Settings and search
Ważni ludzie z małych miejsc. Głosy młodzieży z małych miejscowości
Raport przedstawia sytuację młodzieży mieszkającej na obszarach wiejskich, koncentrując się na ich codziennych doświadczeniach, aspiracjach oraz napotykanych barierach. Celem jest zidentyfikowanie kluczowych wyzwań oraz wskazanie potencjalnych kierunków wsparcia tej grupy społecznej.
Badanie realizowane było przez Fundację Stocznia od marca do czerwca 2024 roku – w formule młodzieżowych grup roboczych. Wzięło w nim udział 48 osób w wieku 13–19 lat, pochodzących z gmin liczących do 20 tysięcy mieszkańców. Każda grupa robocza spotykała się trzy razy i współpracowała z dedykowanym badaczem z Fundacji Stocznia. Zwieńczeniem pracy było spotkanie, w którym wzięło udział 8 uczestników. Przed publikacją prezentowana treść raportu była również konsultowana z młodymi (więcej o metodologii na str. 8).
Raport porusza różne obszary tematyczne: edukację i przyszłość, kulturę i czas wolny, transport i mobilność, perspektywy zawodowe. W raporcie można znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania: jakie są wyzwania młodzieży mieszkającej na wsi? Czego im brakuje w miejscu zamieszkania? Jakie czynniki wpływają na ich decyzje o przyszłości? Jakie działania mogłyby poprawić ich sytuację edukacyjną, zawodową i kulturalną?
Raport może być cennym źródłem wiedzy (zarówno dla instytucji kulturalnych i edukacyjnych, jak i organizacji pozarządowych) o ludziach młodych poprzez wskazanie obszarów wymagających interwencji i wsparcia.
To jakościowa analiza, która pokazuje realia życia młodych ludzi poza dużymi ośrodkami miejskimi:
- ograniczony dostęp do zajęć pozalekcyjnych oraz doradztwa zawodowego
- brak miejsc spotkań dla młodzieży (w tym do uprawiania sportu)
- ograniczona oferta kulturalna i mało wydarzeń kulturalnych/ projektów dla młodzieży
- trudności w dostępie do transportu publicznego mające wpływ na możliwości (edukacyjne, zawodowe i społeczne).
Raport kończy się ‘apelem do dorosłych’ – listem przygotowanym przez badaczy Fundacji Stocznia na podstawie wypowiedzi młodych. Forma ta dodatkowo podkreśla przekazanie głosu młodzieży.