Settings and search
Centrum Kultury Gminy Ustka
W ramach projektu "Aktywni mogą więcej cz. II" zrealizowano siedem lokalnych inicjatyw o charakterze kulturalno-integracyjnym dla mieszkańców gimny Ustka.
Inicjatywa nr 1: W szumie morza, krzyku mew upływało nasze życie
Grupa mieszkańców Rowów zorganizowała działanie plenerowe w muszli koncertowej w Rowach. Działanie to obejmowało przygotowanie dekoracji o tematyce morskiej, wystawę sprzętu rybackiego, ekspozycję tablic informacyjnych wypożyczonych z muzeum, a także opracowanie i zaprezentowanie scenek teatralnych z życia rybaków po 1945 roku. Działanie plenerowe zakończyło się koncertem szantowym, animacjami dla dzieci przeprowadzonymi przez wolontariuszy, poczęstunkiem rybnym i zabawą taneczną.
Inicjatywa nr 2: Zintegrujmy się i działajmy
Zorganizowano wyjazd do Izby Regionalnej w Modrzejewie połączony z warsztatami malowania wzorów kaszubskich na tkaninie. Nie zabrakło także prelekcji na temat tradycji malowania na szkle czy też pisania ikon. Następnie uczestnicy zwiedzili Muzeum w Szymbarku. Wyjazd miał przygotować uczestników i skłonić ich do poszukiwania historii własnej miejscowości, pokazać jak opowiadać o historii, jak przygotowywać wystawy.
Inicjatywa nr 3: Ile wiemy tyle pamiętamy, jak dbamy tak mieszkamy
Mieszkańcy Grabna zjednoczyli się, aby odkryć i pielęgnować historię swojej miejscowości. Pragnąc ocalić wspomnienia, historie, zdjęcia i legendy, podjęli się ambitnego projektu stworzenia tablicy informacyjnej. Sami zaprojektowali i wykonali tablicę, która stała się symbolem ich wspólnej tożsamości.
Inicjatywa nr 4: Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny "Nasypem i klifem po Ziemi" miał na celu ukazanie uroków Ziemi Machowińskiej - zarówno rozległych pól i nadmorskich klifów, jak i ukrytych perełek "małej ojczyzny". Aby pomóc mieszkańcom Machowina w uchwyceniu piękna regionu, przed konkursem zorganizowano warsztaty fotograficzne, podczas których mogli rozwinąć swoje umiejętności i spojrzeć na otaczający świat z nowej perspektywy.
Inicjatywa nr 4.5: Machowińskie Święto Dyni
Święto Dyni stało się wyjątkowym wydarzeniem integrującym mieszkańców Machowina wokół motywu tego jesiennego warzywa. Impreza była doskonałą okazją do wspólnej zabawy, spróbowania pysznych potraw z dyni i podziwiania kreatywnych rzeźb wykonanych z tego warzywa. Organizatorzy przygotowali liczne konkursy, m.in. na najciekawszą rzeźbę w dyni, najsmaczniejszą potrawę z dyni oraz najlepsze przebranie. Dzieci mogły wziąć udział w tematycznych animacjach i zabawach związanych z dynią. Zwieńczeniem święta był koncert połączony z zabawą taneczną, w którym udział wzięło około 60 osób.
Inicjatywa nr 5: Wędrówka po śladach jakie zostawił po sobie Roman Zub
Z inicjatywy lokalnej społeczności zgromadzono pamiątki po Romanie Zubie, cenionym działaczu kultury. Zebrane przedmioty, historie i wspomnienia stały się kanwą filmu dokumentalnego o jego życiu. Finał projektu odbył się w Objeździe, gdzie zaprezentowano film i umożliwiono mieszkańcom podzielenie się swoimi wspomnieniami o Romanie Zubie na żywo.
Inicjatywa nr 6: Tańcowała igła z nitką czyli RetroDzieło
W ramach projektu "Krawiectwo, kwiaty i muzyka – wspólnie tworzymy Charnowo!" odbyły się warsztaty krawieckie, podczas których mieszkanki wsi, wraz z członkiniami zespołu RETRO, zaprojektowały i uszyły nowe stroje dla zespołu. Dodatkowo, przygotowano dekoracje kwiatowe na Dzień Seniora. Efekty tych działań zaprezentowano podczas pikniku dla mieszkańców oraz Dnia Seniora w świetlicy.
Inicjatywa nr 7: Pałacowe historie, czyli odkrywamy Pałac w Machowinie
W malowniczej miejscowości Machowino, gdzie w pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej, zrealizowano projekt "Wspólnie tworzymy historię". Jego głównym celem była integracja mieszkańców wsi z pensjonariuszami DPS, odkrywanie ich umiejętności i pasji oraz tworzenie atrakcyjnych wspólnych działań. W ramach projektu zebrano cenne wiadomości, historie i wspomnienia o pałacu. Odbyły się również warsztaty plastyczne i ceramiczne, podczas których mieszkańcy mogli rozwijać swoje talenty i dzielić się nimi z innymi. Zwieńczeniem projektu było wydarzenie finałowe, na którym zaprezentowano prace i talenty zarówno pensjonariuszy DPS, jak i mieszkańców wsi.