Ustawienia i wyszukiwarka
Kultura wobec wyzwań epoki cyfrowej i sieci
Wersja elektroniczna numerów archiwalnych powstała w wyniku współpracy z Biblioteką Elbląską im. Cypriana Norwida (http://www.bibliotekaelblaska.pl/).
Społeczeństwo sieciowe i cyberkultura: teorie i interpretacje
Autonomia, kreatywność i upodmiotowienie utraciły jednoznacznie pozytywny charakter. Niegdysiejszy postulat ruchów społecznych, walczących o emancypację kolejnych grup wykluczonych stał się dziś sztandarowym hasłem nowej odmiany kapitalizmu, z obszaru kultury i kreacji znaczeń i tożsamości czyniącej swoje główne źródło zysków. Bajka o współczesnym Kopciuszku przestaje wyciskać łzy żalu i współczucia - historia wykluczenia staje się ostrzeżeniem przed wkluczeniem.
Tekst jest fragmentem rozprawy doktorskiej pt. Nawigacja w przestrzeniach hipermedialnych. O strategiach poznawczych w interakcji człowiek-komputer. Przedstawiono w nim fenomen hipertekstu i hipermediów. Po sformułowaniu wstępnych definicji, autor stopniowo dookreśla przedmiot swych rozważań przypominając historię hipertekstu i systemów hipermedialnych oraz przedstawiając szczegółowy model architektury hipermediów.
Artykuł dotyczy istotnego we współczesnej kulturze amerykańskiej zjawiska, które autorka określa mianem kultury makeover, czyli wiary w szybką przemianę własnego otoczenia, wyglądu a nawet psychiki. Opisuje nie tylko jej przejawy, takie jak konsumpcja określonych towarów i usług oraz sposoby propagowania w mediach lecz stara się również dotrzeć do głębszych, kulturowych przyczyn, dzięki którym wiara w błyskawiczną transformację rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych. Przyczyny te wiążą się nie tylko z szeroko rozumianą „naturą ludzką“ – wypływają one również ze specyfiki kultury amerykańskiej, związane są z przemianami społecznymi i ekonomicznymi. Podjęcie tego tematu jest istotne nie tylko z tego powodu, że kultura makeover kształtuje zachowania konsumpcyjne, wpływa ona również na wykształcenie się określonych zachowań i przekonań a także odzwierciedla wartości dominujące w społeczeństwie amerykańskim.