowania Inicjatyw. Dzięki inicjatywie udało się odkryć wiele talentów lokalnych, uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania swoich prac przed szersza publicznością. Warsztaty z tej inicjatywy odbywają się w dalszym ciągu ze względu na ogromne zainteresowanie mieszkańców.
Inicjatywa nr 3. Legenda o studni Giżanki
Inicjator: objazdowy teatrzyk „Łabędziątka”
W ramach inicjatywy odbyła się prezentacja widowiska pt. „Legenda o studni Giżanki” przed mieszkańcami Knyszyna Zamku i Knyszyna oraz przed rodzicami. Przez cztery miesiące młodzież Knyszyna Zamku wspólnie pracowała nad realizacja projektu. Warsztaty teatralne i spektakl okazały się ogromnym sukcesem czego efektem jest integracja mieszkańców obu miejscowości.
Inicjatywa nr 4. Taniec wokół nas
Inicjator: 12 kreatywnych pań
Inicjatywa polegała na warsztatach tańca ludowego, podczas których uczestnicy mieli poznać podstawy tańców tradycyjnych takich jak polka, oberek czy chodzony. Przedsięwzięcie zakończyło się ogromnym sukcesem, gdyż zainteresowanie warsztatami było na tyle duże, że są one kontynuowane.
Inicjatywa nr 5. Zgromadzenie śpiewacze- śpiewy zaduszne
Inicjator: grupa śpiewacza wsi Kalinówka Kościelna
Celem inicjatywy było przywrócenie tradycji modlitwy poprzez śpiew. Śpiewy zaduszne i pogrzebowe zachowane zostały jako fenomen kulturowy na tym regionie. Dzięki inicjatywie we współpracy z etnomuzykologami udało się stworzyć śpiewnik pogrzebowy oraz nagrać do niego płytę.