Settings and search
Centrum Kultury Podgórza
W ramach projektu „Kluby Tyniec i Kostrze – miejsca otwarte na społeczność” zrealizowano cztery inicjatywy lokalne o charakterze kulturalnym dla społeczności miasta Kraków.
Inicjatywa nr 1 Tynieckie spotkania z folklorem – międzypokoleniowe warsztaty pieśni i tańca z okolic Tyńca
Inicjator: Artur Szczurek
Opis inicjatywy: Cykl spotkań dzieci ze szkoły w Tyńcu z seniorami pod okiem instruktora, który poprowadził warsztaty ludowych pieśni i tańca, przy wsparciu członków Grupy Śpiewaczej działającej przy Klubie Tyniec. Dzieci miały możliwość poznać kroki taneczne, okoliczne pieśni i tradycyjne stroje tyniecki. Poznały historię Tyńca zilustrowaną śpiewem ludowym przez byłym członków Zespołu Folklorystycznego. W czasie spotkań uczestnicy gromadzili pieśni, aby opracować Śpiewnik Tyniecki Folklorystyczny.
Odbiorcy inicjatywy: Dzieci w wieku szkolnym oraz seniorzy.
Inicjatywa nr 2 Ocalić od zapomnienia – trasa ucieczki Witolda Pileckiego z obozu Auschwitz
Inicjator: Marek Sobieraj
Opis inicjatywy: W ramach inicjatywy zorganizowano cykl trzech warsztatów na temat historii osiedla Tyniec: historia Tyńca, działalność kulturowa i twórczo mieszkańców oraz Tyniec, a bohaterowie Polski na przykładzie Rotmistrza Witolda Pileckiego. Podczas spotkań zostały zebrane materiały na potrzebę stworzenia śpiewnika patriotycznego, w którym zawarte zostały zawarte również pieśni poświęcone osiedlu Tyniec.
Odbiorcy inicjatywy: Dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.
Inicjatywa nr 3 Kino letnie-jesienne w Klubie Kostrze
Inicjator: Edyta Klimek
Opis inicjatywy: Zorganizowano cztery seanse filmowe: dwie bajki oraz dwa filmy familijne na świeżym powietrzu. Wspólna integracja mieszkańców osiedla we wspólnych działaniach na rzecz promocji kultury okazały się trafionym projektem.
Odbiorcy inicjatywy: Wszyscy mieszkańcy osiedla Kostrze.
Inicjatywa nr 4. Gra terenowa – Questing Kostrze-Tyniec
Inicjator: Karol Klimek
Opis inicjatywy: Inicjatywa polegała na warsztatach z tworzenia questów dla dzieci: jak tworzyć hasła, skarby, wytyczać trasę, tworzyć rymy i wiersze. Przede wszystkim uczestnicy dowiedzieli się, jaka historia jest związana z osiedlem Kostrze i Tyniec. Całość pozwoliła dzieciom na stworzenie gry terenowej na wszystkich chętnych: rodzin z dziećmi, dorosłych i seniorów.
Odbiorcy inicjatywy: Dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.