Settings and search
Dom Kultury w Łęczycy
Projekt „Centrum Kulturowej Aktywności Lokalnej Społeczności Łęczycy” składał się z dwóch części: pierwszej – ukierunkowanej na diagnozę potencjału kulturotwórczego w łęczyckiej społeczności lokalnej oraz drugiej – nastawionej na współpracę z lokalnymi animatorami kultury. Celem pierwszej części była identyfikacja potencjału i kapitału kulturowego łęczyckiej społeczności lokalnej, jej kulturotwórczych zasobów i samodzielnych inicjatyw mieszkańców miasta. Celem drugiej – aktywizacja oddolnych inicjatyw artystycznych w społeczności lokalnej Łęczycy oraz współpraca i stworzenie nowatorskich partnerstw lokalnych aktywnych kulturowo w środowisku łęczyckim. Nadrzędnym celem projektu było odkrycie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych zainicjowanych w sposób nieformalny przez mieszkańców Łęczycy. Zrealizowano siedem oddolnych inicjatyw.
Inicjatywa nr 1. Zaczarowany świat wikliny
Inicjator: Joanna Saganiak, Emilia Kaftanowicz i Małgorzata Andrzejczak
W ramach tego projektu odbyły się warsztaty wikliniarskie i warsztaty magiczno-chemiczne. Oba warsztaty na terenie Domu Pomocy Program warsztatów obejmował naukę wyplatania z wikliny, prezentację wykonanych prac oraz prezentację efektownych reakcji chemiczno-fizycznych.
Inicjatywa nr 2. Róbmy swoje – lekcja z Wojciechem Młynarskim
Inicjator: Marcin Tober i Krzysztof Góralczyk
Spektakl słowno-muzyczny z zespołem na żywo oraz scenkami i piosenkami, prezentowanymi przez wykonawców, ukazujących dorobek artystyczny Wojciecha Młynarskiego. W realizację projektu zaangażowani byli młodzi ludzie z ziemi łęczyckiej oraz uczniowie gimnazjum, a na koncercie pojawili się ich znajomi, rodziny i przyjaciele.
Inicjatywa nr 3. Sztuka bukietu
Inicjator: Katarzyna Gasik
Dwudniowe spotkania warsztaty, których celem jest nauka przeróżnych form i technik florystycznych, których efektem będzie prezentacja stworzonych prac na wystawie. Warsztaty poprowadziła pani Alina Najmoła, znana łęczyckiej społeczności florystyka, właścicielka pracowni „Zielony Domek”.
Inicjatywa nr 4. Biżuteria szyta na miarę
Inicjator: Maria Augustyniak
Warsztaty tworzenia biżuterii sutasz. Dwa spotkania warsztatowe, podstawowe i zaawansowane, zapoznające z technikami tworzenia biżuterii sutasz, połączone z prezentacją sztuki na wystawie.
Inicjatywa nr 5. Regionalny Konkurs Interpretacji Muzycznej dla Młodych Muzyków w Łęczycy WIRTUOZ 2015
Inicjator: Ryszard Jan Osmoliński
Konkurs składał się z koncertu inaugurującego w wykonaniu profesjonalnych wirtuozów, przesłuchań konkursowych oraz koncertu laureatów. Miał na celu popularyzację gry solowej na różnych instrumentach muzycznych wśród dzieci i młodzieży oraz umożliwienie młodym muzykom prezentacji swoich osiągnięć artystycznych. Konkurs uświetnił wirtuozowski koncert muzyczny w wykonaniu skrzypka Ryszarda Osmolińskiego oraz pianisty Jarosława Domagały. Inicjatywę postanowiliśmy kontynuować w kolejnych latach.
Inicjatywa nr 6. Piknik integracyjny „Zrozumieć autyzm i inne formy niepełnosprawności dzieci i młodzieży”
Inicjator: Fundacja ANIOŁY DZIECIOM
Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi na problem dzieci autystycznych w środowisku i ich integracja z Dziećmi zdrowymi. Piknik odbył się na Zamku Królewskim w Łęczycy. Podczas pikniku odbyły się warsztaty dla dzieci mówiące na czym polega autyzm, wystawa prac plastycznych dzieci z klasy autystycznej, przy Bursie Szkolnej w Łęczycy, wystąpił iluzjonista Maciej Pol, rozstrzygnięto ogłoszony wcześniej wśród uczniów szkół podstawowych, konkurs plastyczny pod hasłem „Osoby niepełnosprawne w życiu codziennym”. Wszyscy uczestnicy pikniku zaproszeni zostali również na poczęstunek, na który składały się kanapki i ciasta przygotowane ze zdrowej żywności, owoce oraz napoje.
Inicjatywa nr 7. Warsztaty taneczne CEILIDTH DANCING
Inicjator: grupa nieformalna Izabeli Malesy
Spotkanie z kulturą Szkocji pt. „Scotland: Ceilidth, Bagpipes and Man In Kilt” oraz warsztaty taneczne „Ceilidth Dancing” to inicjatywa zgłoszona przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego, a poprowadzone przez Donniego Nicolsona- nauczyciela języka angielskiego, muzyka i aktora. Projekt zakładał integrację międzypokoleniową osób uczących się języka angielskiego i zainteresowanych kulturą krajów, których języka się uczą. Oprócz młodzieży ze szkół średnich i gimnazjalnych w mieście udział w projekcie wzięli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Łęczyckiej. Uczestnicy spotykali się w Domu Kultury najpierw na warsztatach tanecznych, a następnego dnia na warsztatach wiedzy o Szkocji.