Settings and search
Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne – Sępólno Krajeńskie
Prezentujemy kolejny z 50 domów kultury biorących udział w programie Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2013. Tegoroczna edycja zakłada dwuetapową realizację zadania. Większość beneficjentów pierwszą część zadania zakończy 4 sierpnia.
Poniżej przedstawiamy relację i własne spostrzeżenia Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
W konkursie ogłoszonym przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim realizowanym w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013 wyłoniono pięć pomysłów, które będziemy wspólnie realizować od września 2013 roku. Każdy z wyłonionych projektów jest inny i każdy zachwyca pomysłowością autorów, jak i programem merytorycznym. Wszystkie projekty są owocem twórczych działań, pomysłowości i kreatywności mieszkańców gminy Sępólno Krajeńskie:
I. Pasja, tradycja i potrzeba wypieku wiejskiego chleba, pomysł zgłoszony przez grupę nieformalną „Trzciańskie Babki”. Panie z miejscowości Trzciany zapragnęły przypomnieć, szczególnie ludziom młodym, swojski smak i zapach chleba, organizując warsztaty wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym. Spotkania przy piecu chlebowym będą miały wielopłaszczyznowy wymiar: pouczymy się trochę o technologii wypieku chleba, poznamy rodzaje zbóż, mąki, sposoby przemiału zbóż; podzielimy się przysłowiami i obrzędami związanymi z chlebem. Na koniec zaś wspólnie wyrobimy ciasto, upieczemy wiejski chleb i skosztujemy każdy z wypieczonych bochenków. Wspólne pieczenie chleba to wspaniały sposób na spotkanie z sąsiadami, na zaproszenie do wspólnej biesiady wszystkich chętnych, z drugiej strony to piękna podróż do dawnych zwyczajów i tradycji polskiej wsi.
II. Cecylka Dzieciom, pomysł zgłoszony przez Chór „Cecylia” przy parafii św. Bartłomieja Apostoła w Sępólnie Krajeńskim. Członkowie chóru pragną podzielić się muzyką z najmłodszymi mieszkańcami gminy Sępólno, organizując nietypowe wydarzenie artystyczne – koncert dziecięcych polskich pieśni religijnych i ludowych oraz wierszy polskich poetów w formie śpiewanej i recytowanej. Dzieci będą brały czynny udział w całym procesie przygotowania koncertu: w wyborze repertuaru, próbach, przygotowaniu scenografii. Przygotowując koncert będziemy mogli się wspólnie bawić z muzyką w tle.
III. Amazonki w trzech odsłonach, pomysł zgłoszony przez grupę nieformalna Amazonki. Panie po mastektomii opracowały projekt z myślą o terapii przez sztukę, taniec i aktywność fizyczną. Poprzez swój pomysł chcą realizować się społecznie, otworzyć się na nowe doświadczenia i doznania, a jednocześnie budować pozytywne przykłady dla innych kobiet. Amazonki zaproszą nas zajęcia malarstwa i zajęcia taneczne, a równowagę życiową odzyskać będzie można na spotkaniu integracyjnym połączonym rekreacją i sportem.
IV. Sępoleński trójkąt, czyli o sprytnym Chwostku, pomysł zgłoszony przez grupę nieformalną Bakro. Za sprawą grupy Bakro będzie mogli przenieść się w świat baśni i legend związanych z Sępólnem Krajeńskim. Poznamy legendę „O sprytnym Chwostku i trójkątnym rynku”, której inscenizację przygotuje grupa Bakro, będziemy mogli pobawić się w literatów i wziąć udział w konkursie na baśń o Sępólnie Krajeńskim. Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie natomiast wydanie baśni oraz scenariuszy legend w formie drukowanej.
V. Sztuka bezdomna, pomysł zgłoszony przez grupę nieformalną Stażyści.pl. Stażyści wydobędą na światło dzienne sztukę dotąd nieznaną i nieprezentowaną, a tworzoną przez lokalnych artystów-amatorów. Wystawy, pokazy, instalacje będzie można podziwiać w nietypowych, magicznych miejscach, które zostaną wskazane przez samych mieszkańców gminy Sępólno Krajeńskie. Dzięki stażystom będziemy mogli pokazać i poznać dotąd niewykorzystywane, a zaskakujące swą niesamowitością scenerie zlokalizowane w przestrzeni miejskiej.
http://www.ckissepolno.com.pl/