Settings and search
Kwartalnik "Kultura Współczesna"
Kwartalnik naukowy „Kultura Współczesna” ukazuje się regularnie od 1993 r. Narodowe Centrum Kultury jest jego wydawcą od roku 2002. Obecnie kwartalnik wydawany jest w ścisłej współpracy z Polskim Towarzystwem Kulturoznawczym, które, zgodnie z zawartym porozumieniem, odpowiada za poziom merytoryczny pisma.
W intencji redakcji kwartalnik jest swego rodzaju OBSERWATORIUM współczesnych tendencji w badaniach nad kulturą – aktualnie podejmowanych tematów i dyskutowanych problemów, które są istotne zarówno dla środowisk naukowych jak i praktyków działających w sektorze kultury.
W roku 2010 kwartalnik ukazuje się w nakładzie 650 egzemplarzy. 550 egzemplarzy trafia do sieci Empik. Sprzedaż egzemplarzy archiwalnych prowadzona jest przez NCK.
W pierwszym półroczu 2010 ukazał się numer kwartalnika zatytułowany „O pożytkach z wiedzy historycznej”, poświęcony zagadnieniu, któremu od mniej więcej ćwierćwiecza w dyskursie naukowym, ale i w debatach publicznych, poświęca się coraz więcej uwagi: pamięci jako rzeczywistości kulturowej, społecznej i politycznej, pamięci i upamiętnianiu, które angażują zarówno indywidualną, jak i wspólnotową podmiotowość, dotykają podstaw tożsamości, a także są uwikłane w zagadnienia polityczne i etyczne. Redaktorem numeru i autorem koncepcji jest prof. Stefan Bednarek z Uniwersytetu Wrocławskiego. We wrześniu 2010 wydano również numer "Kultury oporu".
W roku 2010 ukażą się jeszcze:
„Wyobraźnia turystyczna”, koncepcja numeru dr Blanka Brzozowska i prof. Anna Wieczorkiewicz (3/2010)
„Jakość w kulturze”, koncepcja numeru prof. prof. Anna Zeidler-Janiszewska, Marek Krajewski (4/2010).
W zakładce Publikacje prezentujemy wybrane numery "Kultury współczesnej". Archiwum kwartalnika, a także więcej informacji na jego temat, znajduje się na stronie www.kulturawspolczesna.pl.
Aktualne i archiwalne (lata 2003 - 2007) numery "Kultury Współczesnej", a także prenumeratę, można zamówić u wydawcy:
- mail: ksiazki@nck.pl
- adres: Agnieszka Chmurzyńska, Narodowe Centrum Kultury, ul. Senatorska 12, 00-082 Warszawa
- tel.: (022) 2 100 118
"Kulturę Współczesną można też kupić w sieci salonów Empik w całej Polsce.