Settings and search
Gminne Centrum Kultury w Nędzy
W ramach projektu „Przystanek kulturalny Nędza” zrealizowano sześć inicjatyw lokalnych dla społeczności gminy Nędza.
Inicjatywa nr 1. Tutaj i na krańcu świata – poznaj zwyczaje poznaj kulturę
Inicjator: Stowarzyszenie Aktywne Górczanki – Monika Cygan-Forysz
Opis inicjatywy: W ramach inicjatywy odbyło się spotkanie pt. „Z Górek do serca Afryki”, które poprowadził Łukasz Kałuża – mieszkaniec Górek Śląskich, podróżnik i pasjonat fotografii. Przeprowadził słuchaczy przez zawiłe, trudne i nieraz krwawe losy Ugandy, pokazał codzienne życie jej mieszkańców oraz dziką przyrodę Gór Księżycowych. Następnie odbyły się warsztaty dla dzieci, które z powodu pandemii zostały przeprowadzone w formie on-line i udostępnione na Facebook Gminnego Centrum Kultury. Uczestnicy zdobyli wiedzę o kulturze afrykańskiej, poznali tradycyjne instrumenty muzyczne, zagrali na bębnach i poznali tradycyjne tańce afrykańskie. Zaplanowane warsztaty kulinarne, ze względu na reżim sanitarny zostały zrealizowane w formule transmisji na żywo udostępnionej na Facebook GCK. Warsztaty prowadził Remigiusz Rączka – kucharz i miłośnik kuchni śląskiej – sięgając do regionalnych, tradycyjnych, lecz zapomnianych już receptur tejże kuchni.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy zainteresowani mieszkańcy gminy.
Inicjatywa nr 2. Wspomnień czas, – co było i co jest. Kalendarz dwuletni Górek Śląskich
Inicjator: Mirosława Halama
Opis inicjatywy: W ramach inicjatywy zorganizowano konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcie Górek Śląskich, na którym upamiętnione jest ważne wydarzenie, postać lub miejsce na terenie sołectwa. Zgłoszone fotografie zostały umieszczone w specjalnym wydaniu dwuletniego kalendarza o nakładzie 100 egzemplarzy i rozdane autorom zdjęć oraz mieszkańcom Górek Śląskich. Na koniec odbyło się spotkanie on-line, gdzie został podsumowany projekt – wykład pana Henryka Postawki na temat historii wsi.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy gminy, szczególnie wsi Górki Śląskie.
Inicjatywa nr 3. Mała pszczoła, wielki problem
Inicjator: Koło Pszczelarzy Gminy Nędza – Piotr Kula, Piotr Swoboda, Kazimierz Kwaśniewicz
Opis inicjatywy: W Gminnym Centrum Kultury w Nędzy odbył się wykład o tematyce pszczelarskiej poprowadzony przez Piotra Swobodę. Uczestnicy poczuli klimat prawdziwej pasieki, dowiedzieli się, kim jest pszczelarz, czym jest ul, co to pszczela rodzina, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata, dlaczego powinniśmy o nie dbać, jak pozyskuje się miód pszczeli i jakich narzędzi używa pszczelarz do jego pozyskania. Następnym wydarzeniem były warsztaty projektowania gry planszowej. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować elementy edukacyjnej gry planszowej o pszczołach. Ich prace zostały opracowane graficznie, a następnie wydrukowane. Grę wydano w 10 egzemplarzach. Odbyły się również warsztaty dla dzieci z malowania ula wielkopolskiego połączone z krótkim wykładem na temat rekonstrukcji ula i jego zastosowania. Dzieci mogły go rozłożyć na części pierwsze, zajrzeć do środka i zrozumieć jak działa. Końcowy efekt pracy został pokazany podczas finału inicjatywy wraz z rozgrywkami gry planszowej. Rozdano dyplomy, gry i figurki szklane dla najbardziej aktywnych uczestników.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy zainteresowani mieszkańcy gminy, szczególnie dzieci.
Inicjatywa nr 4. Starocie to nie śmieci
Inicjator: Grupa Nieformalna Trójwieś – Edyta Pala
Opis inicjatywy: W ramach inicjatywy odbyły się cztery spotkania warsztatowe. Pierwszym były warsztaty pt. „Rzeźby i odlewy z wosku”. Uczestnicy wysłuchali wykładu wprowadzającego o życiu i zwyczajach pszczół oraz ich pożytku dla całego środowiska, a także mieli okazję skosztować różnych gatunków miodu i produktów pszczelarskich. Po tym odbyła się część warsztatowa, gdzie każdy robił własną świecę woskową oraz wykonywał odlew zawieszki choinkowej z wosku pszczelego. Następnym warsztatem był warsztat pt., „Co możemy zrobić z ziół”. Na początku odbył się krótki wykład o otaczających nas ziołach i ich właściwościach zdrowotnych, zastosowaniu w kosmetyce i w kuchni. Następnie uczestnicy wykonali wianki i kompozycje florystyczne w wykorzystaniem żywych kwiatów, ziół i innych naturalnych elementów występujących w przyrodzie. Trzeci warsztat pt. „Coś z niczego”, z powodu wprowadzonych obostrzeń został wpierw nagrany, a później udostępnione na Facebook GCK. Chętni otrzymali zestawy wszystkich niezbędnych materiałów do wykonania swojej pracy. Prowadząca – Edyta Pala – w prezentacji filmowej przygotowała dokładny instruktaż jak z niechcianych przedmiotów uczynić prawdziwe arcydzieła. Ostatnie warsztaty dotyczyły wikliny papierowej. Prowadząca – Regina Pietruszka – wykorzystała ogólnie dostępny materiał (papierowe gazety) i pokazała, że ta technika jest ciekawą formą kreatywnego recyklingu, a jednocześnie efektywną ozdobą. Podczas tych warsztatów uczestnicy poznali podstawowe techniki plastyczne z zakresu arcydzieła ekologicznego, nauczyli się jak przygotować papierową wiklinę oraz proste sploty wikliniarskie jak i krok po kroku wykonać koszyczek. Całość została nagrana i udostępniona na Facebook.
W starej szkole w Ciechowicach zainicjowano Izbę Pamięci, której celem było przede wszystkim ocalenie od zapomnienia dorobku przodków, pobudzenie poczucia dumy z historii, zwyczajów i tradycji małej ojczyzny. Stała się miejscem edukacji i spotkań wszystkich pokoleń. Zgromadzono w niej dzieła powstałe podczas warsztatów, dawne przedmioty użytku codziennego, dokumentację historii Trójwsi, a także zorganizowano wystawę starych zdjęć i fotografii dokumentujących inicjatywy.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy zainteresowani – dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy.
Inicjatywa nr 5. Ocalić od zapomnienia – ożywić na scenie
Inicjator: Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży „Bajtel” – Gabriela Łowicki, Weronika Riemel
Opis inicjatywy: Poprzez zorganizowanie czterech warsztatów krawieckich uczestnicy zapoznali się z lokalną tradycją, pozyskali wiedzę od osób starszych oraz zapoznali się z techniką krawiectwa i cerowania. Zajęcia odbyły się w parach wielopokoleniowych np. babcia-wnuczka, mama-córka pod okiem wykwalifikowanej krawcowej. Udało się odnowić i zreparować stare babcine stroje i wianki śląskie dla tancerzy zespołu ludowego „Łężczok” działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Nędzy. Efektem inicjatywy był nagrany filmik z realizacją projektu i krótki występ zespołu w odnowionych strojach, zamieszczony na Facebook GCK.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy zainteresowani mieszkańcy gminy.
Inicjatywa nr 6. Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze sołectw Górki Śląskie i Szymocice
Inicjator: Grupa nieformalna „Ludzie małej ojczyzny z Górek Śląskich i Szymocic – Henryk Postawka i Łukasz Kałuża
Opis inicjatywy: W ramach inicjatywy odbyły się rodzinne warsztaty majsterkowicza DIY. Rodziny razem pracowały i tworzyły karmniki. Planowanie strategii, zapoznanie się z narzędziami stolarskimi, wkręcanie gwoździ, rozmowy, śmiech i świetna zabawa – to wszystko bardzo zbliżyło rodziny oraz zacieśniło przyjaźń międzysąsiedzką. Każde dziecko zabrało własnoręcznie wykonany karmnik do domu z obietnicą zaproszenia i dokarmiania ptaków. Odbyły się również warsztaty fotograficzne połączone ze spacerem nordic walking malowniczą Aleją Dębową – dumą przyrodniczą mieszkańców Górek Śląskich oraz trasą miejsc pamięci po dawnej granicy polsko-niemieckiej. Podczas pleneru uczestnicy poznali techniki dobrej fotografii, planowania kompozycji z zastosowaniem różnych perspektyw, wykorzystania zastanych warunków oświetleniowych, a także dowiedzieli się, czym jest głębia ostrości i jak świadomie ją wykorzystać. Mieszkańcy gminy zostali zaproszeni na wirtualną wystawę zdjęć z warsztatów. Ponadto udało się w obu sołectwach odrestaurować tablice, które powstały kilkanaście lat temu z inicjatywy Henryka Postawki – lokalnego społecznika i badacza lokalnej historii. Były to pierwsze tego typu tablice na Śląsku z historią w języku śląskim. Nowe tablice zyskały bardziej czytelną szatę graficzną oraz kod QR, dzięki czemu odwiedzający to miejsce będą mogli lepiej poznać lokalną historią dostępną w różnych językach.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy chętni mieszkańcy gminy, szczególnie sołectw Górki Śląskie i Szymocice.