Settings and search
Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu
Celem nadrzędnym projektu „DOKiS – Dobrodzienianie O Kulturze i Sporcie 2017” była aktywizacja środowiska wiejskiego Gminy Dobrodzień oraz młodzieży, a także nawiązanie współpracy domu kultury ze środowiskami sołectw. W części II projektu zostało zrealizowanych pięć inicjatyw wyłonionych w drodze konkursu.
Inicjatywa nr 1. Mali i duzi rozkręcają Rzędowice
Inicjator: Ewa Wildau
W ramach inicjatywy odbyły się 5–dniowe zajęcia – każdego dnia inny temat: Temat 1. Nasze ciało mało giętkie jest, dlatego wyginać będziemy się –zabawy ruchowe i konkursy sprawnościowe, a potem mini dyskoteka. Zajęcia poprowadziły animatorki. Temat 2. Poznaj naszą okolicę, poznaj piękne Rzędowice – spacer, podczas którego dzieci rozwiązały Quest,a przez to szczegółowo zapoznały się z ważnymi rzędowickimi zabytkami. Podczas spaceru dzieci odwiedziły także jednostkę OSP, zrobiły sobie zdjęcia w samochodzie strażackim. Po powrocie odbyły się zabawy na placu zabaw. Zajęcia świetlicowe skierowane były do dzieci w wieku od 5 roku życia do lat 13. Dla rodziców dzieci przekrój wiekowy to 25 – 45 lat oraz dla dziadków tychże dzieci. Wyjazd integracyjny był dla osób dorosłych z naciskiem na seniorów (renciści, emeryci) – przekrój wiekowy 30 – 75 lat. W sumie odbyło się zajęć świetlicowych dla 20 dzieci + rodzice + dziadkowie w zależności od tematu zajęć. W wyjeździe dla osób dorosłych wzięło udział 26 osób. Temat 3. Robimy sałatki dla dziadka i babci – wspólne zajęcia świetlicowe dla dzieci i ich dziadków. Najpierw dziadkowie opowiadali jak kiedyś gotowano, co jedzono, jak obchodziło się urodziny, jakie robiło się przetwory. Następnie pokazali dzieciom w kuchni jak gotuje się kompot z jabłek, a potem dzieci pod okiem dziadków nauczyły się robić śląski kartofel salat. Zajęcia tego dnia zakończył wspólny poczęstunek. Temat 4. Zwiedziliśmy naszą okolicę to teraz artystycznie pokażemy nasze Rzędowice. Zajęcia świetlicowe, na których dzieci wykonywały 2 prace artystyczne. Najpierw kredkami rysowały, co zapamiętały ze spacerowej wycieczki. A potem wykonały pocztówkę reklamującą ciekawe miejsca w Rzędowicach. Dzieci otrzymały wydrukowane różne ujęcia rzędowickich miejsc i po swojemu wyklejały kartkę zapraszającą do odwiedzania wsi. Wystawa prac odbyła się na festynie „Wszystko swojskie“. Temat 5. Ekologii się uczymy, w kukurydzy się gonimy – odbył się wyjazd dla dzieci i rodziców do gospodarstwa agroturystycznego GIPROL w Staniszczach Małych II. Dla osób dorosłych i seniorów odbył się wyjazd integracyjny do Opola. Tytuł wyjazdu „Zawsze musi być ten pierwszy raz“. Zwiedzano skansen wsi opolskiej, ratusz, katedrę, wieżę Piastowską oraz amfiteatr, kino i Muzeum Piosenki.
Inicjatywa nr 2. Zdrowo, aktywnie, kulturalnie...
Inicjator: Kinga Kalus
Inicjatywa miała na celu zintegrowanie grupy „puszystych“ pań w DOKiS. Grupa ta, wspierała się wzajemnie w walce z nadmiernymi kilogramami. Panie mogły często odwiedzać Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu i korzystać np. z porad dietetyka. Dokonał on pomiaru masy ciała, tkanki tłuszczowej i przedstawił jak zdrowo się odżywiać. Zostały przeprowadzone zajęcia fitnessu, zumby, aqua aerobiku i siłowni. Grupa również uprawiała nordic walking. Inicjatywa zakończyła się pokazem Zumby dla okolicznych mieszkańców oraz rozdaniem nagród dla pań, które osiągnęły najlepsze wyniki. Rezultatem inicjatywy jest przekonanie kobiet otyłych do aktywnego i zdrowego trybu życia oraz zmiana życia kulturalnego osób otyłych poprzez częstsze uczestnictwo w działaniach wspólnych.
Inicjatywa nr 3. Turza – Myślina wesoła rodzina
Inicjator: Rafał Chwalczyk
W projekcie przeprowadzono cykl warsztatów z różnych dziedzin, pobudzających kreatywność i twórcze myślenie ich uczestników przez wyspecjalizowanych trenerów oraz zorganizowano rodzinny rajd rowerowy połączony ze zwiedzaniem wioski indiańskiej. Celem projektu było pobudzenie aktywności mieszkańców Myśliny i Turzy, jak również sąsiednich wiosek do poszerzania i odkrywania swoich zainteresowań i umiejętności, podniesienie poziomu życia kulturalnego mieszkańców oraz zachęcenie do wspólnego spędzenia wolnego czasu dzieci z rodzicami. Dorośli, pochłonięci pracą zawodową i obowiązkami domowymi, nie spędzają ze swoimi dziećmi w aktywny sposób czasu wolnego. Rezultatem przeprowadzonych warsztatów oraz rajdu jest aktywniejsze uczestnictwo w kulturze oraz indywidualny rozwój, jak również integracja społeczeństwa poprzez wzajemną zabawę, aktywne spędzenie wolnego czasu oraz podniesienie życia kulturalnego mieszkańców. To dwie wsie ale jedno sołectwo. Do tej pory najmniej aktywne w gminie. Ich udział to super skutek projektu DK+, ponieważ to ich pierwsza wspólna inicjatywa i to łącząca pokolenia. Odbył się cykl warsztatów – drukowania 3D, czekolady, mydlarskie i z wikliną papierową. Dodatkowo uczestnicy wzięli udział w międzypokoleniowym rajdzie rowerowym, a także wspólnym wyjeżdzie do Jura Parku w Krasiejowie.
Inicjatywa nr 4. Ciekawe miejsca z kulturą w Główczycach
Inicjator: Joanna Lempa
Mieszkańcy Główczyc, Gosławic i Zwozu chcieli się bardziej zintegrować oraz poznać kulturę innych miejsc. Na wsi nie wszyscy mają na to czas i środki. Te wspólne zadania bardziej zmobilizowały całą wspólnotę mieszkańców. W czasie takich spotkań i wspólnych wyjazdów można lepiej poznać kulturę i środowisko różnych nowych miejsc. Na spotkania mieszkańców został zaproszony lokalny znawca historii, pasjonat, który opowiedział o historii tych trzech miejscowości. Podczas spotkań integracyjnych wymieniano doświadczenia i informacje zdobyte podczas wyjazdów. Odwiedzano także miejsca związane z historią lokalną danego regionu (muzea, izby regionalne), w których również dowiadywano się czegoś o historii innych regionów Polski.
Inicjatywa nr 5. „Malując muzyką i dzwiękiem“
Inicjator: Anna Majowska
W ramach inicjatywy odbyły się warsztaty wokalne, które rozpoczynał konkurs kwalifikacyjny. Zostało wyłonionych 10 osób, które wzięły udział w dalszej części warsztatów. Młodzież w praktyce zapoznała się z tematyką technik emisji głosu na przykładach wybranych piosenek, co zwieńczyła dwudniowa sesja nagraniowa w peQin Studio w Zawadzkiem połączona z praktyczną częścią warsztatów z realizacji dźwięku. Warsztaty z realizacji dźwięku były podzielone na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny. W tym pierwszym uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami z zakresu akustyki, urządzeniami elektroakustycznymi używanymi do realizacji nagrań, ich zasadami działania oraz sposobami zastosowania. Oprócz tego poznali podstawowe techniki rejestracji, edycji oraz miksu materiału audio. Głównym założeniem części praktycznej była rejestracja partii wokalu osób uczestniczących w warsztatach wokalnych do uprzednio przygotowanych podkładów muzycznych, a także edycja, miks i finalne zgranie utworów do postaci cyfrowej (płyty CD oraz format MP3). Celem warsztatów było zachęcenie młodzieży do współuczestniczenia w działaniach artystycznych organizowanych przez Dom Kultury w Dobrodzieniu, poszukiwanie talentów, rozwój talentów młodzieży, zdobycie nowych umiejętności i wiedzy z zakresu tworzenia muzyki, utrwalenie dokonań warsztatów na nośnikach cyfrowych. Warsztaty malarstwa ściennego (graffiti) dla młodzieży odbyły się podczas 3–dniowych zajęć. Efektem końcowym było własnoręcznie wykonane graffiti przez grupę 15 osób.