Settings and search
Konkurs na esej „Po co nam kultura?”
Licealistko! Licealisto! Interesuje Cię życie miasta? Czy chcesz wcielić się w rolę badacza terenowego i na kilka dni zanurzyć w tkankę miejskiej kultury? Jesteś ciekawy jak kultura tworzy społeczną tkankę miasta? Jeżeli tak, to jesteś doskonałym kandydatem na uczestnika letnich warsztatów organizowanych przez Instytut Socjologii UW. Zgłoszenia do 15 maja.
Aby wziąć udział w warsztatach należy jedynie napisać krótki esej (1200-1800 słów) związany z tematem przewodnim, który w tym roku brzmi "Po co nam kultura?". Interesuje nas jaka jest rola kultury w Twojej miejscowości. Jakie są jej elementy? W czym przejawia się kultura w mieście? Czy wiąże się ona ze wspólnotą, budowaniem lokalnych więzi? Jak powstaje? Czy jest dziełem zbiorowego wysiłku czy raczej domeną domów kultury, a może ma zupełnie inne źródła? Czy jest traktowana jako dobro wspólne czy narzucona idea? Czy kultura i sztuka są obecne w przestrzeni publicznej, a jeżeli tak, to w jaki sposób?
A dla amatorów fotografii wprowadzamy nową kategorię konkursową: esej wizualny. Możecie stworzyć opowieść składającą się z serii 10-20 zdjęć. Pamiętajcie, że to nie tylko konkurs fotograficzny. Zdjęcia powinny tworzyć jednolitą całość, prosimy o dołączenie do nich krótkiego komentarza (300-500 słów).
Podczas SocjoSzkoły macie szansę m.in. poznać tajniki prowadzenia wywiadów. Dowiecie się, jak pytać, by uzyskać odpowiedź i jak obserwować, by nie być samemu obserwowanym, a widzieć to, co ukryte. Ale letnie warsztaty nie tylko zrobią z Was socjologów, ale przede wszystkim pokażą od kuchni, jak fascynująca może być nauka w działaniu. Właśnie w działaniu, przy okazji tropienia zagadek w zaułkach Stolicy, przekonacie się, że socjologia to wcale nie słupki sondaży przedwyborczych i telewizyjne gadające głowy, ale wciągająca i zaskakująca przygoda, która pozwala poznać Innego i przez to zrozumieć nas samych.
Czekamy na eseje napisane przez uczniów szkół średnich z całej Polski. Z nadesłanych prac jury wybierze kilkanaście najciekawszych, a ich autorzy zostaną zaproszeni do udziału w SocjoSzkole w dniach 20 – 24 czerwca. Zapewniamy zwrot kosztów przejazdu, nocleg, wyżywienie oraz narzędzia niezbędne do realizacji zadań warsztatowych.
Zatem rozejrzyjcie się wokół siebie i nie bójcie się atakować problemu z każdej strony. Na prace opatrzone godłem czekamy do 15 maja pod adresem: socjoszkola@is.uw.edu.pl
Rozstrzygniecie konkursu 6 czerwca.
Jeżeli chcesz zobaczyć co wydarzyło się podczas poprzednich edycji SocjoSzkoły, zapraszamy na strony:
www.is.uw.edu.pl/socjoszkola oraz na Facebook.
Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury: www.kulturasieliczy.pl
Organizatorzy, sponsorzy i patroni medialni: