Settings and search
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim
W ramach projektu „Razem dla Kultury” zrealizowano sześć inicjatyw przeznaczonych dla mieszkańców gminy Rzepiennik Strzyżewski.
Inicjatywa nr 1: Słomiane kapelusze
Inicjator: Diana Ptak
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu warsztatów słomkarstwa – tradycyjnej i zanikającej techniki rękodzieła. Uczestnicy poznali zasady odpowiedniego zbierania oraz przygotowywania słomy, wyplatania słomianych „wstążek” oraz formowania i szycia kapeluszy. W trakcie warsztatów powstało pięć słomianych kapeluszy, które następnie zostały wykorzystane przez grupy obrzędowe w Kołkówce podczas wydarzeń kulturalnych promujących rodzimy folklor.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do społeczności wsi Kołkówka.
Inicjatywa nr 2: Rodzice dzieciom
Inicjator: KGW Turzanki – Anna Sowa
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu warsztatów teatralnych dla dzieci i ich rodziców. Na wspólnych warsztatach uczestnicy poznali różne techniki teatralnej ekspresji oraz nauczyli się jak można rozmawiać o emocjach oraz jak je wyrażać. Podczas warsztatów dla dzieci odbyły się zabawy pantomimiczne, a najmłodsi mogli zapoznać się z lalkami teatralnymi. Natomiast na odrębnych warsztatach rodzice wraz z animatorem opracowywali scenariusz spektaklu dla dzieci oraz przygotowywali scenografię i rekwizyty.
Podsumowaniem projektu była uroczysta premiera spektaklu „Kopciuszek na wesoło”.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do dzieci z Turzy.
Inicjatywa nr 3: O tempora! O mores! (O czasy, o obyczaje!)
Inicjator: Stowarzyszenie My Kobiety – Jolanta Rąpała
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu spotkań dla mieszkańców, mających na celu pobudzenie do refleksji o człowieczeństwie. Gościem pierwszego spotkania był Lech Dyblik - aktor teatralny i filmowy. Artysta wykonał recital, na który złożyły się rosyjskie piosenki lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Pieśni były pretekstem do rozmowy z publicznością o obecnym życiu społeczno-kulturalnym ludzi. Drugie spotkanie odbyło się z dziennikarzem, psychologiem i działaczem społecznym Bogdanem Białkiem. Poprzedzone było projekcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego ”Przy Planty 7/9”. Seans był punktem wyjścia do dyskusji z mieszkańcami na temat pamięci narodowej oraz postaw obywatelskich.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do mieszkańców Olszyn.
Inicjatywa nr 4: Młodzi w terenie
Inicjator: Katarzyna Bąk i Bożena Brzęczek
Opis inicjatywy: Projekt polegał na samodzielnym zorganizowaniu przez młodzież szkolną gry terenowej dla rówieśników. Dodatkowo w ramach projektu przeprowadzono warsztaty dziennikarskie i fotograficzne, podczas których młodzież dowiedziała się jak wygląda praca dziennikarza oraz jak przygotować dobry tekst i zdjęcia. Gra terenowa była podstawą pracy młodych dziennikarzy, którzy opracowali materiał do szkolnej gazetki Gadżetki.
Podsumowaniem projektu był spotkanie, na którym odbyła się prezentacja specjalnego numeru Gadżetki oraz wręczono nagrody zwycięzcom gry terenowej.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do młodzieży szkolnej z Olszyn.
Inicjatywa nr 5: Koncert Muzyki Filmowej i Aktorskiej
Inicjator: Justyna Ryndak
Opis inicjatywy: Projekt polegał na zorganizowaniu koncertu muzyki filmowej i piosenki aktorskiej. Koncert odbył się w sali widowiskowej budynku głównego GCK w Rzepienniku Suchym, a wystąpili na nim młodzi, utalentowani artyści z krakowskiej oraz łódzkiej akademii muzycznej: Joanna Maria Kurek – wokal/fortepian, Aleksandra Kurek – wokal/skrzypce oraz Filip Kot – fortepian.
Koncert podzielony był na dwie części. W pierwszej zaprezentowano muzykę filmową, w drugiej piosenki aktorskie.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do mieszkańców całej gminy.
Inicjatywa nr 6: Krajobraz kulturowy – Olszyny dawniej i dziś
Inicjator: Kolektyw Bliżej Olszyn, Angelika Ryndak i Renata Pietras
Opis inicjatywy: W ramach projektu zrealizowano warsztaty, na których uczestnicy poznali podstawy fotografowania oraz obróbki zdjęć. Po zakończonych warsztatach uczestnicy fotografowali obiekty architektoniczne miejscowości oraz przeprowadzali wywiady z najstarszymi mieszkańcami. Następnie został zorganizowany konkurs fotograficzny „Olszyn dawniej i dziś”.
Podsumowaniem projektu była wystawa zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów oraz prac archiwalnych i wypożyczonych od mieszkańców. Dodatkowo został wydany folder zawierający fotografie i opisy najciekawszych elementów architektury i budownictwa zaobserwowane podczas realizacji zadania.
Odbiorcy inicjatywy: Projekt był skierowany do młodzieży oraz dorosłych, mieszkańców Olszyn.