Settings and search
CENTRUM KULTURY "BROWAR B."
Centrum Kultury "Browar B." w 2014 roku wzięło udział w Programie Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. W ramach programu zrealizowano cztery inicjatywy wspierające zaangażowanie wspólnoty lokalnej. Projekty obejmowały mi.in. warsztaty taneczne i zajęcia rekreacyjno-kulturalne. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://ckbrowarb.pl/.
Inicjatywa nr 1. WWK HIP HOP DAY
Inicjator: Michał Ropejko, Adam Komorowski
W ramach inicjatywy w Klubie "Zazamcze" Centrum Kultury "Browar B." spotkały się cztery elementy kultury hip-hopowej: taniec (bboying, popping, hip-hop), muzyka, graffiti i DJing. Impreza rozpoczęła się warsztatami tanecznymi, warsztatami DJingu i graffiti. Gośćmi projektu i jego prowadzącymi były gwiazdy sceny hip-hopowej: Michał Kaczorowski "Kaczorex", Sławomir Wiśniewski "Bboy Wiśnia", Anna Maria Wiczkowska "Ryfa", Marcin Przeplasko "DJ Plash", Piotr Przewodowski, członek grupy "ELADE" i Karol Polak "Polsski". Rozegrano również zawody taneczne, a całą imprezę zarejestrowano dzięki kamerom zainstalowanym na telebimie.
Inicjatywa nr 2. Warsztaty warzenia piwa - historia starego browaru
Inicjator: Marcel Chrapkowski
W ramach inicjatywy zorganizowano zwiedzanie budynków dawnego browaru rodziny Bojańczyków, w których obecnie mieści się Centrum Kultury. Uczestnicy projektu wysłuchali z ust Andrzeja Chmielewskiego historii browaru, mieli również okazję wziąć udział w interaktywnych warsztatach, podczas których poznali dawne receptury warzenia piwa domowego. Zorganizowano także wystawę kufli i butelek oraz pieczęci będących pamiątkami również po Browarze Bojańczyków. Eksponaty udostępnili prywatni kolekcjonerzy - m.in. państwo Sandeccy i Leszczyńscy. W trakcie realizacji inicjatywy nawiązano współpracę z Kujawsko-Pomorskim Klubie Birofilów.
Inicjatywa nr 3. Coś dla ciała, coś dla ducha, a przede wszystkim dla zdrowia
Inicjator: Mikołaj Bittner
Na program inicjatywy złożyły się warsztaty medytacji oraz koncerty mis, gongów tybetańskich i fletów; we wszystkich spotkaniach uczestniczyły głownie panie. Wydarzenie przebiegało w dwóch etapach: najpierw odbyły się warsztaty i koncert "Działanie dźwięku mis nepalskich i gongów na organizm człowieka", podczas których prowadzący przekonywali uczestników, że przy przekazywaniu dźwięków w umiejętny sposób, w odpowiednich sekwencjach i z odpowiednim natężeniem, wchodzą one w rezonans z komórkami naszego ciała. Następnie zorganizowano dwudniowy warsztat "Medytacja - Droga Spokoju, Zdrowia i Energii", podczas którego uczestnicy poznali m.in. różne techniki medytacji.
Inicjatywa nr 4. Żywe szachy
Inicjator: Janusz Augustowski
Celem widowiska "Żywe szachy" było połączenie propagowania gry w szachy i folkloru Kujaw. Realizacja przedsięwzięcia polegała na rozegraniu dwóch partii szachowych pomiędzy "panną na wydaniu" a "kawalerem". W przedstawieniu wykorzystano elementy scenografii szachowej zbliżonej do obrzędu zapustów na Kujawach. Pionki zagrała młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy", a role figur szachowych - boćki, wiatraki i konie wykonane z drewna przez ludowego artystę.