Settings and search
Gminny Ośrodek Kultury - Gminna Biblioteka w Rędzinach
Projekt „Mobilna kultura w gminie Rędziny” polegał na budowaniu dialogu i współpracy pomiędzy pracownikami GOK—u, a społecznością lokalną w sołectwach. Dzięki realizacji sześciu inicjatyw lokalnych nastąpiło zwiększenie wiedzy o lokalnym dziedzictwie kulturowym i historycznym, zbudowano tożsamość i przywiązanie do „małej ojczyzny”, rozwijano pasję i zainteresowania z dziedziny kultury oraz nastąpiła integracja społeczna i wielopokoleniowa.
Inicjatywa 1. Edukacja historyczna poprzez zabawę
Inicjatywa: Marianna Cielebis, Rada Sołecka
W ramach realizowanego projektu odbyły się 4 cykle warsztatów modelarskich, w których wzięło udział 12 uczniów szkół podstawowych z sołectwa Marianka Rędzińska. Podczas zajęć uczestnicy sklejali zakupione modele samolotów. Na pierwszych zajęciach zapoznali się z historią lotniska w Rudnikach. Po zakończeniu warsztatów zorganizowano wystawę plenerową modeli, odbyły się także pokazy grupy rekonstrukcyjnej i projekcja filmu o tematyce wojennej. Dodatkowymi atrakcjami była grochówka wojskowa, pieczenie kiełbasek i przejażdżka kucykiem.
Inicjatywa 2. Miejsce folklorem stojące
Inicjator: Agnieszka Krzynowek, Zespół Kościelanki
To cykl warsztatów i prezentacji, które poprowadził dla mieszkańców Kościelca, zespół Kościelanki. Zespół ludowy uczył wicia wieńca dożynkowego, pieśni obrzędowych, tańca ludowego i wypiekania chleba. Najpierw uczestnicy zebrali potrzebne materiały i plony ziemi na wieniec oraz przygotowali pieśni regionalne. Następnie w sali muzycznej zespołu odbyły się warsztaty z nauki pieśni obrzędowych i tańca ludowego, natomiast we wrześniu miał miejsce udział uczestników w powiatowych dożynkach — zaprezentowali wykonany wieniec. Efektem działań projektu były Kościeleckie Dożynki w naszej miejscowości: odbyła się Msza Św. dożynkowa z udziałem zaproszonej Gminnej Orkiestry Dętej i przemarsz uczestników z wieńcem do kościoła. Po Eucharystii odbyła się biesiada dożynkowa przed OSP Kościelec, podczas której zaprezentowano pieśni i taniec ludowy. Była także degustacja potraw regionalnych.
Inicjatywa 3. Jura na pogodę ducha
Inicjator: Justyna Kowalczyk
Podczas spotkań diagnostycznych bardzo mocno w sołectwie Kolonia i Wyrazów artykułowano chęć poznania okolic. Zrealizowano dwa wyjazdy edukacyjne: do Bobolic, Mirowa i Ogrodzieńca, oraz Ojców, Pieskowa Skała i Jaskinia Nietoperza. Dzięki zaangażowaniu przewodników uczestnicy poznali historię i kulturę regionu. Efekty zostały przedstawione na zebraniu sołectwa Kolonia, gdzie dokonano prezentacji zdjęć.
Inicjatywa 4. Poznajmy naszą miejscowość
Inicjator: Arkadiusz Ruszczyk, Urszula Knysak
Podczas 5 spotkań mieszkańcy przynosili zdjęcia, które zostały zeskanowane i wyświetlane w powiększeniu poprzez rzutnik. Pobudziło to mieszkańców do dzielenia się własnymi wspomnieniami i historią dotyczącą miejscowości. Projekt pobudził lokalną tożsamość. Efektem projektu jest zdigitalizowanie zdjęć i wydanie fotoalbumu.
Inicjatywa 5. Młodzi z pasją
Inicjator: Adam Jaruga, Adam Wolski
Inicjatywa ta skierowana była do dwóch grup młodzieży. Ideą inicjatywy była realizacja pasji młodych ludzi zgodnie z talentem i zainteresowaniem. Odbył się cykl 8 warsztatów muzycznych doskonalących umiejętności muzyczne i śpiewu. Odbył się wyjazd edukacyjny i wspólne warsztaty z doświadczoną scholą. Na zakończenie zaprezentowano koncert w kościele. Drugą grupę stanowili młodzi strażacy, którzy uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym wartości jakimi się kierują strażacy w swej pracy. Projekt zakończył wyjazd edukacyjny do Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Olkuszu.
Inicjatywa 6. Uniwersytet Rędziński
Inicjator: Ewa Radecka
W trakcie realizacji tej inicjatywy odbył się cykl warsztatów rękodzielniczych: warsztat z szydełkowania, decuopage i filcowania na mokro. W warsztatach eko—etno uczestnicy poznali techniki rękodzielnicze. Każda pani stworzyła własną niepowtarzalną apaszkę.