Settings and search
Gminne Centrum Kultury w Dubienkach
W ramach projektu „Moje miejsce w kulturze” zrealizowano pięć inicjatyw przeznaczonych dla mieszkańców gminy Dubeninki.
Inicjatywa nr 1: Dawne nie tak dawno
Inicjator: Grupa nieformalna „Przy granicy”
Opis inicjatywy: W ramach inicjatywy odbyły się warsztaty teatralne skierowane do osób dorosłych, podczas których powstał scenariusz fragmentu obrzędu weselnego na wsi polskiej pn. „Ludowe wesele”, prowadzone były przygotowania do występu scenicznego oraz kompletowano rekwizyty, stroje i scenografię. Równolegle odbywały się warsztaty muzyczno-wokalne dla młodzieży oraz dorosłych. Podczas nich uczestnicy spisywali oraz uczyli się tradycyjnych pieśni weselnych oraz gry wybranych pieśni na instrumentach. Zebrane pieśni i przyśpiewki weselne zostały opublikowane w broszurce pt. „Dawne nie tak dawno”.
Podsumowaniem projektu było wydarzenie, na którym uczestnicy warsztatów zaprezentowali fragment obrzędu weselnego na wsi mazurskiej pn. „Ludowe wesele”.
Odbiorcy inicjatywy: Uczestnikami warsztatów teatralnych były osoby dorosłe, a w warsztatach muzyczno-wokalnych wzięły udział osoby dorosłe i młodzież.
Inicjatywa nr 2: Plener malarski „Okolice pędzlem malowane”
Inicjator: Grupa malarska „Młodzi duchem”
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu 2-dniowego pleneru malarskiego w miejscowości Stańczyk w gminie Dubeninki, podczas którego każdy uczestnik namalował po 2 obrazy w technice olejnej. Przed wyjazdem na plener odbyły się warsztaty malarskie. Po wyjeździe uczestnicy pleneru wraz z wolontariuszami w galerii Gminnego Centrum Kultury w Dubeninkach przygotowali wystawę powstałych prac.
Odbiorcy inicjatywy: Odbiorcami byli malarze amatorzy oraz osoby uczestniczące w wernisażu – młodzież i osoby dorosłe.
Inicjatywa nr 3: Z kulturą tradycyjną za pan brat – jak to onegdaj na wsi bywało
Inicjator: Grupa nieformalna „Rominczanie”
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu spotkań warsztatowych, mających na celu odtworzenie zwyczajów związanych z życiem na wsi od wiosny do jesieni. Przypomniane zwyczaje zostały krótko opisane i zilustrowane, a następnie wydane w formie broszury książkowej. Podczas warsztatów powstały również proste stroje wiejskie codziennego użytku.
Podsumowaniem projektu było spotkanie, na którym uczestnicy warsztatów opowiadali o dawnym życiu na wsi, prezentowali wydaną broszurę i śpiewali dawne tradycyjne pieśni. Wydarzeniu towarzyszyły tańce oraz tradycyjny poczęstunek.
Odbiorcy inicjatywy: W warsztatach wzięli udział osoby dorosłe, dzieci i młodzież.
Inicjatywa nr 4: Powrót do dzieciństwa
Inicjator: Grupa nieformalna „Grupa pod dębami”
Opis inicjatywy: W ramach realizacji inicjatywy zostało przygotowane przedstawienie teatrzyku lalkowego pt. „Złota gęś” wg baśni braci Grimm. Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach teatralnych, na których nauczyli się wykonać lalki i nimi poruszać, tak by przyciągały uwagę i wyrażały emocje, a przekaz był czytelny dla odbiorców.
Podsumowaniem projektu były dwa występy zorganizowane dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III Szkoły Podstawowej w Dubeninkach.
Odbiorcy inicjatywy: Odbiorcami projektu były dzieci i ich rodzice.
Inicjatywa nr 5: Zioła dawniej i dziś
Inicjator: Grupa nieformalna „Rozmarynki”
Opis inicjatywy: W ramach inicjatywy odbyły się warsztaty dotyczące wykorzystania ziół podczas lokalnych tradycji obrzędowych. Dodatkowo zorganizowano cykl spotkań, podczas których odkrywano i sporządzano receptury oraz mieszanki ziołowe oparte na lokalnych tradycjach zielarskich. Przeprowadzono również pogadankę dotyczącą zastosowania ziół w codziennym życiu i ich właściwości prozdrowotnych, skierowaną do dzieci w wieku od 7 do 9 lat.
W ramach projektu zorganizowano również dwa konkursy: konkurs plastyczny przeznaczony dla dzieci oraz konkurs kulinarny dla osób dorosłych.
Zebrane i spisane podczas realizacji projektu informacje wykorzystano przy wydaniu folderu „Zioła w lokalnych tradycjach”.
Odbiorcy inicjatywy: Odbiorcami projektu były osoby dorosłe, dzieci i młodzież.