Settings and search
Gminny Ośrodek Kultury w Klembowie
W ramach programu „Działamy razem” zrealizowano sześć inicjatyw lokalnych dla społeczności gminy Klembów.
Inicjatywa nr 1. Warsztaty muzyczne "U Źródła"
Inicjator: Beata Roguska, schola parafialna
Opis inicjatywy: Odbył się wyjazd warsztatowy polegający na zwiedzaniu miejsc poświęconych patronce scholi parafialnej w Klembowie i Janowi Pawłowi II połączony z zajęciami muzycznymi dla uczestniczek należących do wspólnoty oraz ich rodziców. Na warsztatach uczestnicy poszerzyli swój repertuar muzyczny o nowe utwory, usprawnili swój aparat głosowy oraz śpiewali w dwugłosie. Wyjazd warsztatowy to był dobry pomysł na zintegrowanie scholi. Muzyka i wspólne przebywanie przynosi zachętę do pracy i wiele radości z muzykowania.
Odbiorcy inicjatywy: Osoby należące do scholi parafialnej w Klembowie oraz ich rodziny, a także inne chętne osoby z terenu gminy Klembów.
Inicjatywa nr 2. Historia w fotografii
Inicjator: Michał Wąsik
Opis inicjatywy: ,,Historia w fotografii'' to inicjatywa mająca na celu przybliżenie historii rodzin oraz miejsc związanych z gminą, a w szczególności z Ostrówkiem. Pomysł powstał z myślą o mieszkańcach w różnych przedziałach wiekowych. Miała na celu umożliwienie poznania historii naszej gminy w sposób ciekawy i przystępny. Pierwszym etapem było promowanie zadania poprzez informacje na Facebooku, na plakatach oraz ogłoszeniach parafialnych. Następnie miejscowy pasjonat historii, wraz z grupą młodzieży poszukiwali fotografii wśród mieszkańców, którzy upamiętnili wydarzenia sprzed II wojny światowej do lat sześćdziesiątych np. Wacław Lachman - kompozytor, który mieszkał w letniskowej willi w Ostrówku, powstanie szkoły podstawowej i jej pierwsi dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie(1939), willa i rodzina p. Lipszyców, w której przebywała św. siostra Faustyna Kowalska itp. Pozyskane zdjęcia zostały na warsztatach fotograficznych omówione pod względem retuszu i renowacji oraz redagowaniu dostarczonych opisów. Następnie poddane do obróbki cyfrowej oraz przekazane do drukarni, gdzie zostały wykonane w dużym formacie do wyeksponowania ich. W dniu 11 listopada w Święto Niepodległości przygotowano mobilną wystawę w celu udostępnienia mieszkańcom.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy gminy z różnych grup wiekowych.
Inicjatywa nr 3. Zagrajmy to razem!
Inicjator: Halina Adamska, sołectwo Roszczep
Opis inicjatywy: Stworzenie przedstawienia teatralnego, w którym zagrały 3 pokolenia mieszkańców sołectwa Roszczep. Aktorami byli przedstawiciele różnych grup wiekowych - od dziadków po wnuki. W ramach tej inicjatywy przygotowano przedstawienie pt. ,,Zamieszanie w krainie bajek'', a bohaterami byli; Baba Jaga, wróżka, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek i wiele innych. Role zostały przydzielone dziadkom, babciom, mamom, tatom i dzieciom. Z zakupionych materiałów zostały uszyte kostiumy i rekwizyty do dekoracji sceny (dla każdej postaci bajkowej). Przestrzeni do przygotowania przedstawienia użyczyli strażacy. Przedstawienie udostępnione w formie online.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy gminy.
Inicjatywa nr 4. Ceramika – rękodzieło
Inicjator: Magdalena Piwko-Chudzik
Opis inicjatywy: Cykl spotkań, podczas których uczestnicy pod okiem wykwalifikowanego instruktora nauczyli się jak wykonać naczynia i ozdoby z gliny, jak również je szkliwić i wypalać. Praca własnych rąk to wspaniałe remedium na pędzący świat i zatrzymanie chwili w pięknych przedmiotach, to integrowanie osób o podobnych zainteresowaniach, zapoznanie z najstarszym rękodziełem artystycznym, jakim jest garncarstwo. Uczestnicy dowiedzieli się jak powstawały przedmioty codziennego użytku na przestrzeni wieków, na czym polega praca archeologów i skąd czerpią wiedzą o dawnych kulturach. Podczas zajęć uczestnicy stworzyli własne przedmioty ceramiczne, które po wcześniejszym wysuszeniu, zostały wypalone w piecu na biskwit, a następnie szkliwione i znowu wypalone. Po tym procesie uczestnicy otrzymali na własność piękną i kolorową ceramikę. Na zakończenie inicjatywy odbyła się wystawa prac.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy gminy z różnych grup wiekowych.
Inicjatywa nr 5. Razem dla sztuki – łączymy pokolenia
Inicjator: Stowarzyszenie Zespół Muzyki Dawnej Flauti Divertenti
Opis inicjatywy: Zajęcia wokalne i instrumentalne dla przedstawicieli różnych grup wiekowych zakończone wspólnym koncertem. Do prowadzenia warsztatów zaangażowani zostali pedagodzy Szkoły Muzycznej z Wołomina. GOK udostępnił pomieszczenia do prowadzenia prób i Koncertu Galowego. Głównym celem inicjatywy było kształtowanie relacji międzypokoleniowej poprzez wspólne muzykowanie, koncerty, propagowanie muzyki oraz zawiązanie zespołu muzycznego. Działanie skierowane było do osób dorosłych i seniorów, a także członków Zespołu Flauti Divertenti. Zajęcia warsztatowe odbywały w zrewitalizowanych piwnicach Pałacu w Woli Rasztowskiej, które są Filią Gminnego Ośrodka Kultury w Klembowie. Na koniec inicjatywy odbył się koncert online.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy gminy z różnych grup wiekowych.
Inicjatywa nr 6. Senoplastyka – kolorowe i pachnące warsztaty plastyczne
Inicjator: Katarzyna Wnuk
Opis inicjatywy: Zajęcia sensoplastyki dla najmłodszych - połączenie dobrej zabawy i wspomagania rozwoju. Pomysłodawczynie wzięły udział w kursie trenerskim aby móc samodzielnie prowadzić warsztaty. Inicjatywa była skierowana do najmłodszych i ich mam, które przebywają na urlopach macierzyńskich bądź rodzicielskich i chciały kreatywnie spędzić czas ze swoimi dziećmi, nawiązać znajomości, wymienić doświadczenia, odbyła się w świetlicy, która powstała dwa lata temu. Sensoplastyka to metoda ekologicznych działań artystycznych, która ma wpływ na wszystkie zmysły. Inicjatorki zaproponowały wspaniałą zabawę poprzez kolorowe i pachnące warsztaty plastyczne z wykorzystaniem produktów spożywczych i przedmiotów codziennego użytku, dlatego zabawa nigdy nie ma końca a jednocześnie jest bezpieczna.
Odbiorcy inicjatywy: Dzieci w wieku 0-3 z terenu gminy oraz ich rodzice.