Settings and search
Brodnicki Dom Kultury
Dzięki realizacji drugiej części zadania „Kopalnia Brodnickich Inicjatyw Kulturalnych” znacząco zwiększył się udział Brodnickiego Domu Kultury w kulturalne życie społeczności lokalnej. Wiele uwagi poświęcono terenom i środowiskom marginalizowanym, o utrudnionym dostępie do kultury. Wysoka frekwencja świadczyła o trafionym doborze inicjatyw, których zrealizowano aż siedem.
Inicjatywa nr 1. „Dwa światy – olbrzymi i skrzaty” – warsztaty i spektakle na szczudłach
Inicjatorzy: grupa nieformalna młodzieży
Celem inicjatywy było zaktywizowanie mieszkańców osiedla Kałaska, rynku brodnickiego oraz osiedla Wyspiańskiego. W ramach projektu zostały zorganizowane warsztaty szczudlarskie dla wszystkich chętnych, w tym dla początkujących. Młodzież pracowała pod opieką trzech instruktorów. Po opanowaniu podstawowych umiejętności ogłoszono nabór do spektaklu. Młodzi uczestnicy wraz z opiekunem artystycznym przygotowali spektakl plenerowy, do którego realizacji wypożyczono kostiumy. Spektakl został przedstawiony dwukrotnie – na brodnickim rynku oraz na osiedlu Wyspiańskiego.
Inicjatywa nr 2. Koncert zespołu Kobranocka i warsztaty gitarowe
Inicjatorzy: grupa nieformalna członków zespołów muzycznych działających na terenie Brodnicy
Po koncercie grupy Kobranocka odbyły się otwarte warsztaty muzyczne, które poprowadzili członkowie zespołu. Warsztaty skierowane były do wszystkich osób zainteresowanych nauką gry na gitarze i perkusji, bez względu na poziom umiejętności. Uczestnicy zapoznali się z tabulaturą, akordami barowymi, poznali różne techniki artykulacyjne oraz najważniejsze zagadnienia z teorii muzyki. Członkowie zespołu udzielali także praktycznych porad dotyczących występów scenicznych. Zajęcia dały przyszłym instrumentalistom teoretyczne i praktyczne podstawy do tego, by świadomie i bez niepotrzebnych błędów mogli samodzielnie rozwijać umiejętności związane z grą na gitarze i perkusji.
Inicjatywa nr 3. Warsztaty tańca z ogniem oraz pokaz ogniowy
Inicjatorzy: Grupa nieformalna osób zainteresowanych działaniem z ogniem
Spotkania skierowane były do młodzieży z osiedla Kałaska oraz ulicy Przykop, do tej pory nieuczestniczącej w działaniach Brodnickiego Domu Kultury i innych instytucji. Do przeprowadzenia warsztatów tańca z ogniem zostali zaproszeni kompetentni instruktorzy. Uczestnicy zdobyli nie tylko umiejętności tańca z ogniem przy zastosowaniu różnych technik i rekwizytów (takich jak poi, kije czy wachlarze), ale też przygotowali pokaz, zaprezentowany na brodnickim rynku niedaleko Domu Kultury.
Inicjatywa nr 4. Warsztaty muzyczne i turniej muzyczny „Rap Wars”
Inicjatorzy: Grupa nieformalna młodzieży
Zbiorowym inicjatorem projektu była grupa młodzieży zainteresowana rapem oraz zajmująca się amatorsko tworzeniem tego gatunku. W ramach inicjatywy odbyły się warsztaty prowadzone przez znawców – uczestnicy poznawali między innymi tajniki beatmakingu i mix masteringu, a także zaznajomili się z rodzajami freestyle’u. Brodnicki Dom Kultury stał się też areną potyczek rapowych, podzielonych na trzy kategorie: „FREESTYLE 1 VS 1” (potyczka „jeden na jednego”) , „SHOW YOUR SKILLS” (prezentacja autorskiej szesnastowersowej zwrotki do podkładu zaproponowanego przez organizatora), „CONTEST CREW” (przegląd ekip rapowych prezentujących po dwa autorskie utwory w czasie nieprzekraczającym dziesięciu minut).
Inicjatywa nr 5. Literatura i muzyka przy Chopinie – warsztaty, prezentacje
Inicjatorzy: Grupa nieformalna nauczycieli
Autorami tej inicjatywy byli nauczyciele propagujący twórcze postawy dzieci, młodzieży i dorosłych oraz aktywizujący ich do uczestnictwa w kulturze. Głównym celem projektu było ożywienie przestrzeni miejskiej, w szczególności Parku Chopina. Na scenie w parku odbył się koncert słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1. Koncert przygotowała młodzież, która zapraszała przechodniów do uczestnictwa w pokazie. Na scenie zaprezentowali się młodzi ludzie, którzy grali na gitarze, śpiewali, recytowali wiersze, czytali opowiadania. Słuchacze dostawali od wykonawców książki. Po prezentacji młodzież uczestniczyła w warsztatach recytatorskich, literackich, a także w warsztatach dotyczących wystąpień publicznych.
Inicjatywa nr 6. Nocna Fabryka Sztuk Wszelakich
Inicjatorzy: Grupa nieformalna nauczycieli
Zainteresowana grupa młodzieży brała udział w „nocnych” warsztatach zorganizowanych w lokalnym gimnazjum. Młodzi uczestnicy samodzielnie decydowali, w których działaniach chcieli wziąć udział, a następnie zaprezentować zdobyte umiejętności. Przygotowano warsztaty plastyczne, teatralne, literackie, muzyczne, taneczne i filmowe. Efekty działań artystycznych zostały przedstawione zarówno młodzieży szkolnej, jak i szerszej publiczności w murach Brodnickiego Domu Kultury. Podczas akcji powstał reportaż przygotowany przez uczestników warsztatów filmowych.
Inicjatywa nr 7. „Kocioł teatralny” – warsztaty i spektakl
Inicjatorzy: Grupa nieformalna osób zainteresowanych teatrem
Założeniem inicjatywy było upowszechnianie sztuki teatralnej na terenie Brodnicy. W warsztatach wzięło udział ponad dwadzieścia osób – byli to uczniowie z gimnazjów i szkół średnich. Podczas zajęć młodzież poznawała różne aspekty pracy teatralnej. Uczestnicy ćwiczyli emisję głosu, poprawną dykcję, świadomość ciała oraz improwizację teatralną. W ramach przedsięwzięcia odbył się również monodram „Mój Dzikus” w wykonaniu Justyny Sieńczyłło, który cieszył się dużym zainteresowaniem brodniczan – z darmowych wejściówek skorzystało ok. trzystu mieszkańców. Publiczność tworzyły osoby w różnym wieku i o zróżnicowanym statusie materialnym. Sporą część widzów stanowiła młodzież.