Settings and search
Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu
Realizując zadanie „Kultura w zgodzie z naturą” zostały przeprowadzone trzy inicjatywy lokalne. Miały one na celu podniesienie wiedzy mieszkańców wsi o rodzimych gatunkach drzew i kwiatów oraz poznanie historii Goniądza.
Inicjatywa 1. Zielonym do góry – bliżej Natury
Inicjator: Mieszkańcy wsi Wólka Piaseczna
Przy realizacji projektu mieszkańcy wsi Wólka Piaseczna zaprosili do współpracy pracownika Biebrzańskiego Parku Narodowego, który przeprowadził wykład o gatunkach drzew oraz krzewów rodzimych, obcych i przystosowanych do wzrostu na piaszczystych glebach. Uczestnicy warsztatów w terenie uczyli się rozpoznawania gatunków tych roślin. Kolejne warsztaty skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Wólki Piasecznej dotyczyły fotografowania. Zaproszony fotograf, poprzez wykład i warsztaty terenowe, przybliżył odbiorcom tajniki fotografowania. Uczestnicy warsztatów wykonywali zdjęcia otacząjącej przyrody i architektury wsi. W efekcie wybrano 20 zdjęć, które wydrukowano na wielkoformatowych podkładach z pianki. Pierwsza wystawa tych zdjęć miała miejsce podczas pikniku integracyjnego w Wólce Piasecznej, gdzie eksponowano je na ogrodzeniu otaczającym plac przy świetlicy wiejskiej. Mieszkańcy wsi wspólnie z pracownikiem Lasów Państwowych zaprojektowali rabaty przy ogrodzeniu placu świetlicy, wybrali drzewa, krzewy i byliny znoszące ubogie warunki glebowe. Mieszkańcy w ramach projektu zorganizowali piknik integracyjny, na który zaprosili władze samorządowe, pracowników Ośrodka Kultury, księży z parafii oraz mieszkańców sąsiednich wsi. Mężczyźni przygotowali siedziska z ciuków siana, rozstawili stoły i namiot, w którym miejscowe gospodynie częstowały uczestników ciastami oraz tradycyjnymi ciepłymi potrawami kuchni regionalnej. Podczas pikniku animator prowadził gry i zabawy ekologiczne skierowane do dzieci, dorosłych oraz całych rodzin. W kolejnych dniach mieszkańcy Wólki Piasecznej zakupili wcześniej wybrane sadzonki roślin i posadzili je na rabatach wokół ogrodzenia.
Inicjatywa 2. Historia Goniądza z przymrużeniem oka
Inicjator: Maria Niemotko, Maria Znoińska, Kazimierz Połonowicz
Grupa Seniorów przy współpracy z historykiem wybrała okresy kluczowe historii miasta w celu zredagowania tekstów do scenariusza przedstawienia. Seniorzy wraz z krawcową wybrali tkaniny i zaprojektowali stroje do poszczególnych scen przygotowywanej sztuki. Osoby zaangażowane w realizację przedstawienia wykonały elementy scenografii. Grupa tworząca spektakl brała udział w cotygodniowych warsztatach śpiewu, a wraz ze starszymi mieszkańcami miasta wzięła udział w warsztatach teatralnych z aktorem i wyjechała na spektakl do teatru. Premiera sztuki pn. Historia Goniądza z przymrużeniem oka miała miejsce na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu. Została ona zarejestrowana kamerą i opublikowana na profilu społecznościowym Ośrodka Kultury. Spektakl zyskał uznanie licznie zgromadzonej widowni.
Inicjatywa 3. Questing – doceńmy nasze miasto
Inicjator: Natalia Olszyńska, Patrycja Popowska, Weronika Szypulska
Aktywna Młodzież w ramach zadania wzięła udział w warsztatach wykonywania zdjęć telefonem komórkowym. Poprzez wykorzystanie funkcji aparatu fotograficznego w telefonie uczestnicy warsztatów m.in. uczyli się wykonywania zdjęć portretowych, kadrowania, wykorzystania oświetlenia i robienia zdjęć w terenie. Umiejętności te zostały wykorzystane w pracach terenowych nad Questem. Dwudniowe warsztaty z trenerem questingu zaowocowały opracowaniem trasy, napisaniem wierszowanego tekstu opisującego historię odwiedzanych na trasie miejsc i doborem zdjęć. Efektem projektu było wydanie Questu Gonią(dz)c historię w formie ulotki dostępnej w GOK w Goniądzu do samodzielnego przejścia wyznaczoną trasą oraz umieszczeniem wersji elektronicznej na ogólnopolskiej aplikacji mobilnej Wyprawy Odkrywców.