Settings and search
Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie
Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie w 2013 roku wziął udział w Programie Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. W ramach programu zrealizowano 5 inicjatyw. Projekty obejmowały m.in. zajęcia artystyczne i taneczne. Więcej informacji można znaleźć na stronie pod adresem: 13muz.eu.
Inicjatywa nr 1. Warsztaty z Audiobookiem
Inicjator: Agencja Muzyczna Onomatopeja
W ramach inicjatywy organizatorzy wraz z młodzieżą z TPD pracowali nad nagraniem audiobooku Tosia i ESD. Odbyły się m.in warsztaty z czytania i pracy nad tekstem. Uczestników odwiedził Przemysław Walich - aktor Teatru Współczesnego - który zaprezentował słuchaczom kilka aktorskich sztuczek. Zadanie wymagało skupienia i kreatywności. Prowadzący chcieli, by dzieci poznały specyfikę pracy lektora, studio nagrań i odkryły świat dźwięków. Każdy miał wpływ na kształt scenariusza audiobooka oraz samą formę warsztatów.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów.
Inicjatywa nr 2. Czarny pokój kolorów
Inicjator: Polska Fundacja Sportu i Kultury
Projekt był przeznaczony dla dzieci w wieku 8-12 lat. Celem wydarzenia była integracja przez sztukę, włączenie dzieci do uczestnictwa w kulturze, twórcze spędzanie czasu i wspólne stworzenie prac artystycznych, które zostały zaprezentowane w 13 Muzach, podczas festiwalu 13sphere.
Inicjatywa opierała się na motywach książki Czarna książka kolorów, która umożliwia spotkanie i wzajemne zrozumienie widzących z niewidomymi. Dzieci wspólnie pracowały pod opieką animatorek Karoliny Machowicz i Marii Stafynia, które potraktowały książkę jako dobry punkt wyjścia do ważnej dyskusji. Uczestnicy stworzyli cykl prac w czerni i bieli, które ukazywały, jak osoby niewidome widzą kolory za pomocą pozostałych zmysłów.
Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego nagranego na warsztatach.
Inicjatywa nr 3. Hip Hop i jego prawda
Inicjator: Sinior Squad
W ramach inicjatywy odbyły się warsztaty taneczne oraz kulturowe mające na celu pokazanie wpływu Hip Hopu na ludzi. W trakcie wydarzenia zaprezentowano korzenie, historię, sylwetki tancerzy, muzyków, malarzy, artystów. Organizatorzy przedstawili słuchaczom rozwój nowego ruchu kulturowego.
Projekt składał się z warsztatów tanecznych oraz wykładów. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił podczas nauki tańca breaking (break dance). Wykłady zaś przybliżyły uczestnikom historię sztuki graffiti oraz muzyki rap.
Punktem kulminacyjnym był panel dyskusyjny z gościem specjalnym.
Inicjatywa nr 4. Spotkanie O przemocy bezpośrednio
Inicjator: Fundacja Las Sztuki
Spotkanie było okazją do porozmawiania na temat przmocy i agresji - przede wszystkim zdefiniowania tych pojęć. Dzieci dowiedziały się, że przemoc to nie tylko szarpanie koleżanki za włosy, ale również obrzucanie jej wyzwiskami. Celem panelu było rozpowszechnienie prawa do nietykalności osobistej (przemoc fizyczna) oraz oswojnie pojęcia przemocy psychicznej.
W trakcie spotkania uczestnicy nazywali emocje oraz uczyli się, jak radzić sobie z trudnymi uczuciami. Do wspólnych zabaw udało się porwać nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Wykłady o przemocy poprowadziła Dorota Denis – terapeutka rodzinna, psycholożka i wykładowczyni.
Inicjatywa nr 5. Spotkanie Mała książka o tolerancji
Inicjator: Stowarzyszenie Make It Funky Production
W ramach inicjatywy zostały zorganizowane aktywne wykłady dla dzieci i młodzieży na podstawie publikacji Mała Książka o tolerancji prof. Magdaleny Środy oraz Mała książka o przemocy Pernilli Stalfelt.
Spotkanie poprowadziła Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz, która zaprosiła dzieci i młodzież do wspólnej dyskusji. Poruszyła najważniejsze zagadnienia związane z tolerancją na przykładach zaczerpniętych z życia codziennego.
Wszystkie wydarzenia towarzyszyły Festiwalowi 13 Sphere.