Settings and search
ZWYCZAJE POLAKÓW ZWIĄZANE Z UŻYTKOWANIEM EBOOKÓW I AUDIOBOOKÓW
Tytuł: Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków
Autor: ARC Rynek i Opinia, Virtualo Sp. z o.o.
Rok: 2017
Celem badania było poznanie zwyczajów użytkowników ebooków i audiobooków wśród Polaków. Respondentów pytano o:
- urządzenia, na których czytają i słuchają,
- formaty, z których najczęściej korzystają,
- sposób pozyskiwania e-książek,
- okoliczności czytania i słuchania,
- zalety i bariery w korzystaniu z książek elektronicznych.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie 1107 osób, z czego 576 z tych osób stanowili użytkownicy ebooków, a 306 użytkownicy audiobooków. Respondentami były osoby, które w ciągu ostatniego roku przeczytały co najmniej trzy książki w dowolnej formie.
Do wniosków wyciągniętych przez autorów raportu należy między innymi to, że korzystanie z ebooków wcale nie oznacza zaprzestania czytania książek tradycyjnych, a to z jakiej formy książek korzystamy zależy w głównej mierze od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Ebooki mają przewagę nad książkami w formie drukowanej w sytuacjach przemieszczania się (np. w komunikacji miejskiej), a po książki drukowane sięgamy najczęściej w sytuacjach bardziej intymnych (np. w domu lub na łonie natury).
Ważną rolę w korzystaniu z ebooków odgrywa wpływ otoczenia i rekomendacje innych (aż 36% obecnych użytkowników ebooków wskazało, iż spróbowało czytania ebooków za namową znajomych). Najczęstszym sposobem pozyskiwania książek elektronicznych jest pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł, a największe zalety ebooków zdaniem respondentów to brak konieczności noszenia ciężkich książek (43%), szybki dostęp do swoich tytułów (32%) oraz wygoda w korzystaniu (20%).
Najczęściej używanym formatem audiobooka są pliki mp3. Z płyt CD korzysta co czwarty badany użytkownik audiobooków. Najczęściej praktykowany sposób pozyskania audiobooka, to pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł. Co trzeci respondent, podobnie jak w przypadku ebooków przyznaje się do pobierania audiobooków z nieoficjalnych źródeł.
Zasięg: Polska
Język: polski
Słowa kluczowe: czytelnictwo, ebooki i audiobooki, cyfryzacja