Settings and search
Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej
Projekt „Twórczy ferment w pustostanach” zakładał realizację czterech inicjatyw, które zostały złożone przez mieszkańców Woli Małej i Dąbrówek. Miał on na celu inicjowanie, przy wsparciu GOKiR Czarna, aktywności kulturalno—społecznej mieszkańców wsi Dąbrówki i Wola Mała, włączenie do działań kulturalno—społecznych młodzieży i osób starszych oraz integrację społeczną poprzez wspólne działania.
Inicjatywa 1. Twórczy ferment — utworzenie pracowni ZPT
Inicjator: Wiesław Wawrzaszek
Projekt zakładał zbudowanie nowej przestrzeni w miejscu dawnego sklepu spożywczego w budynku Ośrodka Kultury w Woli Małej. W jej ramach odbyły się warsztaty aranżacji wnętrz, majsterkowania, renowacji starych sprzętów i nadawania im nowych funkcji oraz zajęcia plastyczne. Prowadzący dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z różnorodnymi technikami pracy (odpowiednim sposobem mieszania i nakładania farb na różne powierzchnie, dobieraniem kolorów itp.). Podczas spotkań ze stolarzem, który jest jednocześnie artystą rzeźbiarzem uczestnicy poznawali proces projektowania drobnych mebli i rodzaje materiałów, a następnie stworzyli wspólnie duży warsztatowy stół. Wspólnie wykonany mebel stał się sercem pracowni i odtąd jest wykorzystywany podczas organizowanych tu wszystkich zajęć. Zajęcia w Woli Małej pozwoliły na spotkania mieszkańców z różnych grup i środowisk. Poza stałymi grupami jakie zazwyczaj w wiejskich ośrodkach kultury tworzą kobiety czy młodzież, tutaj, przy pracach technicznych zaczęli spotykać się starsi i młodsi mężczyźni, którzy znaleźli swoją przestrzeń. Mieszkańcy Woli Małej zaangażowani zostali do odszukania na strychach u siebie, rodziny i znajomych przedmiotów używanych przez nich kiedyś w codziennym życiu przygotowując wystawę Nasz czas wolny w PRL. Na wystawie pojawiły się zatem min. adapter Bambino, magnetofon szpulowy Unitra czy, rzutnik na klisze Ania. Zebrano także sporo dawnych praktycznych sprzętów, takich jak syfon na naboje, waga sklepowa, elementy zastawy stołowej firmy Społem i inne. Najbardziej sentymentalną wartość mają jednak zgromadzone zdjęcia z lat 60.-tych i 70.-tych przedstawiające życie prywatne i społeczne mieszkańców Woli Małej. Powstała ciekawa kolekcja, która pokazuje między innymi bardzo prężnie działający w tamtym okresie miejscowy Ośrodek Kultury. Wystawa odbyła się podczas otwarcia Pracowni ZPT. Grupa Kulturalni Kulinarni zadbała o odpowiedni dla czasów PRL poczęstunek i zastawę stołową. Metalowe koszyczki na szklanki, papierowe obrusy, dekoracje z goździków to niektóre elementy wystroju towarzyszące otwarciu.
Inicjatywa 2. Pomaluj mój świat — utworzenie mobilnego Ogrodu Spotkań
Inicjator: Anna Jaźwa, Dorota Rejman, Roman Pudło
Zadanie zakładało stworzenie mobilnego miejsca spędzania czasu dla mieszkańców Dąbrówek. Miejsce miało być tak przemyślane, aby mogło być wykorzystywane zarówno w sezonie jesienno—zimowym, jak i letnim, tzn. aby mogło być ustawiane na zewnątrz budynku i w środku. Tworzenie ogrodu odbywało się poprzez organizowane w ośrodku kultury warsztaty i zajęcia: kurs aranżacji florystycznych, warsztaty aranżacji wnętrz, warsztaty plastyczne, robótek ręcznych, renowacji starych sprzętów. Udział w zajęciach brały dzieci i młodzież, jak również dorośli, którzy tworzyli wymagające większego doświadczenia wyposażenie ogrodu. Z zebranych przez mieszkańców skrzynek i palet powstały zatem stoliki i siedziska na kółeczkach, odnowiono 4 komplety stolików z krzesełkami, wykonano kilkunastometrowe girlandy z żarówek. Na zajęciach z robótek ręcznych wykonano bawełniane kule (cotton balls), jako ozdoby do oświetlenia drzewek zdobiących ogród oraz uszyto kolorowe poduszki na siedziska. Na zajęciach plastyczno—technicznych wykonano betonowe donice i ozdoby z tego samego materiału. Otwarciu Ogrodu Spotkań w Dąbrówkach towarzyszyła wystawa malarstwa Grażyny Sordyl z sąsiedniej Krzemienicy. Obrazy o tematyce związanej głównie z kwiatami wpisały się doskonale w scenografię „ogrodu”, utworzoną z ozdobionych światłami gałęzi drzew i pięknych betonowych donic obsadzonych jesiennymi roślinami. Pomiędzy drzewami ustawione były siedziska z palet i kolorowe kawiarniane stoliki z krzesłami. Mieszkańcy bardzo licznie odwiedzili nowo urządzone miejsce, oglądali obrazy, podziwiali scenerię ogrodu i smakowali przygotowany przez uczestników inicjatywy Kulturalni Kulinarni poczęstunek, który znów skłonił wszystkich do wspomnień o smakach z dzieciństwa.
Inicjatywa 3. Anioły są wśród nas
Inicjator: Renata Kątnik
Projekt miał na celu wykorzystanie potencjału istniejących zespołów śpiewaczych i instrumentalnych oraz utalentowanej młodzieży. Zakładał wspólne przygotowanie i nagranie płyty z kolędami i utworami świątecznymi. Udział w przedsięwzięciu wzięli członkowie zespołów: Dąbrówczanki i Wolanie oraz soliści i muzycy z tych miejscowości. Inicjatywa sprzyjała spotkaniom, wzajemnemu poznaniu się muzycznego środowiska Dąbrówek i Woli Małej, a także muzyków z zewnątrz. Aranżacje muzyczne do utworów wybranych wspólnie przez wszystkich uczestników przygotował muzyk, kompozytor Jarosław Babula. Nad przygotowaniami instrumentalnymi czuwał muzyk Łukasz Szal, zaś zajęcia wokalne ze wszystkimi grupami prowadziła miejscowa nauczycielka muzyki Renata Kątnik. Spotkania przyczyniły się do poznania dwóch bardzo bliskich terytorialnie środowisk muzycznych za to dalekich od siebie mentalnie. Przełamano granice swoich miejscowości, które dzieliły muzyków na członków jednego czy drugiego zespołu. Warsztaty wokalne uwzględniające również emisję głosu pozwoliły poszerzyć umiejętności członkiń zespołów śpiewaczych, stanowiły dla nich zupełnie nowy rodzaj pracy z głosem. Zajęcia z ekspertem zajmującym się na co dzień komponowaniem muzyki obudziły w miejscowych instrumentalistach radość z uczestnictwa w tworzeniu muzyki na wysokim poziomie. Poczuli, że ich pasja i doświadczenie muzyczne zostały dostrzeżone i dobrze zagospodarowane. Połączenie tych środowisk, choć niełatwe, okazało się strzałem w dziesiątkę. Wzajemna akceptacja i szacunek zawodowców i amatorów—pasjonatów oraz znajdowanie niewymuszonej przyjemności we wspólnej pracy— stały się podwaliną pod plany na kolejne muzyczne przedsięwzięcie. Od 11 listopada rozpoczęły się spotkania w mniejszych grupach połączone z nagrywaniem dźwiękowym wokalistów i instrumentalistów. Nagrania odbywały się w Ośrodku Kultury w Woli Małej mimo, że pierwotnie zaplanowano je w Studiu Polskiego Radia Rzeszów. W trakcie prób uznano jednak, że jest możliwe stworzenie zaimprowizowanego studia nagrań na miejscu, co bardzo ułatwiło zadanie, zwłaszcza starszym i mniej mobilnym uczestnikom. W trakcie nagrania projektowano również okładkę płyty.
Inicjatywa 4. Kulturalni — Kulinarni
Inicjator: Teresa Lecznar
Inicjatywa zakładała organizację cyklu warsztatów kulinarnych skierowanych do młodzieży a prowadzonych przez członkinie kół gospodyń z Dąbrówek i Woli Małej. Realizację inicjatywy zainaugurowało spotkanie z etnografem — panią Izabelą Wodzińską, związaną z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, która przygotowała i przeprowadziła prezentacje na temat codziennych, świątecznych i obrzędowych potraw, jakie jadano dawniej w Dąbrówkach i Woli Małej. Spotkanie połączone z pieczeniem cynamonowych bułeczek było ciekawym początkiem kolejnych zajęć, na które przychodziły mamy i babcie wraz ze swoimi dziećmi i wnukami. Panie dzieliły się wspomnieniami o swoich smakach dzieciństwa, co niejednokrotnie okazało się bardzo emocjonalnym przeżyciem, zachowanym w pamięci przez kilkadziesiąt lat, których trudno szukać w czasach dobrobytu. Przypomniano dawne potrawy, o których się już nie pamięta i nikt w tych miejscowościach nie przygotowuje. Podczas kolejnych spotkań panie z kół gospodyń wraz z młodzieżą i dorosłymi mieszkańcami piekły i gotowały wiele tradycyjnych smakołyków, do degustacji których zapraszani byli często uczestnicy pozostałych inicjatyw.