Settings and search
GMINNY OŚRODEK KULTURY W DŁUGOŁĘCE
Gminny Ośrodek Kultury w Długołęce w 2014 roku wziął udział w Programie Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. W ramach programu zrealizowano sześć inicjatyw wspierających zaangażowanie wspólnoty lokalnej. Projekty obejmowały m.in. warsztaty muzyczne, rękodzielnicze i zajęcia interdyscyplinarne. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://gokdlugoleka.pl/ i na blogu projektowym: http://www.otwieramygok.blogspot.com/.
Inicjatywa nr 1. Poznaj swoją gminę na rowerze
Inicjator: sołtys wsi Dobroszów Oleśnicki Tomasz Maliga
Podczas realizacji inicjatywy mieszkańcy różnych miejscowości gminy Długołęka na rowerach przemierzali gminę, poznając jej walory architektoniczne, kulturowe, a także przyrodnicze. Finał rowerowej przygody zakończył się w Dobroszowie Oleśnickim na obchodach corocznego święta pieczonego ziemniaka.
Inicjatywa nr 2. Międzypokoleniowy Piknik Rodzinny "Zaprzyjaźnij się z gminą Długołęka"
Inicjator: pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Długołęce: Katarzyna Mądrecka, Aneta Mruk
Rodzinny piknik odbył się na terenie boiska sportowego we wsi Bielawa. Przed mieszkańcami gminy Długołęka wystąpiły lokalne zespoły folklorystyczne: Zespół Tańca Ludowego "Długołęka", zespół ludowy "Lejwoda" z Pasikurowic, "Czarna kapela" z Brzeziej Łąki oraz zespół "Sakriversum". Zorganizowano również wspólne śpiewanie, tańce i zabawy rodzinne. Lokalni rękodzielnicy promowali tradycje i sztukę ludową, nie zabrakło też stanowiska ze zdrową żywnością.
Inicjatywa nr 3. Zdrowo na ludowo
Inicjator: Agnieszka Tutek, Marta Wolbiś, Anna Groffik
Inicjatywa powstała z połączenia trzech pomysłów - w programie znalazły się warsztaty na temat tradycyjnego i zdrowego jedzenia, warsztaty ceramiczne oraz warsztaty tańców regionalno-integracyjnych. Zajęcia kulinarne podzielono na część wykładową i praktyczną, w czasie której przyrządzono m.in. dania wegańskie. Uczestnicy mogli zasięgnąć informacji na temat diet zalecanych m.in. w przypadku nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy otyłości. W ramach warsztatów tanecznych uczestnicy trenowali m.in. kroki poloneza, krakowiaka, trojaka, walca angielskiego i wiedeńskiego oraz tanga.
Inicjatywa nr 4. Wsparcie instruktorskie dla międzywioskowego chóru śpiewaczego
Inicjator: Stanisława Wojtasik oraz sołtys wsi Śliwice Ryszard Bąba
Inicjatywa skierowania do dwóch zespołów folklorystycznych o różnym stopniu zaawansowania i różnym stażu: zespołu "Lejwoda" z Pasikurowic oraz zespołu z Brzezkiej Łąki. Program warsztatów dostosowany był do konkretnych potrzeb zespołów, które w warsztatach uczestniczyły osobno. W przypadku zespołu "Lejwoda" zajęcia sprowadzały się głównie do zagadnień technicznych i porad repertuarowych, podczas gdy zespół z Brzeziej Łąki potrzebował porad związanych z rozpoczęciem działalności.
Inicjatywa nr 5. Zostań detektywem i trop przemiany swojej małej ojczyzny
Inicjator: Milena Dudzińska
Inicjatywa zakładała zebranie od okolicznych mieszkańców archiwalnych zdjęć gminy Długołęka i zestawienie ich ze stanem obecnym. Wspólne wysiłki lokalnej społeczności umożliwiły przygotowanie wystawy, którą wyeksponowano w Urzędzie Gminy w Długołęce. Dodatkowo, fotografie trafiły na blog projektowy www.otwieramygok.blogspot.com.
Inicjatywa nr 6. Wieczór wiejski
Inicjator: sołtys wsi Brzezia Łąka Elżbieta Świerczyńska
Inicjatywa podsumowująca cykl projektów zrealizowanych w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014. Jej celem była integracja lokalnej społeczności oraz prezentacja efektów pozostałych inicjatyw. Ponadto, przeprowadzono szereg warsztatów o charakterze ludowym. Imprezie towarzyszyły występy zaproszonych gości - zespół "Boguszyczanie" z Boguszyc oraz kapela "Gieni Dudki" z Nadolic Wielkich. Impreza zakończyła się wspólnym śpiewaniem i tańcami.