Settings and search
GMINNY OŚRODEK KULTURY W SUSZCU
Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu w 2014 roku wziął udział w Programie Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. W ramach programu zrealizowano pięć inicjatyw wspierających zaangażowanie wspólnoty lokalnej. Projekty obejmowały m.in. warsztaty teatralne oraz zajęcia interdyscyplinarne i rekreacyjno-kulturalne. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.kulturasuszec.pl/.
Inicjatywa nr 1. SWAP Party
Inicjator: Agnieszka Telok i Klub Działań Pozytywnych
Inicjatywa, której celem była zmiana podejście starszych osób do ubioru i stylu młodzieży; szerzej: zmniejszenie dystansu ludzi do tych, o odmiennym guście. W ramach przedsięwzięcia przeprowadzone zostały dwa konkursy: fotograficzny na facebooku - na najciekawszą stylizację oraz rysunkowy - poświęcony historii mody. Odbyły się również warsztaty przeróbek krawieckich dla młodzieży, a na koniec zorganizowano SWAP Party, podczas którego odbył się m.in. pokaz mody, warsztaty ze stylistką, makijażystką, wystawa prac konkursowych i fotografii modowej (autorstwa Naomi Muras) oraz wymiana ubrań.
Inicjatywa nr 2. Zamiast "w" - na garażu
Inicjator: Suszecka Inicjatywa Działkowo-Osiedlowa, lider: Grzegorz Bodziuch, Jadwiga Zdunek
Inicjatywa miała na celu międzypokoleniową integrację mieszkańców Suszca, poprawę estetyki osiedla oraz wprowadzenie treści kulturowych do codziennego życia jego mieszkańców. W ramach projektu zrealizowane zostały warsztaty graffiti, które poprowadził Dariusz Paczkowski. Młodzi ludzie dowiedzieli się, jak zrobić graffiti, gdzie jest to dozwolone, jakie trzeba mieć zgody itp. Ich dodaktowym atutem było przedstawienie młodzieży sylwetek Ireny Sendlerowej i Henryka Sławika. Zorganizowano także spotkanie miłośników motoryzacji połączone z wernisażem wystawy pojazdów z Bytomskiej Parady Pojazdów Zabytkowych.
Inicjatywa nr 3. Rodzinny piknik "Kulturalne Grillowanie"
Inicjator: Suszecka Inicjatywa Działkowo-Osiedlowa, lider: Roman Misztal
Podczas pikniku, który zorganizowano na działkach i pobliskiej łące, odbyły się warsztaty Nordic Walking, warsztaty florystyczne oraz pokazowe warsztaty kulinarne. Organizatorzy zadbali także o zajęcia animacyjne i konkursy dla dzieci i młodzieży. Pod wieczór odbyła się zabawa taneczna zwieńczona pokazem tańca z ogniem w wykonaniu cieszyńskiej grupy Animo.
Inicjatywa nr 4. Jesienna szkolna scena teatralna "Radość" w Radostowicach
Inicjator: Piotr Chorąży
To projekt, w ramach którego młodzi ludzie mogli pracować nie tylko nad rozwojem zdolności czysto artystycznych, ale także umiejętności przydatnych w życiu codziennym - wszystko poprzez realizację różnego rodzaju działań teatralnych. Wśród przeprowadzonych w Szkole Podstawowej w Radostowicach zajęć znalazły się m.in. warsztaty aktorskie i scenograficzne. Uczestnicy wspólnie przygotowywali rekwizyty i szyli kostiumy do spektaklu, który wystawili na zakończenie cyklu spotkań.
Inicjatywa nr 5. Wielkie podróże małych odkrywców szlakiem Tonga i Maroka
Inicjator: Beata Bąk-Ścierska
Inicjatywa miała na celu zintegrowanie uczniów młodszych klas szkół podstawowych w Mizerowie i Radosławicach oraz ich rodziców. Na cykl spotkań złożyły się warsztaty etnograficzno-psychologiczne, plastyczne i kulinarno-podróżnicze, dzięki którym ich uczestnicy poznali kulturę Tonga oraz Maroka. Intencją organizatorów było zaciekawienie uczestniczących w spotkaniach osób innymi kulturami, podróżami, zainicjowanie postaw tolerancji i otwartości na egzotyczne dla nas tradycje i kręgi kulturowe.