Settings and search
Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach
Głównym celem drugiej części zadania „Nowe inicjatywy – Nowe możliwości” była realizacja zgłoszonych pomysłów, co przyczyniło się do wzmocnienia zaangażowania Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach w życie społeczności lokalnej oraz do ułatwienia rozwoju potencjału i kapitału kulturowego mieszkańców. Wyżej wymienione założenia zostały osiągnięte poprzez przeprowadzenie pięciu oddolnych inicjatyw.
Inicjatywa nr 1. Rowerowo-kulturowy zawrót głowy
Inicjatorzy: Alicja Sąder, Natalia Romasz, Sławomir Furcal
W ramach inicjatywy odbył się piknik rowerowy z przejazdami o różnym stopniu trudności. Zaplanowane trasy uwzględniały najcenniejsze zabytki historyczne i kulturowe gminy Szaflary, takie jak przydrożne kapliczki i kościoły. Promocję aktywnego stylu życia połączono z nabywaniem wiedzy z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii regionu – w trakcie postojów uczestnicy rozwiązywali krzyżówki, a także odpowiadali na pytania z zakresu historii lokalnej. Najlepsi uczestnicy otrzymali drobne nagrody rzeczowe.
Inicjatywa nr 2. Poznajemy, odkrywamy, doświadczamy… - zajęcia edukacyjno-kulturowe
Inicjatorzy: Renata Chrobak, Joanna Stolarczyk, Anna Waliczek
Głównym celem projektu było stworzenie interdyscyplinarnej oferty kulturalno-edukacyjnej uwzględniającej potrzeby dzieci uczęszczających do przedszkoli, szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej z gminy Szaflary. W ramach inicjatywy odbyło się sześć spotkań zachęcających do twórczego rozwijania różnorakich talentów. Wśród nich znalazły się między innymi zajęcia poświęcone rzeźbie w drewnie jako jednej z tradycji rękodzielniczych i architektonicznych Podhala oraz pokazy chemiczne poprowadzone przez studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Łącznie w spotkaniach wzięło udział ponad dwieście osób.
Inicjatywa nr 3. Z robotyką za pan brat… - zajęcia wykorzystujące zasoby lokalnego dziedzictwa
Inicjatorzy: Konrad Kuźmiński, Łukasz Piekarz, Mirosław Ćwikiel
Na projekt „Z robotyką za pan brat…” złożył się cykl zajęć edukacyjnych poświęconych podstawom robotyki oraz procesowi budowy robota. Przedsięwzięcie nie tylko wprowadziło młodych uczestników w świat technologii, lecz także pomogło zapoznać się z lokalnym dziedzictwem kulturowym – zaprogramowane w ramach warsztatów roboty rysowały motywy regionalne. Tym samym organizatorom udało się połączyć nowoczesność z tradycją. Zajęcia odbywały się w szkołach podstawowych na terenie gminy Szaflary.
Inicjatywa nr 4. Kulturalnie i sportowo… - quest historyczny na rolkach
Inicjatorzy: Konrad Dygoń, Rafał Gąsior
Finałowe zawody odbyły się na terenie Parku Miejskiego w Nowym Targu; były one podsumowaniem cyklu zajęć poświęconych nauce jazdy na rolkach przy jednoczesnym zdobywaniu wiedzy na temat regionu. Podczas przejazdu po wyznaczonej trasie questowej uczestnicy szukali odpowiedzi na otrzymane uprzednio pytania, poznając przy tym kulturowo-historyczne uwarunkowania gminy Szaflary i jej okolic. Realizacja projektu korzystnie wpłynęła na integrację młodzieży i popularyzację aktywnych form spędzania wolnego czasu przy jednoczesnej promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Inicjatywa nr 5. Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze
Inicjatorzy: Anna Silkoń, Katarzyna Rusnak
W ramach inicjatywy odbyło się dwadzieścia warsztatów rękodzielniczych przeprowadzonych w różnych miejscowościach gminy Szaflary. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z rozmaitymi formami rękodzieła, między innymi techniką decoupage czy malowaniem na szkle. Dzięki realizacji inicjatywy nastąpiła integracja mieszkańców gminy Szaflary reprezentujących różne grupy wiekowe oraz wzrost zainteresowania rękodziełem – zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym, odwołującym się do motywów ludowych.