Settings and search
Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach
W ramach projektu „Kulturalne inicjatywy nad Rospudą” zrealizowano sześć inicjatyw przeznaczonych dla mieszkańców.
Inicjatywa nr 1: Babcia szeptała, że tańcowała…
Inicjator: Grupa Nieformalna „Koło Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej - seniorzy”
Opis inicjatywy: Projekt składał się z cyklu wydarzeń, mających na celu integrację międzypokoleniową oraz rozwijanie zainteresowań związanych z lokalną historią i tradycjami. Pierwszym działaniem były spotkania online, nawiązujące do lokalnej historii, obyczajów i tradycji. Uczestnicy opierali się na wspomnieniach ze starych fotografii zawartych w Raczkowskich Archiwaliach. Następnie odbyły się warsztaty śpiewu białego. Oparte były na nauce swobodnego operowania głosem oraz poznawaniu technik wokalnych pomagających w wykonywaniu pieśni z różnych kręgów kulturowych. Kolejnym działaniem zrealizowanym w ramach inicjatywy był koncert pieśni ludowych. Z powodu obostrzeń odbył się w formie online. Dodatkowo została również zrealizowana wystawa eksponatów z czasów PRL na Galerii w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach, która została połączona z wystawą fotograficzną „Z życia Raczek w dobie Polski Ludowej”.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany zarówno do osób młodych: uczniów, studentów, jak również do osób starszych.
Inicjatywa nr 2: Odsłaniamy kurtynę teatru
Inicjator: Grupa Nieformalna „Koło Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej – juniorzy”
Opis inicjatywy: W ramach projektu zorganizowano wyjazd do Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku. Następnym działaniem były warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy tworzyli gipsowe maski sceniczne. Zostały one wykorzystane przy kolejnym etapie – warsztatach aktorskich. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat historii teatru i sztuki aktorskie, a także uczyli się wyrażać swoje przeżycia, nastroje i emocje za pomocą gestów, ruchów i mimiki.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do osób uczących się oraz studiujących, będących w przedziale wiekowym od 14 roku życia do 26 roku życia.
Inicjatywa nr 3: Piknik sąsiedzki – Imieniny Raczek
Inicjator: Grupa Nieformalna „Koło Gospodyń Raczkowskich”
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu pikniku sąsiedzkiego. Uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać koncertu Orkiestry Dętej OSP w Raczkach, występów zespołu wokalno-instrumentalnego Raczkowiacy oraz zobaczyć widowisko gwarowe „Darcie pierza”. Podczas pikniku zostały również rozstrzygnięte konkursy na „Najsmaczniejszą sałatkę o smaku jesieni” oraz „Jesienną dekorację”. Najmłodsi uczestnicy wzięli udział w animacjach, zapomnianych grach oraz zabawach podwórkowych. Wydarzeniu towarzyszyły stoiska z darmowym jadłem przygotowane przez Koło Gospodyń Raczkowskich oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Małych Raczkach.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do dzieci przedszkolnych i szkolnych, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców gminy.
Inicjatywa nr 4: Rękodzieło naszym dziedzictwem
Inicjator: Grupa Nieformalna „Szydełko i Igła”
Opis inicjatywy: Projekt polegał na przeprowadzeniu warsztatów rękodzielniczych w nawiązaniu do tradycyjnych wzorów regionalnych. W spotkaniach wzięły udział trzy grupy wiekowe – babcie, córki, wnuczki. Początkujące uczestniczki poznały podstawowe techniki szydełkowania i wyszywania, a te z większym doświadczeniem miały okazję dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Podsumowaniem warsztatów była wspólnie zorganizowana wystawa robótek promująca sztukę rękodzielniczą.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do dzieci, dorosłych i młodzieży.
Inicjatywa nr 5: Raczkowskie kuglarzenie
Inicjator: Grupa Nieformalna „Kuglarze”
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu warsztatów kuglarskich. Uczestnicy poznali elementy tańca z ogniem i ruchem scenicznym, żonglerkę, chodzenie po linie oraz jazdę na monocyklu. Dodatkowo nauczyli się tworzyć postacie z balonów i puszczać ogromne bańki mydlane. Podsumowaniem zajęć był specjalny pokaz, na którym uczestnicy przy pomocy sprzętu treningowego zaprezentowali efekty swojej pracy.
Odbiorcy inicjatywy: Projekty był skierowany do mieszkańców gminy Raczki w wieku 10-40 lat.
Inicjatywa nr 6: Wyprawa do krainy kolorowych dźwięków – zajęcia umuzykalniające dla dzieci
Inicjator: Grupa nieformalna "Muzykalne Raczki"
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zrealizowaniu cyklu warsztatów umuzykalniających, dostosowanych do możliwości rozwojowych dzieci. Podczas zajęć korzystano z różnych form aktywności – mowy i śpiewu, opracowywania piosenek kreatywnych oraz z zabaw i ćwiczeń terapeutycznych przy muzyce. Uczestnicy mieli szansę zapoznać się z instrumentami klawiszowymi, dętymi, smyczkowymi i perkusyjnymi, a także mogli stworzyć własne, proste instrumenty.
Podsumowaniem inicjatywy był występ, na którym dzieci przedstawiły krótką inscenizacje słowno-muzyczną.
Odbiorcy inicjatywy: Odbiorcami projektu były dzieci w wieku: 6-8 lat; 8-10 lat; 10-12 lat.