Settings and search
Gminne Centrum Kultury w Gródku
W ramach projektu ,,Inicjatywy lokalne w Gminie Gródek'' zrealizowano siedem inicjatyw lokalnych.
Inicjatywa nr 1. POKAZ MODY "WC ZORAJ SPOTYKA DZIŚ"
inicjator: ANNA GAWLIK – wizjonierka pokazów mody, stylistka, mieszkanka Gródka.
opis inicjatywy: Inicjatywa polega zorganizowaniu pokazu mody. Początkowo trzeba będzie szukać we wsiach - na strychach starych ubrań - docelowo sukien ślubnych - babć, mam, ale też innych starych, zapomnianych ubrań. Następnie, po otrzymaniu ubrań trzeba będzie je odświeżyć poprzez pranie, dodatnie akcesoriów takich jak buty, kapelusze, torebki, broszki i inne. Modelkami prezentującymi modę byłyby uczennice SP w Gródku. Pokaz miałby się odbyć na podwórku na rynku lub w gródeckim parku. Inicjatorka ma zamiar stworzyć profesjonalny pokaz, z "czerwonym" dywanem, backstage z obsługą fryzjerek i makijażystki, nagłośnieniem i poczęstunkiem. Wiele z działań ma zamiar zrobić przy pomocy mieszkańców. Dodatkowo prosić będzie też starszych mieszkańców o znalezienie starych zdjęć ślubnych i opowieści o emocjach im wtedy towarzyszących.
odbiorcy inicjatywy: Odbiorcami będą głównie starsze osoby z gminy Gródek, jak też młodzież ze szkoły podstawowej. Z kolei na sam pokaz mody przyjść będzie mógł każdy chętny mieszkaniec.
Inicjatywa nr 2. "PRZYRODA WIEJSKA WIDZIANA OCZAMI DZIECI"
inicjator: Iwona Bilikiewicz – sołtys sołectwa Wiejki, Piotr Urwan – przedstawiciel Rady Sołeckiej, Anna Nos – przedstawiciel Rodziców
opis inicjatywy: W ramach inicjatywy odbędą się warsztaty malarskie w Wiejkach-malowane na płótnie pod okiem profesjonalnego instruktora. Tematem przewodnim będą zwierzęta wiejskie. Zostanie też przeprowadzony konkurs na najładniejszą pracę, jednak nagrodę otrzymają wszystkie dzieci-będzie nią wyjazd na stadninę koni do Pieniek. Tematyka koni jest poruszana we wsi ponieważ konie od zawsze towarzyszyły i wykonywały najważniejszą pracę na roli, a dziś są jedną z form rekreacji czy rehabilitacji. Obecnie nie jest ich dużo we wsiach, stąd pomysł na uwiecznienie i oddanie "hołdu" zwierzętom w formie artystycznej. Podczas wiejskiej zabawy pod koniec sierpnia zostanie zorganizowana wystawa plenerowych prac.
odbiorcy inicjatywy: Grupa dzieci ze szkoły podstawowej w różnym przedziale wiekowym z trzech sołectw-Wiejki, Podozierany, Zubry.
Inicjatywa nr 3. "NA SPOTKANIE Z ŻUBREM...I NIE TYLKO"
inicjator: Barbara Niczyporuk i Elżbieta Greś – udzielają się społecznie od kilkunastu lat.
opis inicjatywy: Inicjatywa polega na przeprowadzeniu warsztatów fotograficznych w GCK i w plenerze. Pierwszy rozpocznie się w domu kultury i będzie miał czysto techniczny wymiar. Następnie uczestnicy udadzą się na sesję wyjazdową do rezerwatów Puszczy Knyszyńskiej leżących na terenie Gminy Gródek z pracownikiem Nadleśnictwa Waliły. Pary rodzic-dziecko będą robić zdjęcia pod okiem prowadzącego warsztaty fotograficzne. Na ostatnim warsztacie uczestnicy zajmą się obróbką zdjęć oraz wyborem najciekawszych zdjęć do wywołania. Na początku września zostanie przygotowana wystawa tychże zdjęć w GCK.
odbiorcy inicjatywy: Głównie młodzi ludzie wraz z rodzicami. Odbiorcami będą również znajomi uczestników i ich rodziców jako uczestnicy wystawy.
Inicjatywa nr 4. UMUZYKALNIANIE OD NAJMŁODSZYC H POKOLEŃ - AKTYWIZACJA OPIEKUNÓW Z DZIEĆMI DO LAT 4 W RAMACH ZAJĘĆ GORDONOWSKICH W GMINE GRÓDEK
inicjator: Magdalena Abramowicz
opis inicjatywy: Inicjatywa polega na przeprowadzeniu warsztatów muzycznych dla malutkich dzieci i ich opiekunów. Podczas zajęć dzieci śpiewają, tańczą, wystukują rytm, uczą się grać na instrumentach orfowskich, bawią się, uczą się melodii. Jednorazowe zajęcia będą trwały 30-40 minut, planowany jest podział na grupy. Warsztaty odbędą się w Gminnym Centrum Kultury w Gródku w sierpniu. Prowadzeniem warsztatów zajmie się mieszkanka Gródka, absolwentka Szkoły Muzycznej Magdalena Abramowicz oraz jeszcze jeden instruktor.
odbiorcy inicjatywy: Najmłodsi mieszkańcy gminy Gródek (niemowlęta i dzieci w wieku do lat 4) wraz z opiekunami (rodzice, babcie, dziadkowie).
Inicjatywa nr 5. MODELARNIA – CYKL WARSZTATÓW MODELARSKICH
inicjator: Joanna Kowalczyk
opis inicjatywy: Zadanie polega na przeprowadzeniu warsztatów modelarskich dla dzieci i młodzieży. Zaplanowano spotkania pod okiem instruktora wynajętego na potrzeby zadania. Każdy uczestnik pozna techniki właściwego startu, lotu oraz opadania modelu. Dzieci wykonają model samolotu z brystolu, złożą gotowy model oraz skleją balony z bibuły, które unoszą się pod wpływem ogrzanego powietrza. W listopadzie br. zostanie przygotowana wystawa prac wykonanych w trakcie zajęć, która będzie dostępna w GCK przez 2 tygodnie.
odbiorcy inicjatywy: Dzieci w wieku 10-15 lat z terenu gminy Gródek.
Inicjatywa nr 6. WARSZTATY FLORYSTYCZNE W MIELESZKACH
inicjator: Halina Łuszczyńska
opis inicjatywy: Inicjatywa polega na zorganizowaniu dwudniowych warsztatów florystycznych z profesjonalną florystką w świetlicy w Mieleszkach. Podczas zajęć panie nauczą się wykonywania bukietów i wiązanek okolicznościowych, dowiedzą się jak wykorzystać zebrane przez siebie zboża. Dowiedzą się również jak zrobić wieniec dożynkowy, kompozycje w naczyniach a także poznają techniki florystyki funeralnej – która polega na wykonaniu kompozycji żałobnych na florecie. Panie wykorzystają nabytą wiedzę podczas dożynek przygotowując wieniec i święta wsi, gdzie stroją krzyże i chciałyby robić już to samodzielnie zrywając kwiatki ze swoich pięknych ogródków.
odbiorcy inicjatywy: Mieszkanki Mieleszek i Bielewicz.
Inicjatywa nr 7. WARSZTATY TEATRALNE W ŚRODOWISKU WIEJSKIM
inicjator: Anna Troc Hmiczyk
opis inicjatywy: Głównym działaniem będą warsztaty teatralne z udziałem wykwalifikowanego instruktora – Michała Stankiewicza który studiował wiedzę o teatrze i dramatopisarstwo. Jest też reżyserem. Na początku będą to warsztaty teatralne w świetlicy w Słuczance .Panie nabędą podstawowe umiejętności aktorskie, poćwiczą dykcję i prezencję sceniczną. Wspólnie z reżyserem opracują scenariusz spektaklu, który wystawią na imprezie podsumowującą inicjatywę( w świetlicy)Podczas imprezy panie przygotują samodzielnie regionalne potrawy i smakołyki. W ramach inicjatywy panie wyjadą też do białostockiego teatru-większość z nich nigdy nie była w teatrze. Pozwoli im lepiej zrozumieć sztukę, a także dostarczy wzruszeń i emocji kulturalnych.
odbiorcy inicjatywy: Emerytki i gospodynie wiejskie ze wsi Słuczanka.