Settings and search
Dom Kultury w Kozach
W ramach projektu „Magiel kultury” zrealizowano sześć inicjatyw przeznaczonych dla mieszkańców gminy Kozy.
Inicjatywa nr 1. Mózg na talerzu
Inicjator: Jakub Drewnicki
Opis inicjatywy: Projekt obejmował cztery spotkania dyskusyjne, moderowane i prowadzone przez zaproszonych gości, w dotychczas nietypowej lokalizacji dla tego typu działań – stara owczarnia budynek dworca kolejowego. Każde spotkanie dotyczyło innej problematyki: wybrane aspekty sztuk wizualnych, transcendencja w życiu człowieka, kondycja teatru współczesnego oraz materializm i intelektualizm. Temat debat przenikał do przestrzeni publicznej poprzez takie działania jak ogłoszenia na przystankach publicznych z cytatami twórców i filozofów. Miało to na celu interakcje uczestników i innych osób niezaangażowanych w filozofię.
Odbiorcy inicjatywy: Inicjatywa adresowana do mieszkańców Kóz, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży licealnej, studentów i osób dorosłych mających potrzebę rozwoju intelektualnego oraz chęć aktywnej dyskusji i integracji wokół debat związanych z szeroko pojętą kulturą i towarzyszącą jej myślą filozoficzną.
Inicjatywa nr 2. Grupa teatralna
Inicjator: Robert Góra
Opis inicjatywy: Celem inicjatywy było stworzenie grupy teatralnej i podjęcie się pracy teatralnej przy wykorzystaniu przestrzeni Domu Kultury. Uczestnicy poszerzali swoją kreatywność, wyobraźnię, pamięć, zdolność skupienia uwagi oraz koncentrację. Zwieńczeniem cotygodniowych spotkań był wystawiony spektakl.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy mieszkańcy Kóz.
Inicjatywa nr 3. Kojskie Q
Inicjator: Gabriela Pezda
Opis inicjatywy: Inicjatywa obejmowała trzy części. Pierwszą była instalacja artystyczna „Wejście do szafy” – konstrukcja szkieletu szafy posiadająca wejście z obu stron. W trakcie imprezy plenerowej została udostępniona uczestnikom, którzy ją przyozdabiali znakami kojarzącymi się z ich marzeniami, pasjami, kłopotami lub planami. Początkowo szafa była eksponowana w sąsiedztwie Gminnej Biblioteki Publicznej, a później w różnych częściach wsi Kozy. Tajemnica szafy została upubliczniona podczas drugiej części inicjatywy, mianowicie spotkania z artystą Danielem Rychalskim. Opowiadał on również o swoich doświadczeniach przy tworzeniu wystawy „Strachy” oraz współpracy z mieszkańcami wsi Kuróko. Podobnie, podczas ostatniej części całego wydarzenia, szafa będzie tłem do rozmowy z psychologiem o coming outcie, czyli tzw. „wychodzeniu z szafy”. Oba spotkania poprowadzili Marcin Skirło – student kulturoznawstwa i dziennikarz Radia LUZ oraz Gabriela Pezda – studentka kulturoznawstwa na specjalności Rynek Kultury. Autorka inicjatywy liczy na to, że inicjatywa przerodzi się w coroczne wydarzenia otwarte na tematy szeroko związane z kulturą.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy mieszkańcy gminy Kozy.
Inicjatywa nr 4. Foto-On-Plastik
Inicjator: Przemysław Jakubowski
Opis inicjatywy: Inicjatywa polegała na zaangażowaniu lokalnych fotografów (amatorów i profesjonalistów) do przygotowania pięciu mobilnych wystaw fotograficznych dotyczących życia w gminie Kozy. Wystawy były wystawiane rotacyjnie w kilku miejscach kolejno przez tydzień na przestrzeni miesiąca. Ponadto prace zostały naniesione na płyty PCV, co umożliwia dalsze eksponowanie ich po ukończonych głównych działaniach inicjatywy. Zamiarem jest, aby stały się inspiracją dla nowych inicjatyw środowiska fotografujących.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy Kóz oraz turyści.
Inicjatywa nr 5. Muzyka kameralna w Pałacu Czeczów czyli ”I Weekend z Muzyką Kameralną”
Inicjator: Maciej Szymonowicz
Opis inicjatywy: Projekt obejmował dwa dni weekendowe, podczas których odbywały się warsztaty muzyczno-plastyczne „Muzyczne podróże w wyobraźni” adresowanych do rodzin z dziećmi. Pierwszego dnia przedpołudniem odbyły się warsztaty, a popołudniu odbył się koncert zespołu Harplino (harfa i skrzypce) – „W rytmie tanga”. Następnego dnia mieszkańcy Kóz uczestniczyli w koncercie na flet i harfę, w wykonaniu duetu kameralnego. Scenografie koncertów stanowiły wystawy prac plastycznych namalowanych przez uczestników zajęć z dnia poprzedniego.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy mieszkańcy Kóz, zwłaszcza rodziny, które pragną swoim dzieciom przedstawić klasyczną muzykę kameralną w interesującym wykonaniu i przybliżyć instrumentarium charakterystyczne dla tego gatunku.
Inicjatywa nr 6. Sztuka w kontakcie z naturą – Kozy malowane ziołami
Inicjator: Izabela Czyrnek
Opis inicjatywy: Projekt polegał na organizacji dwudniowych warsztatów plastycznych, połączonych z upowszechnieniem wiedzy na temat ziół i drzew (szczególnie tych lokalnych). Warsztaty były skierowane do wszystkich zainteresowanych, a zachęcone zostały przede wszystkim cały rodziny, by wspólnie stworzyły prace plastyczne w oparciu o lokalnie występujące rośliny. Ponadto przybliżona została wiedza o ziołach i ich znaczeniu w kulturze, tradycji i obrzędowości lokalnej.
Odbiorcy inicjatywy: Mieszkańcy Kóz.