Settings and search
Centrum Kultury 105 w Koszalinie
Centrum Kultury 105 w Koszalinie w 2013 roku wzięło udział w Programie Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. W ramach programu zrealizowano 7 inicjatyw. Projekty obejmowały m.in. zajęcia integracyjne, teatralne, filmowe i muzyczne. Więcej informacji można znaleźć na stronie pod adresem: ck105.koszalin.pl.
Inicjatywa nr 1. Teatr integruje środowiska
Inicjator: grupa Artystki ze spalonego teatru
Celem działania było przygotowanie spektaklu teatralnego adresowanego do dzieci i ich rodziców. Został opracowany scenariusz na podstawie tekstu S.J. Hajto Lis i cztery Łasiczki. Autorką scenariusza, a zarazem reżyserką, była Bożena Karczmarek – aktorka Teatru Propozycji Dialog. Uczestniczki (osoby niepełnosprawne), oprócz pracy z tekstem uczyły się emisji głosu, prawidłowego oddechu i artykulacji. Projekt był dowodem na to, że działania teatralne są znakomitą formą terapii i rehabilitacji.
Inicjatywa nr 2. Warsztaty plecionkarskie „Wikliniada” 2013
Inicjator: grupa NON STOP
Warsztaty, w których udział wzięły głównie osoby niepełnosprawne. Projekt zakończył się wernisażem. Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się techniki plecionkarskiej. Profesjonalnie moczyli wiklinę, robili konstrukcje na drewnianych denkach i wyplatali samodzielnie swoje lub grupowe prace. Powstały unikatowe, duże formy ogrodowe, a także użytkowe kosze różnej wielkości, anioły i bransoletki.
Inicjatywa nr 3. I Pokoleniowe Spotkania Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Inicjator: grupa Seniorów koszalińskiego Osiedla „Lechici”
Projekt miał na celu upowszechnianie i kultywowanie tradycji oraz popularyzację wspólnych spotkań wszystkich pokoleń, a także integrację osób niepełnosprawnych. Jednym z głównych założeń imprezy było przekazywanie wszystkim pokoleniom tradycji wspólnego śpiewania –dla wszystkich uczestników spotkań przygotowano dwie piosenki: Wcześniej urodzeni i Nasze spotkania do tekstów Zygmunta Królaka i muzyki Tomasza Nowackiego. Przed jury wystąpiło 120 wykonawców, którzy zaprezentowali swoje umiejętności.
Inicjatywa nr 4. Integracja z Sensem
Inicjator: grupa Sensownie zakręceni
Festyn integracyjny połączony z warsztatami sensoryczno-sportowymi. Celem tego działania była integracja osób niepełnosprawnych. W trakcie wydarzenia było czynne kilka stoisk, m.in. wiejski kącik, babcine szydełko, papierowa wiklina, a także – stoisko cieszące się największym zainteresowaniem – koraliki przyjaźni. Ponadto pracownia rękodzieła i pracownia gospodarstwa działająca przy Środowiskowym Domu Samopomocy domowego zaprezentowała własne przetwory. Przez całe spotkanie działały też trzy stoiska plastyczne: malowanie twarzy, malowanie dłońmi oraz „Akcja? Abstrakcja?”, gdzie każdy miał do dyspozycji małe karteczki, na których mógł namalować swoje odczucia, marzenia, sny. Działał też punkt gastronomiczny, gdzie można było napić się kawy, herbaty, wody lub soku. Odbyły się również warsztaty sportowe, w ramach których zrealizowano wiele konkurencji m.in. bieg z jajkiem, bieg z przeszkodami, skakanie przez linę, przeciąganie liny, rzucanie piłką do celu. Po warsztatach instruktorzy terapii zajęciowej ŚDS zabrali gości na niezwykłą wędrówkę po wszystkich pracowniach, w których na co dzień pracują niepełnosprawni uczestnicy. Zapraszamy do obejrzenia filmu, który został zrealizowany w ramach tej inicjatywy.
Inicjatywa nr 5. Spotkania pokoleń – małe formy teatralne i kabaretowe prezentowane przez seniorów
Inicjator: grupa Aktywni Seniorzy Aktorzy
Na scenie pokazano 14 różnych prezentacji. Zaproszone zespoły z miasta i okolic, które urozmaiciły program ożywiając go śpiewem. Na potrzeby przygotowanych widowisk zostały uszyte specjalne stroje. Dla uczestników zaś przygotowano słodki poczęstunek.
Inicjatywa nr 6. W starym kinie
Inicjator: grupa seniorów – fanów starego kina
Inicjatywa zaproponowana przez grupę seniorów – fanów starego kina, w ramach której odbyły się trzy projekcje kinowe w budynku dawnego kina. Uczestnicy zasidli przy stolikach i obejrzeli sześć filmów, po dwa na każdym spotkaniu. Pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
Inicjatywa nr 7. Koncerty muzyczne
Inicjator: grupa seniorów przy Radzie Osiedla „Rokosowo”
W ramach projektu zorganizowano trzy koncerty muzyczne, których odbiorcami byli seniorzy. Pierwszy koncert miał miejsce w klubie Zacisze, był to koncert muzyki poważnej. Drugie spotkanie było skoncentrowane wokół muzyki źródeł: Cygańskie Klimaty i nie tylko. Trzeci koncert zaś dotyczył Niezapomnianych melodii filmowych. Wszystkie wydarzenia ciekawie zaprezentował i poprowadził konferansjer – Andrzej Zborowski.