Settings and search
Pamięć o zbrodni katyńskiej. Raport z badania ilościowego - wyniki wstępne
Tytuł: Pamięć o zbrodni katyńskiej. Raport z badania ilościowego - wyniki wstępne
Autor: NCK
Rok wydania raportu: 2017
Finansowanie: Narodowe Centrum Kultury
Narodowe Centrum Kultury od 2007 roku prowadzi działania edukacyjne dotyczące zbrodni katyńskiej. Przy okazji kolejnej odsłony kampanii społecznej chcieliśmy się przekonać jak dzisiaj kształtuje się pamięć o zbrodni z 1940 roku i jej następstwach.
Niniejszy raport zawiera omówienie wyników sondażu (CAPI) przeprowadzonego przez firmę PBS w dniach 25-27.08.2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków liczącej 1000 osób w wieku 15+.
Pytania badawcze dotyczyły czterech istotnych komponentów kształtujących pamięć społeczną, czyli:
- wiedzy o wydarzeniach z przeszłości,
- znaczeń im przypisywanych,
- form upamiętniania,
- kluczowych nośników pamięci (symboli i tekstów kultury) a także osób i instytucji podtrzymujących pamięć.
Z badań wynika m.in., że zdecydowana większość Polaków słyszała o zbrodni katyńskiej (90%). 10% deklaruje, że nic nie wie na ten temat. W porównaniu z wynikami badań z 2007 i 2010 roku, wzrósł odsetek osób, które przyznają, że nic o niej nie wiedzą. 81% Polaków wie kto jest odpowiedzialny za zbrodnię w Katyniu. Od roku 2007 obserwujemy systematyczny wzrost prawidłowych odpowiedzi, przy czym największy skok nastąpił w roku 2010 i utrzymuje się do dzisiaj. Pamięć o zbrodni katyńskiej, po latach „kłamstwa katyńskiego” i tabuizacji, obecnie jest postrzegana jako pamięć oficjalna, o którą troszczą się instytucje państwowe. Dostrzegana jest także rola rodzin katyńskich i obywateli jako strażników pamięci o ofiarach. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (13 kwietnia), podobnie jak rocznica agresji ZSRR na Polskę w trakcie II wojny światowej (17 września), uznawane są za jedno z świąt państwowych/rocznic zasługujących na szczególne upamiętnienie przez 14% Polaków.
Raport jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Zasięg: Polska
Język: polski
Słowa kluczowe: historia, zbrodnia katyńska, dziedzictwo kulturowe, pamięć, symbole, znaczenie