Settings and search
Bałucki Ośrodek Kultury
Projekt „Bałuty Ożywione — Bazar Pomysłów” polegał na wyborze sześciu najciekawszych inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców dzielnicy Bałuty. Głównym kryterium wyboru inicjatyw były pasje, zainteresowania i oczekiwania mieszkańców. Realizowane inicjatywy skierowane były do zróżnicowanej pod względem wieku i zainteresowań społeczności dzielnicy Bałuty.
Inicjatywa 1. Architektura na Żubardzkiej
Inicjator: Maria Nowakowska
To wielopoziomowy, interdyscyplinarny projekt z obszaru edukacji regionalnej zawierający działania animacyjne, warsztatowe, rekreacyjne i edukacyjne. Projekt łączył w sobie wydarzenia odbywające się „pod dachem” w BOK (wykłady, warsztaty, spotkania z gośćmi), wycieczki po terenie Bałut oraz imprezę plenerową adresowaną do całych rodzin.
Inicjatywa 2. Wydrukuj łódzkie Kremówki
Inicjator: Mateusz Delong
Realizowane wydarzenie dotykało obszaru edukacji regionalnej i oparte było na warsztatach plastycznych przybliżających technologię druku 3D. Uczestnicy przy pomocy specjalistycznych długopisów 3D mieli za zadanie wydrukować tzw. łódzkie kremówki czyli kopie popularnych niegdyś w Łodzi tabliczek z nazwami ulic, z racji kremowego koloru potocznie nazywanych, kremówkami. Autor i jednocześnie realizator warsztatów przybliżył uczestnikom tę innowacyjną technologię, rozbudził zainteresowanie drukiem 3D a jednocześnie w atrakcyjny sposób zapoznał ich z historią naszego miasta. Z wykonanych kremówek zaaranżowana została wystawa „Kremówki… jak drukowane” (łódzkie monidło), eksponowana w przestrzeni miejskiej, na dworcu kolejowym Łódź Fabryczna podczas gali projektu podsumowującej jego realizację.
Inicjatywa 3. Nowe Szaty Książki — Festiwal czytania, gier i edukacji
Inicjator: Robert Borkowski, Lidia Borkowska, Ewa Wiercińska—Banaszczyk, Dorota Ceran
To dwudniowe wydarzenie realizowane w plenerze. Festiwal miał formułę pikniku kulturalno rozrywkowego z występami artystów profesjonalnych i amatorów oraz zespołów dziecięcych. Podczas wydarzenia funkcjonował m.in. ogródek gier, zabaw i działań podwórkowych i plastycznych, odbyła się akcja głośnego czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego z udziałem znanej aktorki Adrianny Biedrzyńskiej, oraz bajki „Słowik”, Chrystiana Andersena i wiersza Juliana Tuwima „Spóźniony słowik”.
Inicjatywa 4. Strefa Kobiet
Inicjator: Joanna Krakowiak
W ramach inicjatywy przeprowadzone zostały warsztaty rękodzielnicze: robienia mydła z masy glicerynowej, tworzenia przedmiotów użytkowych za pomocą techniki filcowania, zdobienia przedmiotów techniką Decoupage oraz dziergania na rękach wykorzystując wełnę czesankową.
Inicjatywa 5. Przytulankowe warsztaty dla rodzin
Inicjator: Grupa nieformalna „Muchy w nosie”, liderka: Justyna Woźniak
Celem warsztatów była integracja rodzinna przez wspólną działalność artystyczną, rozwijanie własnych pasji i zainteresowań wynikających z obcowania ze sztuką szydełkowania, tworzenie wyrobów unikatowych, rozbudzanie zainteresowań plastycznych i aktywizacja społeczna uczestników. Warsztaty i zdobycie umiejętności wykonania takich zabawek były dla uczestników propozycją na unikatowe i kreatywne spędzanie czasu wolnego wraz z całą rodziną. W zajęciach brały udział osoby dorosłe jak i dzieci, które chcące stworzyć techniką szydełkowania jedyną i niepowtarzalną zabawkę i nauczyć się nowych praktycznych umiejętności.
Inicjatywa 6. Gwiazdy w Bałuckim
Inicjator: Leszek Bonar
Podłożem pomysłu są wieloletnie kontakty autora mającego doświadczenie w realizacji i prowadzeniu spotkań publiczności z czołowymi artystami estrady i towarzyszące temu serdeczne, a nawet przyjacielskie relacje. Autor i realizator wydarzenia zapewnił niezbyt częstą okazję do bezpośredniego kontaktu z popularnym artystą, w „familijnej”, w niczym nieskrępowanej atmosferze. Oprócz rozmaitych pytań kierowanych do bohatera spotkania, Kuby Sienkiewicza lidera zespołu Elektryczne Gitary, dotyczących zarówno życia zawodowego jak i prywatnego, zawiera również czas na pytania od publiczności. Niewątpliwą atrakcją jest wykonanie 5 — 6 piosenek wspólnie z publicznością. Integralnym elementem spotkania była też część nieoficjalna, już po zakończeniu spotkania. To okazja do kupienia płyty, zdobycia autografu, zrobienia sobie wspólnego zdjęcia czy zadania jeszcze jakiegoś pytania w bezpośrednim kontakcie – co było dopełnieniem tego szczególnego charakteru spotkania. Podsumowaniem było wydarzenie finałowe podsumowujące projekt Gala Projektu Bałuty Ożywione— Bazar Pomysłów pt. Bałuty na Fabrycznym. Wydarzenie miało charakter pikniku artystycznego i happeningu, który odbył się w przestrzeni nowo wybudowanego w Łodzi Dworca PKP Łódź Fabryczna. Zaprezentowane zostały stoiska z efektami realizowanych inicjatyw, dokumentacja zdjęciowa z przebiegu tych inicjatyw, wystawa „Kremówki jak drukowane” zaaranżowana w postaci „monidła”, przy którym można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dodatkową atrakcją przedsięwzięcia był koncert Bałuckiej Kapeli Podwórkowej i podjęcie próby ustanowienia rekordu w ilości par tańczących tango bałuckie na dworcu kolejowym. Chętnych do bicia rekordu było tylko 8 par, pozostałe osoby biorące udział w wydarzeniu wolały wystąpić w roli obserwatora. Nie mniej jednak rekord i tak został pobity, ponieważ takie wydarzenie jeszcze nie miało miejsca. Gale projektu na fabrycznym zakończył koncert znanego bałuckiego artysty i performera Łukasza z Bałut.