Tegoroczna konferencja „Codzienność kręci” nawiązuje swą tematyką do kilku badań prowadzonych w ostatnich latach przez środowiska polskich badaczy społecznych. Chcemy przede wszystkim sprawdzić, na ile tradycyjne pojęcia i metody analityczne zdają egzamin w konfrontacji ze zmianami zachodzącymi we współczesnej kulturze. Okazuje się bowiem, że to co nazywamy „uczestnictwem w kulturze” przyjmuje dzisiaj zupełnie odmienne formy, aniżeli komentowanie i tworzenie różnorodnych baz danych.
Kultura jest dzisiaj „bliska ciału”, co oznacza, że stała się istotnym wymiarem naszego życia codziennego. Poszczególni prelegenci zdadzą sprawę z owego nowego oblicza kultury, zajmując się jej wymiarem socjologicznym, antropologicznym, psychologicznym, językoznawczym oraz artystyczno-estetycznym.
W 2008 roku odbyło się pierwsze z cyklu sympozjów poświęconych diagnozie kultury. Konferencja „Moda na obciach – co Polacy robią z kulturą popularną?”, która zyskała poparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez jej współfinansowanie w ramach Programu Operacyjnego „Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury”, cieszyła się dużym zainteresowaniem przedstawicieli środowisk naukowych, twórców i animatorów kultury, dziennikarzy oraz działaczy samorządowych.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie http://konferencja.bibliotekaelblaska.pl/
Patronat honorowy nad konferencja sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze oraz Polskie Towarzystwo Socjologiczne.
W radzie programowej konferencji zasiądą: prof. Jerzy Bralczyk, prof. dr hab. Wojciech Burszta, prof. dr hab. Mirosław Duchowski, prof. dr hab. Barbara Fatyga, prof. dr hab. Wiesław Godzic, mgr Jacek Nowiński, dr Mirosław Pęczak, prof. dr hab. Roch Sulima, prof. dr hab. Tomasz Szlendak.